Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > Galileo-Galile (1564-1642), Astronomi, Fizik

Temel Bilgiler hakkinda Galileo-Galile (1564-1642), Astronomi, Fizik ile ilgili bilgiler


Galile. matematikçi, fizikçi ve astronom olarak aynı büyük değere sahiptir. Gözleme ve deneye dayanarak araştırma yapan ilk bilimada-mıdır. Bu yaklaşımını her zaman savunmuş ve böylece çağdaş bilimsel yönemin kuruluşunu sağlamıştır.

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Galileo-Galile (1564-1642), Astronomi, Fizik

Galile. matematikçi, fizikçi ve astronom olarak aynı büyük değere sahiptir. Gözleme ve deneye dayanarak araştırma yapan ilk bilimada-mıdır. Bu yaklaşımını her zaman savunmuş ve böylece çağdaş bilimsel yönemin kuruluşunu sağlamıştır.

En büyük buluşlarından biri Sarkaç Kanunu, diğeri de cisimlerin düşüşüyle ilgili yasaydı. Ayrıca da te-leskobu öylesine geliştirdi ki, artık bununla gökyüzünü rahatça inceleyebiliyordu. Bu incelemelerinin sonucunda, o zamana kadar inanılanların tersine, güneş sisteminin merkezinin dünya değil, güneş olduğunu güçlü ve sağlam kanıtlarla gösterdi.

Yetenekli bir müzisyen babanın oğlu olan Galile, Pisa'da doğdu ve Floransa yakınlarındaki bir manastırda ilk eğitimini bitirdi. Ailesi onun doktor olmasını istiyordu. Böylece 1581 "de tıp öğrenimi görmek için Pi-sa Üniversitesi'ne yazıldı. Aynı yıl ilk bilimsel buluşunu yaptı.

pisa Katedrali'ndeki bir âyin sırasında, tepedeki avizelerin hava akımı etkisiyle sallanmaları dikkatini çekti. Avizelerin kararlı ve uyumlu hareketi, ona çok ilginç gelmişti. Düzenli salınımları incelemek istediği için kendine basit bir sarkaç yaptı. Salınımı ölçmek için kendi nabız atışlarını kullandı ve her bir salınım süresinin, sarkacın hareketiyle çizilen yay uzunluğundan bağınsız olduğunu gördü.

Bunun üzerine, sarkaçların, zaman ölçümünün düzenlenmesinde kullanılabileceklerini ileri sürdü. Sonradan bu düşüncesi, ilk hassas mekanik saatte uygulamaya kondu.

Galile'nin matematik ve fiziğe olan tutkusu, onu tıp öğreniminden kopardı ve bütünüyle bilimsel bir çalışmaya itti: "'Saat Sarkaçlarının Sa-lınımlarındaki Düzenlilik" ve sıvıların basıncına dayanan: "Hidro-Statik Terazi" gibi buluşları onu kısa sürede Pisa Üniversitesi'nde kürsü sahibi yaptı.

Üniversitede ders verdiği ilk yıllarda, "cisimlerin düşüşü"yle ilgili yasayı ortaya koymuştu. Buna göre. havanın karşı koymasıyla karşılaşmadıkları sürece, ağırlıkları ne olursa olsun, aynı yükseklikte bırakılan tüm cisimler aynı zamanda yere düşerlerdi. Bunu kanıtlamak için, Pisa'-daki ünlü eğri kuleden, biri büyük, biri küçük iki madenî topu aynı zamanda aşağı bıraktı ve farklı ağırlıktaki bu iki cismin aynı anda yere düştükleri görüldü.

Teleskobun keşfedildiğini duyunca gökyüzünü incelemek için olağanüstü gelişkin bir teleskobun çizimini tamamladı ve yapımına geçti. Teleskobu kullanmaya başlayınca da, ayda dağlar olduğunu, bazı gezegenlerin ayları olduğunu ve zaman zaman güneşin yüzeyinde hareket eden lekelerin varlığını saptadı. Galile'nin, teleskobun gelişmesindeki değerli katkıları, teleskobun. gözleme dayanan astronomide büyük etken olmasını sağlamıştı. Ga-1 ile, büyük bir bilimadamı olmasının yanında, çok güzel konuşur, çok güzel yazardı. Düşüncelerinin Avrupalı bilimadamları üzerindeki etkisi, bu kişilerle kurduğu inandırıcı ve kolay anlaşılır ilişkilerden kaynaklanıyordu.

1620'lerde, günümüzde çağdaş bilimsel yöntem olarak adlandırılan temel düşüncelerin ana çizgilerini veren en önemli bildirilerinden birini yayınladı. Yazısında şunu öneriyordu: Deneylerin sonucu, yeni kuramların matematiksel formüllerine bir temel oluşturmalı ve bu kuramların da daha ileri deneyler ile doğrulukları sınanmalıdır.

Matematik ve feni ayrı bilim dalları olarak görme geleneğinin yıkılmasını savunuyor ve "Doğanın kitabı matematik terimlerle yazılmıştır" diyordu. Kiliseyle arasındaki sürtüşme, Galile'ye son yıllarında ağır darbe vurmuştu. Yıldız gözlemleri sonucu, dünyanın güneş çevresinde döndüğünü biliyordu. Ne var ki bu görüşü, dünyayı güneş sisteminin merkezi kabul eden geleneksel düşünceye bağlı din adamlarını çileden çıkarıyordu. 1633 te Roma'ya getirtilen Galile, kilisenin görüşlerine karşı çıktığı gerekçesiyle yargılandı. Mahkeme sonucunda suçlu bulundu ve görüşünü geri alması istendi. Gerekirse, işkence yapılacaktı.

Bunun üzerine Galile, Kopernik'-in görüşünü desteklemediğini bildirdi. Böylece, "dünya dönmüyor" demiş oluyordu. Oysa, yerinden doğ-rulurken, "Eppure, giro" (yine de dönüyor) diye mırıldandı. Çünkü, Galile, ne denli güçlü olursa olsun, kilisenin gerçeği susturamayacağını, buluşları durduramayacağını biliyordu.

Galile, son yıllarını geçirdiği Floransa yakınındaki köşkünde de gözaltında tutuluyordu.

Sağlığında savaşanın zaferini göremedi ama, onun görüşleri felsefe, fizik, matematik dallarında, çağımızın bilimine olan temel gelişmeleri sağladılar ve Galile, 20. yüzyıl biliminin temeli olan gözlemciliğin kurucularından sayıldı.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
astronomi, fizik, galileo-galile

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:55 .