Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Güzel Sanatlar Fakültesi > Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ve Heykel Bölümü > Müsahipzade Celal'in Moda İllüstrasyonları (20. Yüzyıl Başlarında Türkiye'de Moda Çizimleri Üzerine)

Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ve Heykel Bölümü hakkinda Müsahipzade Celal'in Moda İllüstrasyonları (20. Yüzyıl Başlarında Türkiye'de Moda Çizimleri Üzerine) ile ilgili bilgiler


Müsahipzade Celal'in Moda İllüstrasyonları (20. Yüzyıl Başlarında Türkiye'de Moda Çizimleri Üzerine)-Müsahipzâde Celâl's Illustrations Of Fashion A Study on Fashion Drawings in Turkey during the Early 20th Century Bu çalışma esas

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.12.10, 09:34
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 32
Artist yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Müsahipzade Celal'in Moda İllüstrasyonları (20. Yüzyıl Başlarında Türkiye'de Moda Çizimleri Üzerine)

Müsahipzade Celal'in Moda İllüstrasyonları (20. Yüzyıl Başlarında Türkiye'de Moda Çizimleri Üzerine)-Müsahipzâde Celâl's Illustrations Of Fashion A Study on Fashion Drawings in Turkey during the Early 20th Century
Bu çalışma esas olarak, 20. Yüzyıl başlarında Türkiye için henüz varlığı söz konusu olmayan moda tasarımları illüstrasyonları (çizimleri) üzerine bir araştırmadır. Konu dönemin modasına yönelik çıkan moda magazin dergilerinden elde edilen verilerle hazırlanmıştır. İstanbul Kadın Eserleri Kütüphanesinde ulaşılan 1923 tarihli Süs Dergisi'nin bazı sayılarında bulunan tiyatro yazarı Müsahipzâde Celâl'in moda illüstrasyonları ise dönemin moda algısını ve gelişimini sergilemesi açısından ilginç bir örnek olarak nitelendirilmiş ve ele alınmıştır.
Çalışmada; Müsahipzâde Celâl'in moda illüstrasyonları örneğinde, Türkiye'de dönemin giyim kültüründe ve moda anlayışında illüstrasyonların yeri ve önemine değinilerek bunların yorumlanması ve tanıtılması amaçlanmaktadır. Makalede kütüphane araştırması sırasında elde edilen diğer benzeri bulgular, aynı dönemde Batı basınındaki örneklerle karşılaştırılarak irdelenmektedir. Varılan sonuç; söz konusu dönemde Türkiye'de modaya belirli bir oranda merakın olduğu, bunun yanı sıra modanın henüz bir sektör olarak gelişmemesi nedeniyle illüstrasyon alanının da bir meslek olarak algılanmamış olduğudur. Ancak bu ve benzeri illüstrasyonlar, meraklılarına neyin moda olduğu hususunda ve moda tasarımları hakkında bilgi verebilmiştir.

The fundamental focus of this article is on the illustrations (drawings) of fashion design which had not existed at the beginning of the 20th Century Turkey. The study was conducted based on the data obtained from fashion magazines that reflected the style (fashion) of the era. Script writer Müsahipzâde Celâl's illustrations of fashion which can be seen in various issues of the 'Süs' Magazine dating to 1923 and which are located in Istanbul Women's Library, have been considered and characterized as an interesting example which display the conception and progress of fashion of the era.
Based on the example put forth by the fashion illustrations of Müsahipzâde Celâl the study aims to interpret and introduce the culture of dressing and the understanding of fashion by referring to the position and significance of these illustrations within the concerning realms. Other similar findings attained during studies in libraries were also examined, where I compared them with examples seen in the Western press pertaining to the same era. The conclusion I reached shows that there had been a certain degree of interest in fashion in Turkey during the era in question and as 'fashion' had not yet developed into a sector, the field of illustration had not been perceived exactly as a line of work/occupation. However, these and similar illustrations give information on fashion designs and what the fashion consisted of to those interested.

GİRİŞ:
Bu makalede, 1923 yılında yayınlanan Süs Dergisi'nin bazı sayılarında yer alan Müsahipzâde Celal'in moda illüstrasyonlarından yola çıkılarak, tarihsel süreçte giyim kuşam illüstrasyonlarına değinilmekte ve M. Celal'in
çizimleri 1920'li yılların modası göz önünde bulundurularak analiz edilmektedir. 1868- 1959 yılları arasında yaşayan Müsahipzade Celal, Milli Edebiyat Dönemi (1911- 1923) olarak adlandırılan dönemde ve Cumhuriyet Döneminde oyun yazarlığı yapan bir edebiyatçıdır. Yazarin insan tiplemeleri ve kıyafet tanımları belirgin olan tiyatro eserlerinin yanısıra, "Eski İstanbul Yaşayışı" adlı kitabında da kadınların giyim kuşamları ve davranış biçimleri hakkında dönemi anlamamıza yardımcı olacak bilgiler bulunmaktadır. M. Celal'in Süs Dergisinde yer alan moda illüstrasyonları yazarın farklı bir yönünün daha anlaşılmasında yardımcı olacak niteliktedir. Süs ve benzeri dergilerde yer alan moda illüstrasyonlarının kime ait olduğunun bilinmediği bu yıllarda M. Celal'in isminin bulunması illustrasyon alanı icin önemli görülmüş ve bu çalışmanın konusu olarak belirlenmiştir. Çizimler aynı zamanda dönemin İstanbul modasını ve sosyal yaşamını da yansıtmaktadır. Bu durum, Müsahipzade Celal'in moda illüstrasyonlarını daha da önemli kılmaktadır. Çalışmada Müsahipzâde'ye ait olan on iki illüstrasyon tanımlanmakta ve yorumlanmaktadır.
Müsahipzade Celal'in moda illüstrasyonlarını bu makalede ele almak, Batılılaşmanın giyim kuşam alışkanlıklarına olan etkilerini, Türkiye'de modanın gelişimini, modaya yönelik çıkan dergileri ve modaya olan yaklaşımların kısaca anımsatılmasını gerektirmiştir. Makalede, Müsahipzade Celal'in moda illüstrasyonları, Batı basınındaki moda illsütrasyonları örnekleriyle karşılaştırılarak irdelenmektedir. Böylece söz konusu dönemde moda illüstrasyonlarının yeri ve önemine değinilerek bunların yorumlanması ve tanıtılması amaçlanmaktadır.
1.JPG

Yrd. Doç. Yüksel Şahin
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 1279.pdf (406,1 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(20., başlarında, celal'in, çizimleri, moda, müsahipzade, türkiye'de, üzerine), ıllüstrasyonları, yüzyıl

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:21 .