Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Orman Fakültesi > Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Örneğinde Korunan Alanlara Farklı Bir Bakış

Orman Fakültesi hakkinda Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Örneğinde Korunan Alanlara Farklı Bir Bakış ile ilgili bilgiler


Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Örneğinde Korunan Alanlara Farklı Bir Bakış Ülkemizde korunan alanlar farklı statülerde ilan edilmekte ve farklı kurumlar tarafından yönetilmektedir. Bu alanlar Milli Park Kanunu kapsamında milli park,

Like Tree1Likes
  • 1 Post By forest engineers

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.10.10, 20:32
forest engineers - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Acemi
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
İletiler: 13
forest engineers doğru yolda ilerliyor.
Standart Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Örneğinde Korunan Alanlara Farklı Bir Bakış

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Örneğinde Korunan Alanlara Farklı Bir Bakış
Ülkemizde korunan alanlar farklı statülerde ilan edilmekte ve farklı kurumlar tarafından yönetilmektedir. Bu alanlar Milli Park Kanunu kapsamında milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı ve tabiat anıtıdır. Orman Kanunu kapsamında muhafaza ormanları ve milli park kanunu yürürlüğe girmeden önce milli parktır. Kara Avcılığı kanunu ise yaban hayatı koruma sahaları, yaban hayatı geliştirme sahaları ve yaban hayatı üretim istasyonları; Çevre Kanunu kapsamında özel çevre koruma bölgeleridir. Ayrıca tohum meşçereleri ve bahçeleri; gen koruma ormanları, Ramsar alanları ve orman içi dinlenme yerleri olmak üzere çok farklılık göstermektedir.
Bütün bunların kanuni bir dayanağı vardır. Orman Amenajman Planlarının yapılmasında bu alanlar statüsüne bağlı olarak farklı işletme sınıfı veya bir işletme sınıfı içinde ayrı değerlendirilmektedir.
Bu makalede Artvin Orman Bölge Müdürlüğü alanlarındaki statüleri belli koruma alanları ayrı ayrı incelenecektir. Sonra asıl bugüne kadar koruma alanı statüsü olmayan eskiden "Muhafaza Karakterinde İşletme Sınıfları" olarak işletilen fakat son zamanlarda ormanların fonksiyonlarının ön plana çıkması ile yapılan fonksiyonel planlama ile ayrılan fonksiyon alanlarının Bölge Müdürlüğü ormanlık alanlarına oranı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu sebeple Artvin ilinin tamamını kapsayan Artvin Orman Bölge Müdürlüğü örneğinde korunan alanlara farklı bir bakış getirilmeye çalışılmıştır.
Forest Functions.jpg
are National Park, Nature Park, Nature Conservation Area and Nature Monument within the scope of National Parks Law. Protected areas were
Conservation Forests within the scope of Forest Law and National Parks before National Parks Law came into force. Those areas are Wildlife Protection Areas, Wildlife Development Areas and Wildlife Production Areas under Hunting Law and Private Nature Conservation Areas under Natural Law. And also, seed orchards and seed collection stands, gene protection forests, Ramsar Sites and forest recreation areas are protected areas.
There are legal basis for all those. These areas are assessed as different management class or assessed different in same management class depending on their statuses when making Forest Management Plans.
In this article, protected areas have definite statuses in Regional Directorate of Artvin will be examined separately. Later on, the rate of functional areas -that did not have protected area status and were managed as "Conservation Area Management Class" before but separated now with functional planning because of forest functions become important- to Regional Directorate forests is tried to indicated. For this reason, it is tried to develop a point of view to protected areas in sample of Regional Directorate of Artvin that covers whole Artvin Province.
GİRİŞ
Ülkemiz de 1961 yılından sonra planlı bir döneme girilmesiyle birlikte I. ve II. Beş yıllık
kalkınma planları dönemini kapsayan 1963-1972 yılları arasında tüm ülkenin Amenajman Planları tamamlanmıştır. Bu planlarda ormanların tamamı üretim ormanı olarak değerlendirilmiştir. Bu da bazı mahzurları beraberinde getirmiştir. Bunu fark eden plancılar 1973 yılından itibaren bu mahzurları gidermeye başlamışlardır. Bazı ormanları korumaya ayırarak "Muhafaza Karakterinde İşletme Sınıfı" oluşturmuşlardır. Plan yapıcı tarafından ayrılan bu alanlar son yıllarda artmaktadır. "Muhafaza Karakterinde İşletme Sınıfları" olarak işletilen fakat son zamanlarda ormanların fonksiyonlarının ön plana çıkması ile yapılan fonksiyonel planlama ile ayrılan fonksiyon alanlarının oranı da artmaktadır. Ülkedeki koruma alanlarının sürekliliğini muhafaza edebilmek için bu alanların Ülke yüzölçümüne oranı %10'larda olmalıdır. Kanunlar kapsamında ayrılan alanlar dikkate alındığında Türkiye'deki koruma alanları yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple Ülkemizdeki korunan alanlar açısından Muhafaza Karakterinde İşletme sınıfı olarak ayrılan alanlar ve koruma amaçlı ayrılan fonksiyon alanları da incelenmesi gerekir.
Artvin Orman Bölge Müdürlüğü 1967 yılında Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü'nden ayrılarak kurulmuş ve aynı yıl faaliyete geçmiştir. Bölge Müdürlüğü' ne bağlı alanların tamamı Artvin il sınırlarını kapsamaktadır.
Artvin Orman Bölge Müdürlüğü kuruluşu 6 adet Orman İşletme Müdürlüğü ile 33 adet Orman İşletme Şefliğinden ibarettir.
2. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEKİ KORUNAN ALANLAR
Bölge Müdürlüğündeki statülü korunan alanlar öncelikle incelenip daha sonra "Muhafaza Karakterinde İşletme Sınıfları" olarak işletilen fakat son zamanlarda ormanların fonksiyonlarının ön plana çıkması ile yapılan fonksiyonel planlama ile ayrılan fonksiyon alanlarına değinilmiştir.
2.1. Bölge Müdürlüğündeki Statülü Korunan Alanlar
Statülü Korunan Alanlar, çeşitli Kanunlar kapsamında ilan edilen ve çeşitli kuruluşlar tarafından idare edilen alanlardır. Bölge Müdürlüğündeki korunan alanlar Tablo 1'de toplu olarak gösterilmiştir. Daha sonra tüm statülü korunan alanlar aşağıda tek tek ele alınmıştır.

Rüstem KIRIŞ1, Hüseyin Cihad ANLAR2, Necati ALIÇ3
1Orman Yüksek Mühendisi, Orman Genel Müdürlüğü,
2Orman Mühendisi, Orman Genel Müdürlüğü, Ankara.
3Orman Mühendisi, Orman Bölge Müdürlüğü, Bursa.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf (153-164).pdf (122,4 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanlara, artvin, bakış, bölge, farklı, korunan, müdürlüğü, orman, örneğinde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:16 .