Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Orman Fakültesi > Güneş Enerjisi Ve Artan Kullanım İmkanları

Orman Fakültesi hakkinda Güneş Enerjisi Ve Artan Kullanım İmkanları ile ilgili bilgiler


Güneş Enerjisi Ve Artan Kullanım İmkanları-Solar Energy And Its Increasing Utilization Opportunities Yakın gelecekte fosil yakıtlar yerine, suyun yanı sıra güneş, rüzgar, jeotermal, dalga vb. yenilenebilir enerji kaynaklarının çok amaçlı

Like Tree1Likes
  • 1 Post By forest engineers

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.10.10, 15:10
forest engineers - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Acemi
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
İletiler: 13
forest engineers doğru yolda ilerliyor.
Standart Güneş Enerjisi Ve Artan Kullanım İmkanları

Güneş Enerjisi Ve Artan Kullanım İmkanları-Solar Energy And Its Increasing Utilization Opportunities
Yakın gelecekte fosil yakıtlar yerine, suyun yanı sıra güneş, rüzgar, jeotermal, dalga vb. yenilenebilir enerji kaynaklarının çok amaçlı kullanımı daha da yaygınlık kazanacaktır.
Son yıllarda güneş enerjisinden güneş kollektörleri vasıtasıyla ısı enerjisi üretimi yanında, güneş pilleri kullanarak doğrudan elektrik enerjisi üretimi çalışmalarında belirgin bir artış izlenmektedir. Yıllık ortalama ışınım şiddetinin 1311 kWh/m2 olduğu ve güney enlemlerde 1800 KWh/m2'ye kadar yükseldiği ülkemizde, konutların elektrik ihtiyacının bu yolla temin edilmesi süreci de hızlanmıştır.
Bu makalede, yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisinden güneş pilleri vasıtasıyla elektrik üretimi ve teknolojisi hakkında bilgiler ile bu sektörün taşıdığı önem ve bazı uygulamalara ilişkin bilgi sunulmuştur.
Instead of fossil fuels multiple use of renewable energy resources such as solar, wind, geothermal, wave, etc. will be increased extensively in the near future.
In recent years electric energy production directly by solar cells is rapidly increasing as well as solar powered water heating systems by solar collectors. As the nominal annual average insolation of Turkiye is of nearly 1311 kWh/m2 and reached to 1800 KWh/m2 in the southern parallels, residential electricity production by solar cells is getting importance.
In this paper, information given and some assessement made on energy production technologies, and production itself by solar cells, its importance and some applications were briefly submitted.
In order to increase utilization and sharing of non-fossil energy sources instead of fossil sources in the whole energy supply in the country and lessen household expenses, policies should be focused on innovation technologies for electricity production such as solar cells.
GİRİŞ
Yeryüzünde insan hayatının başlamasıyla paralel olarak, enerjiye duyulan ihtiyaç da kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Çünkü; medeni yaşamın gereği olarak enerjiyi yeteri düzeyde üretmek-temin etmek ve günlük hayatın kullanımına sunmak, insan yaşamının en temel ihtiyaçlarının başında gelmektedir.
Aydınlatmadan-ulaşıma, ısınmadan-pişirmeye, üretimden-tüketime, iletişimden- bilişime, vb... sayısız kullanım genişliği-zenginliği ile enerji kullanımı, günümüz dünyasında sosyal ve ekonomik faaliyetlerimizin vazgeçilmez unsurudur. Enerji aynı zamanda her türlü mal ve hizmet üretiminin ana bileşenidir. Başta kent yaşamında olmak üzere doğal olarak Günümüz kırsal toplumlarında hala, geleneksel usullerle enerji ihtiyacının karşılanmasının fiziki ve ekonomik zorlukları baskınlığını korumaktadır. Bu da sonuçta, kırsal alanlarda yaşayan ailelerin-kesimlerin üretim potansiyellerini beklenen verimlilikte ortaya koymalarını engellemektedir. Bu durum kır-kent arasındaki gelir dengesizliğinin artarak devam etmesinde, olumsuz bir dışsallık olarak dikkat çekmektedir.
melez sistem.JPG
Benan Turan1, Dr. Said DAĞDAŞ2
1Orman Genell Müdürlüğü-Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanlığı,
2DPT//Böllgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü,, 06100
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf (97-106).pdf (213,5 KB (Kilobyte), 4x kez indirilmiştir)
__________________
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
artan, enerjisi, güneş, kullanım, ımkanları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:35 .