Nüve Forum


Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ve Heykel Bölümü hakkinda Keçenin Hikâyesi Ve Sanatsal Üretimler ile ilgili bilgiler


Keçenin Hikâyesi Ve Sanatsal Üretimler-Story Of Felt And Artistic Productions Keçe, yeryüzünde bilinen en eski tekstil yüzeyidir. İlk defa nasıl yapıldığı ve kullanıldığı hakkında kesin veriler olmamasına rağmen; kullanımına ait

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.11.10, 10:43
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 32
Artist yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Keçenin Hikâyesi Ve Sanatsal Üretimler

Keçenin Hikâyesi Ve Sanatsal Üretimler-Story Of Felt And Artistic Productions
Keçe, yeryüzünde bilinen en eski tekstil yüzeyidir. İlk defa nasıl yapıldığı ve kullanıldığı hakkında kesin veriler olmamasına rağmen; kullanımına ait en eski yazılı belge Homeros'un İlyada adlı eserindedir. 1071 Malazgirt Zaferi'nin ardından Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden konar-göçer Türk boyları, gelirken kültürlerini de getirmişlerdir. Getirdikleri el sanatının arasında keçecilik sanatı da bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kullanım alanının genişliği nedeniyle de keçe, her zaman günlük yaşamın bir parçası olarak varlığını sürdürmüştür. Bir dönem için kullanım alanları azalan keçenin; birçok çeşidi günümüzde turistik ve hediyelik eşya üretiminde başrolü oynamaktadır. Birçok Türk, Avrupalı ve Amerikalı sanatçı keçe malzeme kullanmakta; tasarımın sınırları zorlanmakta, ressamlar ve heykeltıraşlar keçeyle inanılmaz sanat eserleri yaratmaktadırlar.
Felt making is known the oldest textile surface all around the world. There is no definite evidence about felt making and usage but its first usage on paper at Homer "Ilyada". After 1071 Malazgirt Victory, nomadic Turkish tribes came from Central Asia to Anatolia with their culture. Because of widely using fields of felt, it is in the daily life from past to present. Nowadays there are a lot of souvenirs and touristic things to make felt. At the same time Turkish, European or American artists prefer to use felt for their art works.
Giriş:
Bir toplumda nesilden nesile bırakılan en büyük mirasların başında el sanatları gelmektedir. Yüzyıllar içinde toplumların geçirdiği değişiklikler
nedeniyle; el sanatlarının bir kısmı yaşamaya devam eder, bir kısmı ise yok olur. Bu bağlamda; kültürel öğelerin arasında çok önemli bir yer tutan keçecilik sanatı ise bilinen en eski tekstil yüzeyidir.
Keçe sözlük anlamı olarak: "Yapağı veya keçi kılının dokunmadan yalnızca dövülmesiyle elde edilen kaba kumaş" , "yapağı veya keçi kılının dürülüp, kuvvetlice bastırılması veya dövülmesiyle elde edilen; kepenek, çadır, çarık, külah ve döşeme örgüsü yapımında kullanılan dokunmamış kaba kumaş" tanımlanmaktadır.
1. Tarihsel Gelişim:
Keçenin ilk defa nasıl yapıldığı ve kullanıldığı hakkında kesin veriler olmamasına rağmen; "keçe" sözcüğüne ve kullanımına ait en eski yazılı belge Homeros'un İlyada adlı eserindedir: "Eyi denenmiş ve deriden kenarlarla çevrelenmiş bir başlık (bu senin armağanındır Meriones) onun şakaklarını taçlandırdı, içi yumuşak yünlü idi, dibine keçe döşenmişti " . Destanda adı geçen keçe başlığın, Hitit kabartmalarında tasvir edilen tanrıları ve soyluların başlıkları olması ihtimali çok yüksektir. Daha sonra bu tür başlıklar Friglerde görülmektedir. M.Ö. III. yüzyıla tarihlendirilen Pazırık Kurganı'ndan çıkarılan eserlerin arasında son derece detaylı çalışılmış keçelerin bulunması nedeniyle; bu yüzyıldan çok önce Orta Asya 124 Türklerinin konar-göçer yaşamlarının bir parçası olarak tarih sahnesine çıktığı düşünülmektedir. Soğuk iklimli toplumlarda ısınma, sıcak iklimli toplumlarda serinliği sağlaması ve su geçirmezlik özelliğinden dolayı, o dönemlerden itibaren gerek saray gerekse halkın tercih etiği bir ürün olma özelliğini korumuştur. M.S. II. yüzyılda yaşamış olan Kaşgarlı Mahmut Divanü Lugat-it-Türk isimli eserinde Oğuzca keçe kelimesine karşılık olan "kiviz, küvüz, kidhiz, kiyiz" kelimelerini kullanmıştır . Orta Asya Kırgızistan'da "şırdak' adı verilen keçe , Malazgirt Zaferi'nin ardından Türk boylarıyla birlikte diğer el sanatlarıyla beraber Anadolu'ya gelmiştir. Selçuklu Türkleri keçe çadırlarını ve tepme keçeden yapılmış olan kepeneklerini kullanmaya devam etmişlerdir . Tarihsel süreç içinde Afyon, Balıkesir, Bigadiç, Manisa, Maraş, Turgutlu, Tire, Ödemiş, Bergama, Soma,
Konya, Akhisar, Kars, Erzurum, Urfa gibi merkezlerde yaygın olarak üretilmiştir. Bunda askeri kıyafetlerde kullanılması, halk arasında başlık olarak tercih edilmesi ve din görevlilerinin de keçeden giysiler giymesinin büyük payı vardır.
türkmen kadın.JPG

Didem ATİŞ OZHEKİM
Yard. Doç. Dr., Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi - İstanbul
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf atis.pdf (485,6 KB (Kilobyte), 4x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hikayesi, keçenin, sanatsal, üretimler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:40 .