Nüve Forum


Mitoloji Sözlüğü-S-Ş hakkinda Soylar Çağlar Mythos'u ile ilgili bilgiler


Hesiodos'un, kardeşi Perses'e gerçekleri açıklamak ve doğru yolu göstermek amacıyla yazdığı "İşler ve Günler" (Yunanca Erga kai Hemerai) adlı didaktik eserinde Theogonia'daki yöntem insanlar dünyasına uygulanır: Tanrılar gibi insanlar da

 

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.12.09, 12:48
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Soylar Çağlar Mythos'u

Hesiodos'un, kardeşi Perses'e gerçekleri açıklamak ve doğru yolu göstermek amacıyla yazdığı "İşler ve Günler" (Yunanca Erga kai Hemerai) adlı didaktik eserinde Theogonia'daki yöntem insanlar dünyasına uygulanır: Tanrılar gibi insanlar da bazı aşamalar geçirip bugün bulundukları duruma gelmişlerdir. Ne var ki tam karamsar bir görüşle, insanların iyiye değil, kötüye gittikleri ve sonlarının büsbütün yıkım olacağı kanısındadır. Bunu önlemek için kişinin adalete dayanıp doğrudan aynlmaması ve hele gece, gündüz var gücüyle çalışması gerekir. HintAvrupa kaynaklı dünya görüşlerine dayanan bu mythos Yunan yazınında pek yankı uyandırmamışsa da, Roma dünyasında epey tutunınuş ve işlenıniştir. Theogonia ile işler ve Günler arasında ana görüş bakımından hem bir benzerlik, hem bir çelişki vardır: Her iki yapıtta sözü geçen Promethe us efsanesi, İşler ve Günler'de Pandora masalıyla tamamlanınış ve bu bakımdan kar.ım sarlıkta daha ileri bir aşamaya varmışsa da, İşler ve Günler'de altın çağ Kronos'un egemenlik dönemiyle bir tutulur, insanlar için yi kim Olymposlu tanrıların saltanatıyla başlar. Çağların (Hesiodos çağ değil de soy diyor) madenlere göre adlandırılması İranBabil kaynaklı bir görüşe dayanır. İşler ve Günler'de soylar efsanesi Pandora efsanesinden hemen sonra gelir (İşi. 110202); Hesiodos'a göre beş soy vardır: Altın, gümüş, tunç ve demir soyları, bunların aralarına Hesiodos bir şey daha sokar: Homeros destanlannda sözü geçen yarı tanrı kahramanlar soyu. Şöyle tanımlar her birini:
A L T I N SOY:
Olympos 'ta oturan ölümsüzler yarattı ölümlü insanların ilk soyunu altından. O zamanlar Kronos'un gökleri tuttuğu zamanlınlı tanrılar gibi yaşıyordu insanlar, kaygısız, rahat, acısız, dertsiz. Belalı ihtiyarlık çökmüyordu üstlerine, kolları, bacakları her zaman dipdiri sevinip coşuyorlardı gamsız şölenlerde, tatlı uykulara dalar gibi ölüyorlardı. Dünyanın varı, yoğu onlarındı, toprak kendiliğinden bereket saçıyordu. Sayısız nimetler ortasında, rahat, memnun, yaşayıp gidiyordu insanoğulları tarlalarında. Bu ilk insanlar ölüp toprağa karışınca, birer cin oldular Zeus'un dileğiyle, iyi birer cin, toprağı ve insanları koruyan cinler.
Yaman bir şerefe konınuş oldular böylece.
Cin olarak çevirdiğimiz Yunanca "daimon"dur (Daimon).
GÜMÜŞ SOY:
Sonra gümüşten ikinci bir soy yarattı Olyrhpos 'ta oturan ölümsüzler. Bunların boyları boşları da, akılları da çok başka türlüydü altın soylulardan. Çocuklar yüzyıl çocuk kalıyordu evde, analarının dizinde çocukça oynaşarak.
 

Tags
çağlar, mythos'u, soylar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:58 .