Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Orman Fakültesi > Doğu Karadeniz, Türkiye Ve Dünya Ormancılığının Sorunları Ve Bu Sorunları Doğuran Köksorunların İrdelenmesi

Orman Fakültesi hakkinda Doğu Karadeniz, Türkiye Ve Dünya Ormancılığının Sorunları Ve Bu Sorunları Doğuran Köksorunların İrdelenmesi ile ilgili bilgiler


Doğu Karadeniz, Türkiye Ve Dünya Ormancılığının Sorunları Ve Bu Sorunları Doğuran Köksorunların İrdelenmesi Dünya Ormancılık Kongrelerinde (DOK) dile getirilen; ormanlardan sağlanan mal ve hizmetlere olan ihtiyacın giderek artması ve bu

Like Tree1Likes
  • 1 Post By forest engineers

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.04.11, 09:53
forest engineers - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Acemi
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
İletiler: 13
forest engineers doğru yolda ilerliyor.
Standart Doğu Karadeniz, Türkiye Ve Dünya Ormancılığının Sorunları Ve Bu Sorunları Doğuran Köksorunların İrdelenmesi

Doğu Karadeniz, Türkiye Ve Dünya Ormancılığının Sorunları Ve Bu Sorunları Doğuran Köksorunların İrdelenmesi
Dünya Ormancılık Kongrelerinde (DOK) dile getirilen; ormanlardan sağlanan mal ve hizmetlere olan ihtiyacın giderek artması ve bu durumun ormanlar üzerindeki baskıyı artırması, orman kaynakları yönetiminde katılımcı yaklaşıma gereken önemin verilmemesi, ormancılık, ormancılık eğitim ve araştırma kurumlarının yetersizliği gibi konuların dünya ormancılığının ana sorunlarıdır. Bu sorunların çözümlenememesi; orman kaynaklarının öneminin anlaşılamamış olması, bu sektörün ihmal edilebilir bir sektör olarak görülmesi gibi kök sorunlara bağlıdır. Türkiye ormancılığında Beş Yıllık Kalkınma Planları (BYKP) incelendiğinde; kadastronun tamamlanamaması, orman-halk ilişkilerinin düzeltilememesi, odun hammaddesi üretiminin yetersizliği, ağaçlandırma çalışmalarında arzulanan seviyeye ulaşılamaması gibi bazı meselelerin, ormancılığının temel sorunlarını oluşturmaktadır. Bu sorunların temelinde; geleneksel nitelikteki ormancılık anlayışı, ormancılıkla ilgili yasal düzenlemelerdeki çelişkiler, katılımcı orman kaynakları yönetiminin sağlanamaması, ormancılık sektörüne gereken önemin verilmemesi gibi kök sorunlar yatmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde ise; mülkiyetin belirlenmemiş olması, kadastronun tamamlanmamış olması ve bu unsurların orman-halk ilişkisini olumsuz etkilemesi gibi sorunların ortaya çıkmaktadır. Yaşanan bu sorunlar ormancılıkla ilgili yasal düzenlemelerinin yetersiz oluşu, halkın orman kaynaklarının önemini tam olarak kavrayamamış olması gibi kök sorunların varlığından kaynaklanmaktadır.
forest.jpg
World forestry problems determined through the World Forest Congresses are increasing demand for forest products and services and press on forest resource, deficiency of participation approach, financing problem and insufficiency of forestry research and education organization. The basis reason underlying these problems are not to apprehend importence of forest resource, to accept forestry sector as negligible. The forestry problems of Türkiye designated through Five Yearly Development Plans are, not to attain forestation objects and conflict of forest-community relation. These problems take root from traditional forestry concept, legislation of forestry, lack of participation approach and not to take notice of forestry sector. It is stated that problems such incomplete cadastre activity, forest- community relation are arised in Doğu Karadeniz Region. These problems emanated inadequate legislation and not to apprehend importence of forest resource.
1.GİRİŞ
Dünya ölçeğinde ormansızlaşmanın neden olduğu hava kirliliği, iklim değişikliği gibi olumsuz sonuçlar dikkat çekmeye başlamış ve bu durumun önüne geçebilmek amacıyla uluslar arası düzeyde toplantılar yapılmıştır. Devam eden uluslar arası hareketin önemli bir parçası olan, ilki 1926'da Roma'da düzenlenen DOK'larda dünya ormancılığına ilişkin düşünceler, mevcut şartlar ve teknikler, ormancılık sektörünü etkileyen faktörler, meydana gelen değişmeler ve gelişmeler tartışılmış, yaşanan sorunların çözümü için farklı politikalar aranmıştır.
Dünya ormancılığını 1926'lardan günümüze kadar taşıyan DOK'lar incelendiğinde; sırası ile; ormanlardan sağlanan mal ve hizmetlere olan ihtiyacın giderek artması ve bu durumun ormanlar üzerindeki baskıyı artırması, orman kaynakları yönetiminde katılımcı yaklaşıma gereken önemin verilmemesi, ormancılık finansmanında yaşanan sorunlar, ormancılık eğitim ve araştırma kurumlarının yetersizliği, gibi konuların hemen hemen her kongrede sorun alarak belirtildiği görülmektedir. Diğer bir ifadeyle; kongrelerde dünya ormancılığında meydana gelen gelişmeler ve değişiklikler tartışılırken bazı konuların çözüme kavuşturulamamış ve kemikleşmiş sorun olarak ortaya çıktığı görülmüştür.
Sözü geçen sorunların çözümlenememesinin temelinde, bir kısmı ülkelerin ormancılık sektörünün kendi bünyesinden bir kısmı da dış çevreden kaynaklanan bazı "köksorunlar"ın mevcut olmasının yattığı söylenebilir. Nitekim, kongrelerde alınan kararlar ülke hükümetleri tarafından uygulanmadığı takdirde bir yaptırım söz konusu olmamakta, bu kararların uygulatılması noktasında kongreler yetkisiz kalmakta ve bu durum önemli bir kısırdöngü oluşturmaktadır. Ayrıca, ormanlar toplumların gözünde odun hammaddesi üreten, parayla ifade edilebilen çıktılar meydana getiren kaynak olmaktan öteye geçememiş, son ormancılık kongresinde dahi, orman kaynaklarının hayati önem taşıyan işlevleri vurgulanmıştır. Diğer taraftan, sosyal, ekonomik ve çevresel boyutta çok sayıda işlevleri olan orman kaynaklarını yönetmekten sorumlu ülkelerin ormancılık sektörleri; ülkelerin ekonomik büyüme ve iktisadi kalkınmalarına yaptığı katkılar tam olarak ifade edilememektedir. Bunun sonucu olarak, ülkelerin ormancılık sektörleri ihmal edilebilir bir sektör olarak görülmekte ve yeterli maddi desteği alamamaktadır.
Ülke ekonomisinde önemli yer işgal eden sektörlerin amaç, ilke, hedef ve politikalarının belirlendiği beş yıllık kalkınma planlarından hareket edildiğinde ise Türkiye ormancılığında; kadastronun tamamlanamaması, orman-halk ilişkilerinin düzeltilememesi, odun hammaddesi üretiminin yetersizliği, ağaçlandırma çalışmalarında arzulanan seviyeye ulaşılamamış olunması gibi meselelerin ormancılık sektörünün temel sorunlarını teşkil ettiği görülecektir. Ülkemiz ormancılık sektöründe var olan bu sorunların temelinde ise; geçmişten günümüze gelinceye değin esas alınan odun kökenli ürün işletmeciliğine odaklanan geleneksel nitelikteki ormancılık anlayışı, ormancılıkla ilgili yasal düzenlemelerdeki çelişkiler, uzmanlığa dayalı, stratejik yönetimin gereklerine uygun esnek ve istikrarlı çalışan etkin ve verimli bir yönetim ve örgütlenmenin sağlanamamış olması, ilgi ve çıkar öbeklerinin orman kaynağından olan taleplerini de dikkate alan katılımcı orman kaynakları yönetiminin sağlanamaması, ormancılık sektörüne gereken önemin verilmemesi ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darboğazlar vb. gibi "kök sorun"lar yatmaktadır.
Konu Doğu Karadeniz ormancılığı açısından irdelendiğinde; ülke ormancılığında yaşanan sorunlar paralelinde benzer sorunların yaşandığı, ancak özellikle mülkiyetin belirlenmemiş olması, kadastronun tamamlanmamış olması ve bu unsurların orman-halk ilişkisini olumsuz etkilemesi gibi sorunların ağırlıklı olarak ortaya çıktığı saptanmıştır. Yaşanan bu sorunlar ormancılıkla ilgili yasal düzenlemelerinin yetersiz oluşu, halkın orman kaynaklarının önemini tam olarak kavrayamamış olması gibi kök sorunların varlığından kaynaklanmaktadır.
Bu bildiri ile Doğu Karadeniz, Türkiye ve Dünya ormancılığında yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözümlenememesine neden olan kök sorunlar tespit edilecek ve bu kök sorunların çözümüne ilişkin öneriler sunulmaya çalışılacaktır.

Mustafa Fehmi TÜRKER1, Canan YILMAZ2
1Artvin Çoruh Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü, 08000 Artvin
2Karadeniz Teknik Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü, 61080 Trabzon,
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf (80-92).pdf (124,7 KB (Kilobyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
doğu, doğuran, dünya, karadeniz, köksorunların, ormancılığının, sorunları, türkiye, ırdelenmesi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:02 .