Nüve Forum


Mitoloji Sözlüğü-Y hakkinda Yüz Kollular ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Yüz Kollular. Yunanca Hekatonkheires diye anılan yüz kollu devleri Hesiodos şöyle tanımlar (Theog. 147 vd.): Başka oğulları da oldu Caia ile Uranos'un, üç yaman oğul ki korkuyla anılır adları: Kottos,

 

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.12.09, 13:56
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Yüz Kollular

[coverattach=1]Yüz Kollular. Yunanca Hekatonkheires diye anılan yüz kollu devleri Hesiodos şöyle tanımlar (Theog. 147 vd.):
Başka oğulları da oldu Caia ile Uranos'un, üç yaman oğul ki korkuyla anılır adları: Kottos, Briareus, Gyes, başı göklerde çocuklar.
Her birinin yüz kolu vardı omuzlarından sarkan, korkunç, ve elli başı güçlü omuzlarının üstünde. Korkunçtu koca bedenlerinin amansız gücü.
Uranos öbür oğulları gibi bunlardan da kuşkulanıp, kapatır Y ü z Kolluları yerin dibine, ne var ki Zeus ve Olympos tanrıları bu azman yaratıkları Titanlara karşı savaşlarında ortak olarak kullanınayı akıl eder ve çıkarırlar Hekatonkheirleri yeraltından. Devlerle tanrılar arasındaki savaş da o zaman kızışır. Olymposluların zaferiyle sonuçlanan bu savaşın son bölümünü şöyle anlatır Hesiodos (Theog. 713 vd.):
Ama ön saftaki Kottos, Briareus, Gyes, savaşa doymayan bu yüz kollu devler azdırdılar yeni baştan savaşı: Üç yüz taş birden fırladı bu devlerin güçlü kollarından, kapkara saldırılarla ezdiler Titanları, yol yol toprağın altına tıktılar onları, vurdular zincire yendiklerini ve gökler ne kadar uzaksa topraktan toprağın o kadar altına gömdüler onları. Yüz Kolluları da Zeus Tartaros'a kapatılan Titanlara bekçi olarak diker: Durur orada sadık birer bekçi gibi Gyes, Kottos ve coşkun yürekli Briareus.
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Yüz Kollular-yuz-kollular.jpg  
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
 

Tags
kollular, yüz

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:12 .