Nüve Forum


Hüdai Çakmak hakkinda İnsan ırkları ile ilgili bilgiler


İNSAN IRKLARI Irk bir canlı türünün belirli kısımlarının belirli şartlar ve etkenler nedeniyle belirli özellikler kazanması sonucu birbirlerinden farklılaşarak oluşmuş bölümler diye tarif edilebilir. Irkların kaynağı tersinimsel çeşitlenmelerdir. Dünya değişik

Like Tree1Likes
  • 1 Post By tersinim

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.08.10, 08:56
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Jul 2010
İletiler: 542
tersinim yakında çok ünlü biri olacak!tersinim yakında çok ünlü biri olacak!
Standart İnsan ırkları

İNSAN IRKLARI


Irk bir canlı türünün belirli kısımlarının belirli şartlar ve etkenler nedeniyle belirli özellikler kazanması sonucu birbirlerinden farklılaşarak oluşmuş bölümler diye tarif edilebilir. Irkların kaynağı tersinimsel çeşitlenmelerdir.
Dünya değişik iklim şartlarına sahip, oldukça büyük bir gezegendir. Dünyanın her tarafına dağılmış çok zengin tür ve çeşitteki canlılar normal olarak iklim şartlarından etkilenirler. Bu etkilenme genelde tersinimi oluşturur. İklim şartları değişik olduğundan bu etkilenme dolaysıyla tersinimde değişiktir. Ve yine doğal olarak canlılar birbirlerine yakın olanlarla çiftleşip çoğalacaklarından dar alanda tersinimsel çeşitlenme dediğimiz birbirlerine benzer fertlerin dolaysıyla toplulukların oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda aynı tür olmalarına rağmen aralarında bazı farklılıklar olan canlı toplulukları ortaya çıkar. Yaşam tarihinde aynı tür olmalarına rağmen çeşitli ırkların oluştuğunu sık sık şahit olmaktayız. Gerçekte ırklar arı ırkın tersinimi sonucudur.
Farklılaşma bütün canlılarda olduğu gibi insanlar içinde geçerlidir. Yaşam tarihinde pek çok insan ırkının oluştuğunu, bunlardan en azından bir kısmın bu günkü dünyamızda yaşadıklarını biliyoruz.
Canlı ırkları ve ırkların oluşumu evrim teorisi açısından çok önemlidir. Evrim teorisi taraftarları ırklaşmayı evrime bir kanıt olarak gösterme çabasındadırlar.
Yeri ve zamanı geldiğinden şu hususu da belirtmede yarar vardır. Sık sık belirttiğimiz gibi aynı türden olsalar dahi canlılar arasında ayrıntı farklılıkları vardır. Bu canlıların yapı zenginliklerinin doğal bir sonucudur. Hiç bir canlı tıpatıp bir diğerine benzemez.
Canlılar arasındaki söz konusu ayrıntı farklılıkları fosil kayıtlarında da gözlenmektedir. Bu nedenle fosillere aynı türe ait olmalarına rağmen farklı isimler verilebilir. Bu da bir isim enflasyonuna neden olmuştur.
İnsan Evrimi Çalışmaları Laboratuarı yöneticisi antropolog Tim White bu konuda şu tespitlerde bulunmuştur:
-Yakın bir zamana dek, toprağın altından çıkan her fosile farklı bir isim verme eğilimi olmuş ve bu da insanın evrimi biyolojisi hakkındaki düşüncemizin yanlış yönlendirici olmasına neden olmuştur.
Bulunan her fosili farklı tür adı altında sınıflama, bilim adamlarının son yıllarda farkına vardıkları büyük bir yanılgıdır.
Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nden Paleontolog Alan Walker, sınırlı bir iki fosilden yola çıkarak yeni bir tür adlandırmanın doğru olmadığını şöyle itiraf etmektedir:
-Bir fosilin, ait olduğu topluluğu temsil edip etmediğini bilemezsiniz. Bulduğunuz şeyin, tür aralığının herhangi bir ucundan mı, yoksa ortada bir yerinden mi olduğunu bilmezsiniz.
=====

Evrim teorisi varsayımına göre insan anlatmaya çalıştığımız gibi pek çok evrimsel aşamalardan geçmiştir. Teorisi savunucuları çözülemeyen sorunlarla karşılaştıkça önlerine engel çıktıkça yön değiştiren dağcılar gibi yeni ekler, ilaveler, açıklamalar getirirler. İnsanın evrimi de en çok değişime uğrayanlardan biridir.
Homo sapiens archaic evrim şemasının günümüz insanından bir önceki basamağını oluşturur. Teoriye göre Homo sapiens archaic bir ara format canlısıdır.
Gerçekte bu insanlar hakkında evrim teorisi açısından söylenecek pek fazla bir şey yoktur. Zira Homo sapiens archaic ırkı günümüz insanlarından çok küçük farklılıklarla ayrılırlar. Hatta bazı araştırmacılar, bu ırkın temsilcilerinin günümüzde yaşamakta olduklarını söyleyerek Avustralyalı Aborijin yerlilerini örnek gösterirler.
Aborijin yerlileri de homo sapiens archaic ırk gibi kalın kaş çıkıntılarına, içeri doğru eğik bir çene yapısına ve biraz daha küçük bir beyin hacmine sahiptirler.
Bütün bunların yanı sıra çok yakın bir geçmişte Macaristan'da ve İtalya'nın bazı köylerinde bu ırka benzer insanların yaşamış olduklarına dair çok ciddi bulgular ele geçirilmiştir.
Görüleceği gibi homo sapiens archaic kesinlikle bir ara format canlısı değildir.
Evrimci literatürde homo heilderbergensis olarak yapılan sınıfsal tanımlama geçekte Homo sapiens archaic'le aynıdır. Fosil kayıtları bunu kesin bir dille doğrular.
Aynı insan ırkını tanımlamak için bu iki ayrı kavramın kullanılmasının nedeni, evrimciler arasındaki görüş farklılıklarıdır.
Homo heilderbergensis sınıflamasına dâhil edilen tüm fosiller, anatomik olarak günümüz Avrupalılarına çok benzeyen insanların günümüzden beş yüz bin hatta yedi yüz seksen bin yıl önce İngiltere'de ve İspanya'da yaşadıklarını göstermektedir.
Cro-magnon sınıflaması ise, otuz bin yıl önceye kadar yaşadığı tahmin edilen bir ırktır. Bu ırk kubbe şeklinde bir kafatasına, geniş bir alına sahiptir. Bin altı yüz cc'lik kafatası hacmi, günümüz insanının ortalamasından fazladır. Kafatasında kalın kaş çıkıntıları vardır ve arka kısımda Neandertal Adamı'nın ve Homo Erectus'un karakteristik özelliği olan kemiksi bir çıkıntı bulunmaktadır.
Avrupalı bir ırk olarak kabul edilmesine karşın Cro-magnon kafatasının yapısı ve hacmi günümüzde Afrika ve tropik iklimlerde yaşayan bazı ırklara fazlasıyla benzemektedir.
Bu benzerliğe dayanarak, Cro-magnon'un Afrika kökenli eski bir ırk olduğu tahmin edilir. Diğer bazı paleoantropolojik bulgular, Cro-magnon ve Neandertal ırklarının birbirleri ile kaynaşarak, günümüzdeki bazı ırklara temel oluşturduklarını göstermektedir.
İnsanların böylesine çok ırklara ayrılmasının evrim teorisince gerçek önemi; maymundan insana evrimleşmede çok sayıda ara format canlısının bulunması gerekliliğidir.
İnsanlarla maymunlar arasında yadsınamayacak kadar çok ve derin farklılıklar varsayılan evrimleşme sürecinde çok sayıda ara format canlısının bulunmasını zorunlu kılar.
Fakat bu ara format canlıların insana doğru gelişimlerinde gitgide azalan maymunsu özelliklerinde bulunması gerekeceğinden bu ara format canlılarında olması gereken maymunsu özelliklerin bulunmaması, ayrımsız tam bir insan yapısı ve özelliklerine sahip olmaları evrim teorisinin içinden çıkamadıkları sorunları beraberinde getirmekte; diğer ifade ile evrimin insan ayağını baştan sona çürütmektedir.
Sonuç itibariyle bu insan ırkları ilkel türler veya ara geçiş formları değildir. Tarih içinde yaşamış veya diğer ırklara karışıp asimile olarak ya da soyları tükenip yok olarak tarih sahnesinden çekilmiş farklı insan ırklarıdır.Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ınsan, ırkları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:37 .