Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > Johannes Kepler (1571-1630), Astronomi

Temel Bilgiler hakkinda Johannes Kepler (1571-1630), Astronomi ile ilgili bilgiler


Astronomi ve optik bilimlerine çok önemli katkıları olan Johannes Kepler'in yaşamı hastalıklarla ve sürekli para sıkıntısı içinde geçti. Gezegen hareketlerinin dayandığı yasaları bulması, Kopernik'in güneş sistemi kuramını hiçbir kuşkuya yer

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Johannes Kepler (1571-1630), Astronomi

Astronomi ve optik bilimlerine çok önemli katkıları olan Johannes Kepler'in yaşamı hastalıklarla ve sürekli para sıkıntısı içinde geçti.
Gezegen hareketlerinin dayandığı yasaları bulması, Kopernik'in güneş sistemi kuramını hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak biçimde kesinleştirmesi ve astronominin temellerini oluşturması başlıca çalışmalarıdır, insan gözünün çalışma biçimini de doğru olarak ilk kez Kepler tanımlamıştı. Bu çalışması sonucu optik biliminin kurucusu sayılır. Doğaüstü güçlere dayanan boş inançları yıkmak için bunca çalışmasına karşın kendisi bir gizemciydi. Gizli güçlere, doğaüstü olaylara tutkusu sık sık onun bilimsel çalışmalarını engellemiştir.
Almanya'da Weilder stadt kentinde doğan Kepler'in geçirdiği bir çocuk hastalığı hem gözlerini bozdu, hem de onu yarı kötürüm bıraktı. Bedensel bozuklukları, aklını ve yeteneklerini hiç etkilemedi. Matematikteki olağanüstü yeteneği ona Avusturya'daki Graz Üniversitesi'nde bir kürsü sağladı. 1597'de çıkan dinsel birtakım karışıklıklar sonunda buradan ayrıldı. Birkaç yıl ünlü astronom Tycho Brabe'nin yardımcılığını yaptı. Brabe'nin ayrıntılı gezegen gözlemleri Kepler'in önemli çalışmaları için temel oluşturdular.
Kepler, bu gözlemlerin gökyüzünü tanımlayacak yepyeni bir harita yapılabilmesini sağlayacağını kavramıştı. Çağının birçok astrolojik varsayımını kanıtlamayı ve eldeki verileri pek belirgin olmayan düşüncelere uydurmayı umarak uzunca bir süre çalıştı. Tekrarlayan başarısızlıklardan sonra akla uygun bir kuram geliştirmişti. 1543'de Nicolaus Copernicus (Kopernik), güneş sisteminin merkezinin güneş olduğunu öne sürmüştü. Kepler, tartışılabilir birçok yanları olmasına karşın bu düşüncenin, öbürlerine oranla, eldeki verilere daha iyi uyduğunu gördü. Kopernik'in güneş merkez'' temel düşüncesini kanıtlamakla kalmayan Kepler, onu daha da geliştirdi ve gezegen hareketlerinin üç önemli yasasını ortaya koymakta ondan yararlandı.
Kepler'in yasalarından ilkine göre, gezegenler, Kopernik'in öne sürdüğü gibi, dairesel değil, elips biçimindeki yörüngelerde hareket ederler. Elipsin, daireninki gibi merkezi yoktur, onun yerine iki tane odak noktası vardır. Gene ilk yasaya göre, her gezegenin eliptik yörüngesinin odaklarından birinde güneş yer alır. İkinci yasada da gezegenlerin yörüngelerinde, güneşe yaklaştıkça daha hızlı hareket ettiği belirtilmiştir. Üçüncü yasaysa, gezegenin yörüngesindeki bir tam turunun süresiyle güneşe olan ortalama uzaklığı arasındaki yalın bir bağıntıyı tanımlar.

Kepler, güneşin gezegenler üzerindeki kuvvetli etkisini de görmekle gecikmedi. Güneşle gezegenler arasında bir çeşit çekim gücü olduğunu ileri sürdü. Kepler, bu gücün kaynağı ve yapısını açıklayamamıştır. Yaklaşık 50 yıl sonra genel çekim yasasını ortaya koyan Isaac Newton, Kepler'in yasalarının çekim gücünün doğal bir sonucu olduğunu göstermiştir.

Astronomiyle ilgilendiği sıralarda, teleskobun çalışma biçimine hayran kalan Kepler, çalışmalarını insan gözü üzerinde yoğunlaştırdı. Görme olayıyla ilgili araştırmaları, gözün yapısı ve işleviyle ilgili çalışmalara başlangıç olmuştur. Gözbebeğinin içinden ışık ışınlarının geçtiği bir zar tabakası olarak tanımlayan Kepler, buradan göze giren ışınların nasıl kırıldıklarını da doğru bir biçimde anlatmıştır.

Görmelerinde bulanıklık olan kişilerde, optik bir bozukluk sonucu görüntünün retina tabakasının önüne ya da arkasına düştüğünü öne sürmüştür. Kepler'in olağanüstü çalışmaları insan gözünün tanımlanmasıyla sınırlı kalmamıştır. Teleskobun içinde ışığın izlediği yolu ve oküler adını verdiğimiz göze en yakın mercek grubunda izlediğimiz bü-yütülmü görüntünün nasıl oluştuğunu da açıklamıştır. Kendisinden sonraki teleskop yapımının kuramsal ilkelerini ortaya koymuş ve göz sağlığıyla ilgili optik çalışmalarını başlatmıştır.

Kepler, kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalmıştır.Çoğu ödemelerini geciktiren birçok işvereni olmuştur.

Alacaklarını toplamak için yorucu yolculuklar yapmak zorunda kalırdı. İşte böyle yolculuklardan birinde sağlığı bozuldu ve evine dönemeden öldü.


kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
astronomi, johannes, kepler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:26 .