Nüve Forum


Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ve Heykel Bölümü hakkinda Resim Ve Heykel Müzeciliği Gerçeğimiz ile ilgili bilgiler


Ülkemizde müzeciliğin tarihçesine baktığımızda, hiç de uzun bir geçmişinin ve bir müzecilik geleneğimizin olmadığını görüyoruz. Cumhuriyet'e kadar İstanbul'da arkeolo¬jik eserlerin yer aldığı devlet müzesi niteliğinde müze-i Hümayun ve bu müzenin

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Artist

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.04.11, 08:39
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 32
Artist yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Resim Ve Heykel Müzeciliği Gerçeğimiz

Ülkemizde müzeciliğin tarihçesine baktığımızda, hiç de uzun bir geçmişinin ve bir müzecilik geleneğimizin olmadığını görüyoruz. Cumhuriyet'e kadar İstanbul'da arkeolo¬jik eserlerin yer aldığı devlet müzesi niteliğinde müze-i Hümayun ve bu müzenin Anadolu'da şubeleri vardı. 1914 yılında, bugün Türk İslam Eserleri Müzesi olarak bilinen, İslam eserlerinin yer aldığı, o zamanki adıyla Evkaf-ı İslamiye Müzesi açılmıştır.
Cumhuriyet'le birlikte müzeciliğimizde hızlı bir gelişmenin olduğuna tanık oluruz. 1869'dan 1923'e kadar toplam dört müzemiz (İstanbul Arkeoloji, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi) varken, 1938'e kadar bu sayı 32'ye çıkmıştır. Müzelerin açılışında Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün büyük etkisi olmuştur. 1917 yılında Veliaht Vahdettin'le birlikte Amanya Avusturya'ya gitmiş olan Atatürk, müzeleri de yakından tanıma fırsatı bulmuş ve dönüşünde müzelerle ilgili düşüncelerini Müze Müdürü Tahsin öz'e anlatmıştır.
Ülkemizdeki Arkeoloji ve Etnografya Müzeleri Avrupa'daki eşdeğerieriyle karşılaştırıldığında, gelişmiş Avrupa ülkelerindeki müze standartlarında olmasa da, nis¬peten gelişmiş bir müzeciliğimiz var. Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzeleri, ülkemizin özel¬liklerine göre yaygın bir şekilde çoğu illerimizde kurulmuştur. Resim ve Heykel Müzelerimize baktığımızda ise durum çok farklı.
Gelişmiş Batı ülkelerinin hemen her büyük yerleşim yerlerinde resim ve heykellerin sergilendiği bir ya da birden fazla müzeye rastlamak mümkün. Sıradan bir müzeyi bile birkaç saatte gezmekle bitiremezsiniz. Müzelerin çoğu günümüz çağdaş teknik imkan¬larına göre yeniden dizayn edilmiş ya da modern mimarinin koşullarına göre tasarı m lan m ıştır.
Ülkemizde 1937'den günümüze kadar kurulabilen Resim ve Heykel Müzelerinin sayısı (Erzurum Resim ve Heykel Müzesi'ni de dahi! edersek) dört tanedir.
Bunlardan ilki ve en büyüğü 1937 yılında Atatürk'ün emriyle İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nın Veliahd dairesi tahsis edilerek kurulan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'dir.
(R.: 1, 2). Bu müzenin idaresi de Atatürk'ün emriyle Güzel Sanatlar Akademisi'ne ve¬rilmiştir
1.JPG

Yrd. Doç. Erol KİLİÇ
Atatürk Üriverskesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Solümü Başkanı
.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2992.pdf (266,1 KB (Kilobyte), 1x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gerçeğimiz, heykel, müzeciliği, resim

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:48 .