Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > İstatistik Bölümü > Portföy Seçiminde Veri Zarflama Analizi İle Diskriminant Analizi Yöntemlerinin Karşılaştırmalı Etkinliği

İstatistik Bölümü hakkinda Portföy Seçiminde Veri Zarflama Analizi İle Diskriminant Analizi Yöntemlerinin Karşılaştırmalı Etkinliği ile ilgili bilgiler


Portföy Seçiminde Veri Zarflama Analizi İle Diskriminant Analizi Yöntemlerinin Karşılaştırmalı Etkinliği-Comparatıve Effıcıency Of Data Envelopment Analysıs And Dıscrımınant Analysıs In Portfolıo Selectıon Modern finansın en önemli araştırma alanlarından biri olarak

Like Tree1Likes
  • 1 Post By aşk falı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.10.10, 20:31
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Portföy Seçiminde Veri Zarflama Analizi İle Diskriminant Analizi Yöntemlerinin Karşılaştırmalı Etkinliği

Portföy Seçiminde Veri Zarflama Analizi İle Diskriminant Analizi Yöntemlerinin Karşılaştırmalı Etkinliği-Comparatıve Effıcıency Of Data Envelopment Analysıs And Dıscrımınant Analysıs In Portfolıo Selectıon
Modern finansın en önemli araştırma alanlarından biri olarak kabul edilen portföy seçimi, belirli beklenti ve kısıtlar altında, menkul kıymetler havuzundan amaca en uygun kümenin oluşturulması kararıdır. Yatırımcıların amacı genellikle, sahip oldukları finansal varlıkların toplam getirilerini, risk faktörünü de dikkate alarak, mümkün olduğunca arttırmaktır. Bu varlıkların getirisini artırmanın yolu portföyün etkin bir şekilde yönetilmesinden geçer. Portföy yönetiminde amaç, karar vericinin risk ve getiriye karşı gösterdiği tutum çerçevesinde portföy içine hangi varlıkların hangi oranlarda gireceğine ve zamanla değişen ekonomik koşullara bağlı olarak hangi varlıkların portföyden çıkarılacağına karar vermektir.
Çalışmada, 03.2007, 06.2007 ve 09.2007 olmak üzere üç ayrı dönem için İMKB 100 indeksinde işlem gören firmaların etkinlik göstergeleri olan finansal oranlardan bazıları ele alınarak, en uygun finansal bileşimi verecek ve yatırımcının karar verme sürecine yardımcı olacak portföy önerisinde bulunulmuştur. Geleneksel portföy seçim ölçütlerinin sakıncalarını içermeyen Veri Zarflama Analizi (VZA) yardımıyla elde edilen hisse senetlerinin göreli etkinliği ve ayrımsama sonuçları, Diskriminat Analizi (DA) yönteminin sonuçlarıyla karşılaştırılarak birkaç alternatifli ve finansal oranlar açısından etkin portföy seçenekleri oluşturulmuştur.
equity.jpg
The portfolio selection is accepted as one of the most important research area of modern finance. To form the most appropriate set from the pool of securities under determined expectations and limitations is the decision about portfolio selection. The main aim of investors is to increase total return of financial assets by taking into cosideration risk factors. The way of increasing return depends on effective portfolio management. The aim of managing portfolio is to make a decision about which assets at which ratio must be added into portfolio according to decision makers' attitude against risk and return, while which assets should be removed from portfolio depend on changing economic conditions in time.
In this study, by using some of the financial ratios accepted as the efficiency indicators for the companies traded on the IMKB 100 indices stock exchange in three seperate periods 03.2007, 06.2007 and 09.2007, a portfolio which is the best combination suggested to help investers. Relative activity and differentiation results of stocks obtained by Data Envelopment Analysis (DEA), which removes inconveniences of the traditional portfolio selection criterions, are compared with the results of Discriminant Analysis (DA) and effective portfolio options regarding to financial ratios are formed alternatively.

1. GİRİŞ
Ekonomik koşullar altında gerçek ve tüzel kişilerin amacı, sahip oldukları varlıkların (hisse senedi, tahvil ve diğer değerli kağıtlar) toplam getirilerini, risk faktörünü de dikkate alarak mümkün olduğunca artırmaktır. Bu amaç doğrultusunda yatırımcılar, ellerindeki fonları mevcut menkul kıymetler arasında minimum risk ve maksimum karlılığı sağlayacak şekilde dağıtmaya çalışır. Bu varlıkların getirisini artırmanın yolu portföyün etkin bir şekilde yönetilmesiyle mümkündür.
Portföy yönetiminde amaç, karar vericinin risk ve getiriye karşı gösterdiği tutum çerçevesinde portföy içine hangi varlıkların hangi oranlarda gireceğine ve zamanla değişen ekonomik koşullara bağlı olarak hangi varlıkların portföyden çıkarılacağına karar vermektir. Tüm karmaşık problemlerde olduğu gibi portföy yönetiminde de kararların verilmesi zordur ve uzun bir süreç gerektirir. Bunun nedeni, yatırımcının kriterlerine uygun portföylerin oluşturulmasında çok fazla sayıda ve karmaşık yapıda verileri kullanarak, istenilen özelliklere sahip portföylerin seçiminin zorluğudur [1].
Portföy yönetimi en geniş anlamda paranın yönetilme sürecidir ve bu süreçte üç önemli fonksiyon tanımlanır. Bu fonksiyonlar;
1. Portföy Analizi: Portföyün riskinin, beklenen getirisinin ve müşterinin tercihlerinin belirlenmesi,
2. Portföyün Yeniden Gözden Geçirilmesi: Portföye alınacak veya portföyden çıkarılacak menkul kıymetlerin seçimi,
3. Performans Değerlendirmesi: Portföyün fiili performansının ve bu performansın belirleyicilerinin araştırılması biçiminde açıklanabilir.

Yrd. Doç. Dr. Funda H. Sezgin,
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünv. İstatistik Bölümü,
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: doc 31_Funda_Sezgin.doc (303,0 KB (Kilobyte), 15x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
analizi, diskriminant, etkinliği, karşılaştırmalı, portföy, seçiminde, veri, ıle, yöntemlerinin, zarflama

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:30 .