Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Biyomedikal Mühendisliği > GPS Sinyalleri İle İyonosferdeki Elektron Yoğunluk Profillerinin Belirlenmesi

Biyomedikal Mühendisliği hakkinda GPS Sinyalleri İle İyonosferdeki Elektron Yoğunluk Profillerinin Belirlenmesi ile ilgili bilgiler


Bu çalışmada Ankara'da tek bir GPS (Global Positioning Satellite: Küresel Konumlama Uydusu) uydusundan alınan verilerin analiz sonuçları sunulmuştur. Çalışmanın amacı, gerçek verilerin olmadığı durumlarda iyonosferik parametrelerin belirlenmesinde kullanılabilecek yeni bir

Like Tree4Likes
  • 2 Post By parametre
  • 2 Post By ghostgirl

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.10.09, 10:19
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart GPS Sinyalleri İle İyonosferdeki Elektron Yoğunluk Profillerinin Belirlenmesi

Bu çalışmada Ankara'da tek bir GPS (Global Positioning Satellite: Küresel Konumlama Uydusu) uydusundan alınan verilerin analiz sonuçları sunulmuştur. Çalışmanın amacı, gerçek verilerin olmadığı durumlarda iyonosferik parametrelerin belirlenmesinde kullanılabilecek yeni bir algoritmanın geliştirilmesidir.

1-Giriş
İyonosferden geçen radyo sinyallerinde yol boyunca bulunan toplam elektron yoğunluğu ile orantılı olarak evre artması ve grup gecikmesi meydana gelir. GPS sinyalleri de iyonosferden geçerken aynı etkiler altında kalırlar ve bu da konum belirleme açısından önemli hatalar oluşturur. Ancak, hata kaynağı olarak görülen bu etki uzay fiziği çalışmalarında aynı anda iki yarımküre hakkında bilgi alabileceğimiz kaynağı oluşturmaktadır[13]. Analiz aşamasında GPS sinyallerini kullanan bu çalışmalar iki bölüme ayrılabilir:
1. İyonosferdeki elektron yoğunluğunu yer istasyonlarını oluşturduğu ağ verilerini kullananlar [1,2,4,7,9,12].
2. Alçak yörüngeli uydular tarafında alınan GPS sinyalleri yardımı ile Toplam Elektron Miktarının (TEM) [3,4,10,11] ve elektron yoğunluk dağılımlarının [6,8] hesaplandığı çalışmalar.

GPS sinyallerinin uzay fiziği alanında kullanımı ile ilgili genel kavramlar ve modeller [5] de bulunabilir.

Yer istasyonları tarafından oluşturulan ağ üzerinden verilerin elde edilmesi çok daha kolay olduğu için bu çalışmada bu veriler tercih edilmiştir. İnternet üzerinden bu verileri yaklaşık olarak gerçek zamanlı almak mümkündür[5]. Bu çalışmadaki amacımız tek bir nokta üzerindeki TEM değerini yerden ölçülen GPS sinyalleri ile bulduktan sonra yazılan algoritma ile o nokta üzerindeki elektron dağılım profilini elde etmektir. İkinci bölümde, GPS verilerinde kullanılan analiz yöntemi anlatıldıktan sonra üçüncü bölümde TEM değerinin bulunması ile ilgili yöntem açıklanmıştır. Dördüncü bölümde çalışmalarda kullanılan veriler ve algoritma anlatılmıştır. Ölçülen değerler ile elde edilen sonuçlar arasındaki karşılaştırmalar ve sonuçlar bölüm beşte sunulmuştur.

2-GPS Alıcı ile Yapılan Ölçümler
GPS alıcıları her bir uydu tarafından gönderilen sinyalleri alarak iki gecikme ölçerler. Bunlar sanal mesafe gecikmesi ve taşıyıcı evre gecikmesidir. Gönderilen L1 ( f = 1.5754 GHz) ve L2 ( f = 1.2276 GHz) sinyallerin ikisinde de bu olay gerçekleşir. Çift frekansta, evre gecikmelerini kullanarak TEM değişikliklerini hassas olarak ölçebiliriz ancak bu ölçümler aynı zamanda tüm hataları da içermektedir. Aynı şekilde sanal mesafe ölçümleri de uydu - yer arasındaki toplam iyonosfer gecikmesini verir ancak bu ölçümlerde de sistem gürültüsü, uydu saat hataları gibi hatalar mevcuttur. İlk olarak iyonosfer kırınım indisini kullanılan frekansın karesi ile ters orantılı olduğunu kabul edersek L1 ve L2 sinyallerinin doğrusal katışımları yukarıda bahsettiğimiz hataları ortadan kaldıracaktır [9,11]. Uydu ile yer arasındaki TEM miktarı matematiksel olarak
1.JPG

Cemil B. Erol
Başkent Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Ankara, Türkiye
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 135.pdf (194,5 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 17.10.09, 15:33
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: GPS Sinyalleri İle İyonosferdeki Elektron Yoğunluk Profillerinin Belirlenmesi

teşekkürler hocam
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 17.10.09, 18:31
ghostgirl - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Mersin
İletiler: 13.520
ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: GPS Sinyalleri İle İyonosferdeki Elektron Yoğunluk Profillerinin Belirlenmesi

Teşekkürler Parametre
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belirlenmesi, elektron, gps, profillerinin, sinyalleri, ıle, yoğunluk, ıyonosferdeki

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:55 .