Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Albert Einstein (1879-1955), Fizik ile ilgili bilgiler


Yaşamı boyunca insanlık tarihinin en güçlü ve en yaratıcı aydını olmak niteliğini kazanan Alman asıllı, Amerikalı fizikçi Albert Einstein, günümüzde en çok Genel Görecelik Kuramları (İzafiyet Teorisi) ile tanınır. Bu

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 11:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Albert Einstein (1879-1955), Fizik

Yaşamı boyunca insanlık tarihinin en güçlü ve en yaratıcı aydını olmak niteliğini kazanan Alman asıllı, Amerikalı fizikçi Albert Einstein, günümüzde en çok Genel Görecelik Kuramları (İzafiyet Teorisi) ile tanınır. Bu kuramları geliştirirken Einstein, bilim için temel oluşturan en önemli düşüncelerden bazılarını yeniden inceemiş ve uzayın, zamanın yapısına, doğasına yepyeni bir görüş açısı getirmiştir.

Almanya'da Ulm'da doğan Einstein, okul günlerinde hiç de parlak bir öğrenci değildi. Boş zamanlarında keman çalmasını öğrendi ve bu konuad çok yetenekli olduğunu kanıtladı. Yaşamının sonuna kadar derin bir müzik sevgisi hiç azalmadan sürdü. 1890'larda ailesi Almanya'dan ayrılıp isviçre'ye geçtiler ve Einstein eğitimini burada bitirdi. Olağanüstü ileri olduğu matematik dışında, notları son derece düşüktü ve üniversitede görev almak için harcadığı çabalar boşa gitti. Sonuçta, Bern kentindeki bir patent bürosuna yardımcı kâtip olarak girdi.

Yaptığı iş, Einstein için öylesine kolaydı ki, boş zamanlarında kendi araştırmalarına yöneldi. Bu iş için gerekli olanlar bir kalem ve bir kâğıttı. Laboratuvarı da kendi beyniydi. Einstein, bilimin temellerini sarsan kuramı geliştirmekte ilk adımları atmaya başladı. İşe, varolduğu sanılan esir içindeki ışık hızıyla ilgili Michel-son Morley deneyi ve son derece ilginç olan olumsuz sonuçlarını yeniden gözden geçirmekle başladı. O güne erişen düşünceleri yeniden ustalıkla ele alarak ve matematiğin onu yönelttiği yönde ilerleyerek Einstein, uzayın yepyeni bir görüntüsünü ortaya koydu. 1905 yılında, Einstein, "Özel Görecelik Kuramı" adını verdiği kuramını yayınladığında, Newton devrinden o güne dek ulaşan zaman ve uzay kavramlarına karşı çıktı. İkiyüz yılı aşkın bir süreden beri bilimadamları, sorgusuz sualsiz, kütle, uzunluk ve zaman gibi ölçümlerin temel niteliklerinin kesin ve değişmez olduğuna inanmışlardı. Oysa Einstein, tüm bunların büyük ölçüde, gözlemciyle gözlediği şey arasındaki göreceli (Relatif) harekete bağlı olduğunu gösterdi.

1915 yılında genel Görecelik Ku-ramı'yla, uzayın yapısının matematiksel tanımını verdi. Einstein, evrenin sürekli uzay ve zamandan oluştuğunu ve bu olgunun karmaşık dört boyutlu bir eğri biçiminde olduğunu ileri sürdü. Bu kavranması güç düşüncenin yol açtığı sonuç, ilk kez Newton'un tanımladığı çekim gücünü, uzayın dokusu içindeki belirli bölgelerdeki eğriliğin yaratmasıydı. Bu eğriliğe de, uzaydaki yıldızlar ve gezegenler gibi büyük kütle birikimleri neden olmaktaydı.

Bu yeni kuram olağanüstü tartışmalara yol açtı. Birçok bilimadamı ( Einstein'ın çalışmalarını anlaşılamaz diye nitelendirirken, kuramları matematik açıdan izleyebilenler bile, sağduyuya böylesine ters düştüğü için sonuçları kabul etmeye yanaşmıyorlardı. Einstein,kuramını kendi zihninde yaratıp geliştirdiği halde, bazı basit deneylerle bunu kanıtlayabileceğini biliyordu. Einstein'ın düşüncelerini yayınlaması tartışmalara yol açmış, 1919 yılında ileri sürdüklerini kanıtlaması büyük olaylar yaratmıştı.

Einstein,birdenbire gelen ve onu saran ün havasından şaşkınlığa düşmüş, istese de istemese de dünya çapında önemli bu kişi olmuştu. Toplum onu eşi bulunmaz bir dâhi olarak görüyor, adı en büyük entelektüel yeteneğe sahip kişi olarak anılıyordu.

İlk çalışmasının basılmasından 9 yıl sonra, 20 yıl süreyle görev yaptığı Berlin Universitesi'nde Fizik profesörlüğünü üstlenmesi için çağrı aldı. Bu yıllar içersinde konferanslar vermek için tüm Avrupa ve Amerika'yı gezdi. Konferanslarında yalnızca çalışmalarından değil, aynı zamanda toplumsal sorunlardan ve politik konulardan da söz ediyordu. Her ne kadar toplum karşısına çıkmaktan hoşlanmıyorsa da, Almanya'da Nazilerin yükselmesini engellemek, Yahudiler için Filistin'in anayurt olmasını sağlamak uğruna adını ve ününü kullanıyordu. Pasifist ve öteki hümanist hareketleri her zaman destekliyordu.

1933 yılında Naziler, egemenliği ellerine geçirdiklerinde, Einstein'ın yurt dışında olmasından yararlanarak tüm varlığına el koydular ve onu Alman yurttaşlığından çıkardılar. Kendi yurdundan kovulan bilimada-mını Amerika Birleşik Devletleri bağrına bastı. Aynı yıl Einstein, New Jer-sey'de, Princeton Yüksek Çalışmalar Enstitüsü'ne katıldı ve ömrünün sonuna kadar burada kaldı.

Einstein,Amerika'ya yerleştikten sonra Hitler tarafından, "Hiçbir Yahudi Görecelik Kuramını ortaya atamaz" sözleriyle yıpratılmaya uğraşıldı. Nazi diktatör saldırılarını daha da ileriye götürerek, Einstein'ın bu kuramla kavramları, düşünceleri I. Dünya Savaşı sırasında ölmüş bir Alman subayının notlarından çaldığını ileri sürdü.

1939 yılında Amerikalı bilimadamları, Görecelik Kuramı'nın Alman bilimadamları tarafından yeni, öldürücü bir silahın yapımında uygulanmasından korkmaya başladılar. Bu korkuları, kuramın, kütlenin doğrudan doğruya enerjiye dönüşebileceğini ve en küçük bir kütlenin olağanüstü miktarda enerji verebileceğini göstermesi konusundan kaynaklanıyordu. Bu da son derece güçlü, yeni bir bombanın yapımına olanak sağlayacaktı. Yeni bir dünya savaşının tehdidi altında, Amerikalı bi-limadamları, Einstein'i Başkan Ro-osevelt'e bir mektup yazmaya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bir karşı silah gerçekleştirmesi gerektiğini önermesi için razı ettiler. Barışçı düşünceleri ve Nazi vahşetine karşı duyduğu derin nefret arasında kalan Einstein, bu işe razı oldu, çünkü bu silahların caydırıcı olmaktan başka bir amaçla kullanılabileceğine inanmıyordu. Ne var ki, onun mektubu doğrudan ilk atom bombasının yapımına ve bu bombanın 1945 yılında Japonya'ya karşı kullanılmasına yol açtı. Elnstein'ın bombanın atılmasını engellemek için yaptığı tûm çabalar boşa gitmişti.

Einstein, son yıllarını yarı emekli olarak geçirdi. Yine Princeton'da çalışmalarını ve öğretim üyeliğini sürdürüyordu. Ölümüne dek, zekâsına duyulan saygı ve olağanüstü duyarlı hûmanistliğine duyulan sevgiyle dünyanın en çok hayranlık duyduğu bilimadamı olarak yaşadı.
kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
albert, einstein, fizik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:00 .