Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Wilhelm Röntgen (1845-1923), Fizik ile ilgili bilgiler


Alman fizikçi Wilhelm Röntgenin X ışınlarını buluşu, tıbbî teşhis ve tedavi yöntemlerinde devrim yaratmıştır. Ayrıca, X ışınları bilim ve endüstri alanlarında son derece önemli bir çözümsel araç olmuştur. Bir Alman

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Wilhelm Röntgen (1845-1923), Fizik

Alman fizikçi Wilhelm Röntgenin X ışınlarını buluşu, tıbbî teşhis ve tedavi yöntemlerinde devrim yaratmıştır. Ayrıca, X ışınları bilim ve endüstri alanlarında son derece önemli bir çözümsel araç olmuştur.

Bir Alman kasabası olan Len-nep'de dünyaya gelen Röntgenin tek amacı bilimle uğraşmaktı. Bilimin günlük yaşama uygulanmasına, bu uygulamanın tüm ulusların yararına olacağına ve bilimsel buluşların sonuçlarının tüm insanlığın malı olduğuna inanırdı. Röntgen'in bu soylu inançları, ilerki yıllarda zorlu günlerle karşılaştığında bile sarsılmamış ve her zaman onlara bağlı kalmıştır.

Röntgen, okuldan kovulduğu için, üniversiteye gitme olanağını yitirmişti. Sonuçta, Zürih'deki Teknik Okul'a yazıldı ve mühendis olmak için çalışmaya başladı. Ancak seçkin Alman fizikçi August Kundt'un yanına asistan girince, mühendislik yapma düşüncelerini bir yana bıraktı. Röntgen, fiziğin çeşitli dallarını tanıyınca, geleceğini, uygulamalı bilim yerine kuramsal çalışmalara bağlamaya karar verdi. Bir süre sonra da Bavyera'daki Wurzburg Üniversite-si'nde göreve başladı. 1900 yılında Münih Universitesi'ne geçti ve 1920 yılında emekli olana kadar burada kaldı. 1895 yılında, Wurzburg'da,Fizik bölümü başkanlığını yürütürken tarihi ve çok önemli buluşunu yaptı.

Katod ışınlarının özelliklerini inceliyordu. Katod ışınları, elektrik yükü boşaltma tüpündeki iki elektrot arasından yüksek akım geçirildiğinde, eski uçlu elektrodda oluşuyordu. Röntgen, bu ışınların, belirli bazı kimyasallarda hafif bir ışık oluştur-malarıyla ilgileniyordu. Bu parlaklığı daha kolay gözleyebilmek için, la-boratuvarını kararttı ve katod ışın tüpünü siyah bir karton içine aldı. Tüpü çalıştırdığında, odanın öbür ucundaki baryum platinsiyanit denil-nen kimyasalın kalıntılarının parlak bir ışık saçtığı biliniyordu. Ancak Röntgen, bu ışınların tüpü saran kartonu geçip çıkmalarının olanaksız olduğunu da biliyordu.

Olayı incelemeye karar vererek kimyasalı bir başka odaya götürdü ama, sonuç değişmedi. Tüpü çalıştırdığında, kimyasal başka odada olduğu halde yine ışık verdi. Bunun üzerine Röntgen, boşaltım tüpünün, çok iyi bilinen katod ışınları yanında bir başka ışın türü daha saçtığını kavradı. Bu ışın gözle görülmüyordu ama, son derece yüksek bir delip geçme niteliğine sahipti. Deneyler sonucu bu bilinmeyen ışınların epey kalın kartondan, hatta madenî levhalardan geçebildiğim gördü. Kaynağını bilemediği bu ışınlara XQ ışınları adını verdi.

Röntgen, X ışınlarının, kçok etkileyici bir fotoğrafik görüntü verebilme niteliğini taşıdığını da keşfetti. 1896 yılında, X ışınları ile ilgili ilk topluma açık konuşmasında, bu konuyu temel aldı. Deneyleriyle ilgili gereken açıklamaları yaptıktan sonra bir gönüllü çağırdı ve kendisini dinlemeye gelenlerin önünde, adamın elinin X ışını fotoğrafını çekti. Resim banyo edildikten sonra, adamın el kemiklerinin kusursuz görüntüsü ortaya çıktı. Elin yumuşak dokusundan kolayca geçen X ışınları, kemik tarafından emiliyor ve resimde eldeki kemiklerin görnütüsü net biçimde ortaya çıkıyordu. Röntgen'in bu gösterisi çok büyük başarı sağladı ve çok kısa bir süre sonra Birleşik Devletler'de, bir adamın baağı-na saplanan kurşunun yerini saptamakta kullanıldı.

Tıbbî teşhislerde kullanılmasındaki önemi yanında, bilim adamlarının X ışınlarını derinden derine incelemeleri, araştırmaları, radyoaktivitenin bulunuşuna doğrudan etken oldu. Böylece Röntgen'in buluşu, yalnızca çok önemli, yeni bir tıbbî yöntemin doğuşuna yol açmamış, aynı zamanda atom ve çekirdeğin sırrını açıklamakta çok büyük bir rol oynamıştır.

Aralarında (1901) Nobel Fizik Ödülü de bulunan birçok bilimsel ödülü aldığı halde, hiçbir zaman X ışınları ile ilgili konuda paient almaya yanaşmamıştır. Her zaman ilkelerine bağlı kalmış, buluşlarının dünya için taşıdığı olağanüstü değeri, kendisi için en yeterli ödül olarak görmüştü. Ne yazık ki dünya Rönt-gen'e, Röntgen'in ona davrandığı kadar iyi yürekli davranmamış ve 1920'lerde Almanya'yı pençesine alan yüksek enflasyon sırasında bu büyük bilimadamı korkunç bir yoksulluk içersinde ölmüştür.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
fizik, röntgen, wilhelm

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:53 .