Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > James Prescott Joule(1818-1889), Fizik

Temel Bilgiler hakkinda James Prescott Joule(1818-1889), Fizik ile ilgili bilgiler


İngiliz fizikçi James Jou\e'ün özenli deney alışkanlığının bir sonucu olan buluşu, "ısının mekanik eşdeğeri", günümüzde termodinamikte ve daha birçok mühendislik dallarında çok önemli bir yer tutar. Kendini tümüyle bilime vermesiyle

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart James Prescott Joule(1818-1889), Fizik

İngiliz fizikçi James Jou\e'ün özenli deney alışkanlığının bir sonucu olan buluşu, "ısının mekanik eşdeğeri", günümüzde termodinamikte ve daha birçok mühendislik dallarında çok önemli bir yer tutar. Kendini tümüyle bilime vermesiyle ünlü olan Joule, bilim dünyasına herhangi bir eğitim kuruluşundan gelmediği gibi yaşamı boyunca da bu alanda amatör kalmıştır. Düşük ısılarla ilgili çalışmaları sonucu ortaya koyduğu ilkeler sonradan çok düşük ısıların elde edilmesini ve çağdaş bir bilim dalı olan "kriyojeni"nin gelişmesini sağlamıştır. Kriyojeni düşük ısıları ve maddelerin bu sıcaklıklardan özelliklerini inceler.

Joule, İngiltere'nin kuzeyindeki Salford'da yaşayan, başarılı bir bira yapımcısının oğluydu. Babanın zenginliği, Joule'ün kendini tümüyle deneysel bilime adamasına olanak sağladı. Kısa bir süre Manchester Üniversitesi'nde İngiliz fizikçi ve kimyacı John Dalton'dan ders aldı. 17 yaşındayken öğrenimini kendi kendine sürdürmeye başladı. Hemen ısı fiziğiyle ilgilendi. Bu ilgi giderek yaşam boyu süren bir tutku biçimini aldı. Joule, bilim dünyasında her türlü işlem sonucu ortaya çıkan ısıyı ölçmekte aşırıya kaçan tutkusuyla tanınır. Balayında bile zamanının çoğunu eşiyle birlikte kaldığı otelin yakınındaki bir şelalenin tepesinde ve dibinde yaptığı ısı biçmeleriyle geçirmişti. Enerji ve ısının temelde aynı olduğu ve bunların birbirine dönüştürebileceği düşüncesi araştırmalarını yönlendiren unsurdu. Şelalede de bulmak istediği, suyun yukarıdan aşağı sökülüp alt taraftaki havuzun dibine çarptığında enerjinin ısıya dönüşüp dönüşmediğiydi.

Joule, yıllar boyu düşünebildiği her mekanik işlem sonucu ortaya çıkan ısı değişmelerini ölçtü. Suyu hızla çalkalamak için tahta kanatçıklar kullandı ve işlemin başında ve sonunda suyun ısısını ölçtü. Bir başka deneyinde de suyu basınçla küçük deliklerden püskürtüp sürtünme yoluyla suyun ısısını ölçtü. Bir başka deneyinde de suyu basınçla küçük deliklerden püskürtüp sürtünme yoluyla suyun ısısını artırdı.

1843 yılında deneylerinden çıkardığı sonucu yayınladı. Yapılan belirli bir miktap iş sonucu her zaman belirli bir miktar iş sonucu her zaman belirli bir miktar ısının çıktığını belirtti. Bir birim ya da bir kalori ısı üretmek için gerekli olan iş miktarına "ısının mekanik eşdeğeri" adını verdi ve bunun 41.800.000 erg olduğunu hesapladı. Erg., bir gramlık kütleyi bir santimetre öteye taşırken yapılan iştir. Çok önemli olmasına karşın buluşuna az sayıda bilimada-mının zayıf bir ilgi göstermeleri Jo-ule'ü düş kırıklığına uğrattı. Gerçekten de, çok okunan gazeteler onun yazısını basmamışlardı. Joule, buluşunu Manchester'de pek az kişinin katıldığı bir konferansta açıkladı. Daha sonra da, yerel bir gazeteyi bu olayı haber olarak basması için ikna etti. Bu kadar önemli bir buluşun gereken etkiyi uyandırmamasının nedeni, Joule'ün o günün bilimsel çevrelerinde pek tanınmış bir kişi olmamasıydı. O daha çok zengin bir amatördü. Gerçi bilim tarihi bu tür kişilerin başarılarıyla doluydu ama, Joule'ün çağdaşı olan bilimadamla-n, ısı değişimlerini duyarlı bir biçimde ölçmenin ne kadar zor olduğunu biliyorlardı. Sonradan Lord Kelvin olarak tanınan genç ama, saygın bir bilimadamı olan William Thomson çalışmalarıyla ilgilenince Joule'ün şansı değişti. Thomson, Joule'ün yöntemlerini ve vardığı sonuçları inceledikten sonra ve vardığı sonuçları inceledikten sonra bunları son derece etkileyici ve doğru bulduğunu açıkladı. Çok geçmeden durum değişmeye ve bilimsel çevreler, Jo-ule'ü ciddiye almaya başladılar. Çalışmaları her yandaki bilimadamları tarafından kabul edildi ve Joule'ü onurlandırmak üzere, 10.000.000 erg'e eşit yeni bir birime onun adı verildi. Artık ısının mekanik eşdeğeri 4.18 Joule'dür denilebilirdi.

Thomson'ın Joule'ün çalışmalarına gösterdiği ilgi aralarında verimli bir işbirliğinin doğmasına yol açtı.

Birlikte gazların genleşmeleri sonunda ısılarının hafifçe düştüğünü gösterir. Joule-Thomson etkisi adıyla bilinen olay gaz moleküllerinin birbirleri üzerindeki zayıf çekim kuk-vvetinin bir sonuuydu. Genleşme sırasında bu çekim kuvvetine karşı gelerek birbirlerinden ayrılan moleküller belirli bir miktar ısı çekiyorlardı. Joule ve Thomson, buluşları 1852 yılında açıkladılar. XIXI. yüzyılın sonlarına doğru bu buluşları yepyeni bir endüstri olan soğutma endüstrisinin temelini oluşturdu. Joule-Thomson etkisi kullanılarak önce hidrojen sonra da helyum gibi gazlar sıvılaş-tırıldı ve elde edilen son derece düşük ısılar yepyeni bir bilimdalının düşük ısı fiziği ya da kriyojeninin başlama noktasını oluşturdu.
Yaşamı boyunca Joule, hiçbir zaman öğretim üyeliği önerilerini kabul etmedi. Başlangıçta çalışmalarını tanıtmakta çektiği zorluklara karşılık gününün en büyük bilimadam-larının beğenisini kazanmak çok hoşuna gidiyordu. Son yıllarında Lond-ra'daki Kraliyet Akademisi'ne seçildi ve Bilimde ilerleme Derneği'nin başkanlığına getirildi. Kendini tümüyle bilimsel araştırmalara adayan ve her zaman amatör kalan Joule, fiziğe yaptığı büyük katkılarla bilim tarihinde önemli bir yer tutar.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
fizik, james, joule(), prescott

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:11 .