Nüve Forum


Atatürk Köşesi hakkinda Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri (Bugünkü Dille) Meclis Başkanı Seçildikten Sonra 24 Nisan 1920 Saygıdeğer Efendiler! Milletin bütün geleceğine fiilen ve tamamen el koymaya, hilâfet ve saltanat makamını düşmüş olduğu esaretten

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.04.09, 07:12
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri

[coverattach=1]Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri (Bugünkü Dille)
Meclis Başkanı Seçildikten Sonra
24 Nisan 1920

Saygıdeğer Efendiler! Milletin bütün geleceğine fiilen ve tamamen el koymaya, hilâfet ve saltanat makamını düşmüş olduğu esaretten kurtarmaya ve memleketin bütünlük ve kurtuluşu uğrunda her fedakârlığı büyük bir kararlılıkla göze almaya karar vermiş olan Yüce Meclisiniz'in Başkanlığı'na seçilmek suretiyle hakkımda esirgemediğiniz güven ve sevgiye teşekkür borçluyum (estağfurullah sesleri).

Hayatımın bütün dönemlerinde olduğu gibi, son zamanların sıkıntıları ve felâketleri arasında da bir dakika geçmemiştir ki her türlü huzur ve istirahatimi, her türlü kişisel duygularımı milletin kurtuluşuna ve mutluluğu adına feda etmekten zevk alan olmayayım. (yaşa sesleri ve alkışlar) Gerek askerî hayatımın ve gerek siyasal hayatımın bütün devirlerini işgal eden mücadelelerimde daima hareket tarzım, millî irâdeye dayanarak milletin ve vatanın muhtaç olduğu amaçlara yürümek olmuştur. Bugün saygıdeğer Heyetiniz'in genel oylarında oluşmuş olan millî güveni değerimin çok üstünde görmekle beraber şahsım için bir amaç olarak değil, hep beraber giriştiğimiz kutsal mücadelenin yönelmiş olduğu amaçları ele geçirmek için milletin verdiği bir dayanak yeri olarak kabul ediyorum.

Bu millî birliğin bana yüklediği sorumluluğu biliyorum ve hepiniz de bilirsiniz ki, çok ağırdır. İçinde yaşadığımız benzeri az dakikaların güçlüğüne rağmen bu ağır millî sorumluluğun altında ancak saygıdeğer Heyetiniz'in yardım ve desteğinin daima ve daima hak yolundaki mücadelelerin yanı sıra, Allah'ın yardımından ümitli olarak çalışacağım.

Padişah efendimiz hazretlerinin sağlıklı ve her türlü yabancı etkilerinden hür olarak tahtlarında daim kalmasını Allah'tan dilerim. (şiddetli alkışlar)

atam.gov.tr
Mustafa Kemal ATATÜRK
Bugünkü dille yayına hazırlayanlar:
Prof.Dr. Ali SEVİM, Prof.Dr. M.Akif TURAL, Prof.Dr. İzzet ÖZTOPRAK
T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu
ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ

Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg atam.jpg (13,8 KB (Kilobyte), 48x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf inde...pdf (64,7 KB (Kilobyte), 59x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
atatürk'ün, demeçleri, söylev

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:15 .