Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > Andre Marie Ampere (1775-1836), Elektrik

Temel Bilgiler hakkinda Andre Marie Ampere (1775-1836), Elektrik ile ilgili bilgiler


Fransız fizikçi ve matematikçi André Marie Ampère,elektrik ve mıknatıslanma arasındaki bağıntıyı ortaya çıkarmıştır. Elektromagnet (Elektromıknatıs)'ın ilkel bir biçimini bulmuş ve mıknatısla ilgili özelliklerini açıklayan bir kuram geliştirmiştir. Bu kuram, elektronun

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Andre Marie Ampere (1775-1836), Elektrik

Fransız fizikçi ve matematikçi André Marie Ampère,elektrik ve mıknatıslanma arasındaki bağıntıyı ortaya çıkarmıştır. Elektromagnet (Elektromıknatıs)'ın ilkel bir biçimini bulmuş ve mıknatısla ilgili özelliklerini açıklayan bir kuram geliştirmiştir. Bu kuram, elektronun bulunuşunun ve çağdaş atom kuramın-daki yerini belirleyen bir haberci olmuştur.

Rhône ırmağı kıyısındaki Polé-mieux köyünde doğan Ampère'in gençlik yılları iki büyük felâketle kararmıştır. Koyu bir kral yanlısı olan babası, Lyon kentinin, Fransız Cumhuriyet Hükümeti'ne karşı ayaklanmasına katılmış ve sonuçta devlete karşı hainlik yapmakla suçlanarak halk önünde idam edilmişti. Bu sırada daha !§ yaşında olanAmpère, olayın etkisinden yeni yeni sıyrılırken, bu kez de genç karısı bilinmeyen bir hastalıkan ölmüştü. Ampère, bu darbeye dayanamamış ve birkaç yıl boyunca tek başına, hiç kimseyle görüşmeden, akıl sağlığını tehlikeye sokan bir bunalımla savaşmıştı. Yavaş yavaş fizik ve matematiğe olan ilgisi yeniden uyanmaya başlayınca bilimsel çalışmalarına dönmüş ve giderek bunalımların üstesinden gelmişti. 1809 yılında bütünüyle iyileşerek, çok önemli bir göreve, Paris'te matematik profesörlüğüne atanmıştı.

1820 yılında bilim dünyası önemli bir buluşla çalkalandı. Danimarkalı fizikçi Hans Oersted, bir rastlantı sonucu, elektrik akımı geçen bir telin yanındaki bir pusulanın iğnesinin saptığını gördü. Bu, çağın iki şaşırtıcı olayı olan elektrik ve mıknatıs özellikleri arasındaki bağıntıyı ortaya çıkaran ilk görüştü. Ampere, hemen dikkatle denetlenen koşullar altında Oersted'in deneyini yineledi. Oersted'in açıklamasından bir hafta sonra pusula iğnesinin sapış yönüyle telden geçen akım yönü arasındaki bağıntıyı buldu. Ampere'in, "Yüzücü kural" adını verdiği kurala göre, eğer gözlemci akım yönünde ve pusulanın iğnesine doğru yüzecek olursa, iğnenin kuzey kutbu yüzücünün sol eline doğru sapacaktı.

Ampere'in buluşu bir başka biçimde de açıklanır: Gözlemci, akım geçen teli başparmağı akım yönünü gösterecek biçimde sağ eliyle kavradığında parmakları pusula iğnesinin sapış yönünü gösterir. "Sağ el kuralı" adıyla bilinen bu kuram, birkaç yıl sonra geliştirilen elektromag-netik kuvvet kuramının öncüsü olmuştur, bu kurama göre tıpkı Ampere'in sağ el kuralındaki parmaklar gibi akım geçen telin çevresinde bir magnetik alan oluşmaktaydı.

Araştırmalarını sürdüren Ampere, akım geçirilen tellerin mıknatıs gibi davranacaklarını ve magnetik kutuplaşmanın da akımın yönüne bağlı olduğunu buldu. Ampere, en tanınmış deneyinde, biri hareketli, diğeri bağlı iki teli uç uca yerleştirip aynı yönde elektrik akımı geçirdi ve hareketli telin bağlı olana doğru çekildiğini gördü. Bu birbirine paralel tellerden ters yönlerde akım ge-çirildiğindeyse, teller birbirlerini ittiler. Bu davranış, çubuk biçimindeki iki mıknatısın uyduğu, benzer kutupların birbirini itmesi ve zıt kutupların birbirini çekmesi ilkesine tıpatıp uyuyordu. Ampere'in deneyi elektrik ve magnetik alan arasındaki ilişkiyi hiç kuşkuya yer bırakmayacak biçimde ortaya çıkarmıştır. Yaptığı ilkel elektromıknatıslar günümüzde endüstride yaygın biçimde kullanılan gelişmiş ve güçlü modellerin ön-cüsüdür.

Elektrik ve magnetik özelliklerin nasıl birbirleriyle sıkı sıkıya bağlantılı olduğunu bulan Ampere, elektrik akımının mıknatıslanma olayının gerçek kaynağı olduğuna inanıyordu. 1823 yılında mıknatıs özelliğini sonsuz sayıda küçük elektrik akımı devreleriyle açıklayan matematiksel biur kuram yayınladı. Ne var ki Ampere, çağının çok ilerisindeydi ve bu olağanüstü kuramı çağdaşları gizlemedikleri bir kuşkuyla karşıladılar. Kuramın doğruluğu ancak onun ölümünden 60 yıl sonra, eksi yüklü elektronun bulunuşuyla kanıtlanabildi.

Ampere'in elektromagnetik olayların anlaşılmasına olan katkısının anısına, elektrik akım birimine onun adı verilmiştir. Ünlü deneyinin terimleriyle açıklamak gerekirse, bir telden geçen ve yanındaki akım geçen bir başka teli belirli şiddette bir kuvvetle etkileyen elektrik akımı miktarına bir "amper" denir.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ampere, andre, elektrik, marie

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:00 .