Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > İstatistik Bölümü > Temel İstatistik Eğitiminde R For Windows Paket Programı Kullanımı

İstatistik Bölümü hakkinda Temel İstatistik Eğitiminde R For Windows Paket Programı Kullanımı ile ilgili bilgiler


Temel İstatistik Eğitiminde R For Windows Paket Programı Kullanımı-The Usage Ofr For Windows For The Fundamental Statistics Education Türkiye 'de 20 Üniversitede İstatistik eğitim programı bulunmaktadır. Öğrenciler eğitimin ilk yılında

Like Tree1Likes
  • 1 Post By aşk falı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.10.10, 15:54
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Temel İstatistik Eğitiminde R For Windows Paket Programı Kullanımı

Temel İstatistik Eğitiminde R For Windows Paket Programı Kullanımı-The Usage Ofr For Windows For The Fundamental Statistics Education
Türkiye 'de 20 Üniversitede İstatistik eğitim programı bulunmaktadır. Öğrenciler eğitimin ilk yılında istatistiğin temel kavram ve teoremlerini öğrenmektedir. Bu temel kavram ve teoremlerin daha anlaşılır ve görsel algılamaya yönelik halde R for Windows paket programıyla anlatılması söz konusu olabilir. Aynı zamanda öğrencilerin bilgisayar ve istatistik paket programları ile ilk yıldan itibaren öğrenmeleri ilerki yıllarda öğrenciye hem öğrencilik döneminde hem de çalışma hayatında büyük kazanımlar sağlayabilir. Bu çalışmada İstatistik eğitimi alan öğrencilerin Temel İstatistik kavramlarını algılamalarında yardımcı olabilecek ve ücretsiz olarak elde edilebilen R for Windows paket programının istatistik eğitim programındaki kullanımı örnekler verilerek incelenmiştir.

There are twenty Universities with Statistics Departments in Turkey. Students, who attend those departments, in their first year learn the fundemantals and theories of the statistics. To make these fundemantal techniques and theories easily accessible to those students, R for windows may be used for education. At the same time, hands on experience with computer and statistical sofware from the first year of the university will benefit the students both for their university years and for their working experiences. In this study, How a Free Software, R for Windows, can be implemented in to the first year statistics students curriculum, making the understanding of the fundemantal theorems more accessible, is investigated by some examples.

I. GİRİŞ
Türkiye'de çeşitli üniversitelerde istatistikçi yetiştirmek amacı ile kurulan 20 adet istatistik bölümü bulunmaktadır. Bu istatistik bölümlerinin bazılarında yalnızca örgün öğrenim verilmekte iken bazılarında ise ek olarak ikinci öğretim de yürütülmektedir [1]. Günümüz bilgi dünyasında veri kaynaklarına ulaşma yollarında büyük gelişmeler sağlanmıştır. Son yıllarda yığın veri ile yapılan çalışmalar artmaktadır. Bir çok firma artık çalışmalarını yalnızca lokal değil global ölçekte planlamaktadır. Bu aşamada istatistikçiler önemli roller üstlenmektedir. İstatistik eğitimi sırasında en çok üzerinde düşünülmesi gereken konulardan biride uygun istatistik paket programlarının öğretilmesidir. Paket program seçimi her ne kadar üzerinde çalışılan probleme bağlı olsa da, paket programların maliyetleri bu seçim üzerinde büyük bir etki yaratmaktadır. Özellikle sosyal bilimler alanında kullanılan SPSS paket programı yüksek bir maliyet ile elde edilebilmektedir. Her ne kadar bu paket programın öğrenci sürümleri düşük maliyet ile sunulsa da, öğrenciler mezun oldukları andan itibaren bu yazılıma sahip olamamaktadırlar. Bir çok firma ise yüksek maliyetli yazılımların alınmasına sıcak bakmamaktadır. Ayrıca istatistik bölümleri ve üniversitelerde SPSS, SAS, Minitab vb. yazılımlar için yüksek kullanım lisans bedellerine katlanmak durumundadır. Böyle bir ortamda hem öğrencilerin eğitim hayatları süresince hem de mezun olduktan sonra hiç değilse temel istatistik işlemlerini kolayca yapabilecekleri ve her an ulaşabilecekleri bir paket programa ihtiyaç duyduklarını görmek çok da zor değildir. Böyle bir boşluğu doldurabilecek kapasite ve olanaklara sahip bir yazılım halen internet aracılığı ile kolaylıkla elde edilebilir. Bu yazılım R for Windows paket programıdır [2]. Internet üzerinde yapılabilecek herhangi bir basit tarama ile bir çok ücretsiz istatistiksel yazılıma ulaşılabilir. Fakat bunların çoğu özel bir problemi çözme çabasından daha ileri gitmemektedir.
Bu çalışma da genel bir istatistik yazılımı olan ve son yıllarda uluslararası istatistik dergilerinde ortaya atılan yeni istatistik tekniklerinin gösteriminde kullanılan R for Windows paket programı, Temel İstatistik eğitiminde kullanılabilirliği bakımından incelenmiştir.
II. R FOR WINDOWS PAKET PROGRAMI
R for Windows paket programı internet aracılığı ile ücretsiz olarak dağıtılan genel lisanslı bir programdır. Program lisans kapsamında, serbest bir şekilde dağıtılabilir ve kullanılabilir; ayrıca programı elde eden herkes asıl kaynağı belirterek dağıtma ve kullanma hakkına sahiptir ve programın kaynak kodu da açık bir şekilde sunulmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir programlama bilgisine sahip bilim adamları bu kod üzerinde değişiklikler ve geliştirmeler yapma hakkına sahiptir. Programın en büyük üstünlüklerinden biride hemen hemen bütün işletim sistemlerinde çalışabiliyor olmasıdır. R for Windows paket programı kullanılarak, istatistiksel analiz, grafik çizme ve veri işleme işlemleri yapılabilir [3-4]. Temel olarak R, Becker and Chembers tarafından geliştirilen S dilinin bir çeşididir. S dili daha sonra S-Plus paket programı haline dönüşerek ticari bir marka haline gelmiştir [5-6]. Günlük bir kullanıcı kolaylıkla bu iki dil arasında geçiş yapabilmektedir. R ise R for Windows adı altında paket program haline gelmiştir.
1.JPG
1997 yılından bu yana toplam 17 kişilik bir ekip R dilinin ve R for Windows paket programın geliştirilmesindeki temel grubu oluşturmaktadır. R for Windows paket programı, kullanılan işletim sistemine göre The R Project for Statistical Computing adresinden ücretsiz olarak temin edilebilmektedir. Belki de ürün için yapılacak tek ödeme evlerden yapılacak olan internet bağlantı ücretinden öteye geçmeyecektir. Bu temel ekip dışında dünya çapında özellikle istatistik teknikleri üzerinde çalışma yapan bilim adamları R dilinin ve R for Windows paket programının gelişmesine büyük bir katkı sağlamaktadırlar. Halen R for Windows paket programı internet sitesinde günlük kullanıcılar tarafından tüm dünya bilim adamlarının kullanımına olanak sağlayacak yaklaşık 400 ek paket bulunmaktadır. Ayrıca bir çok bilimsel dergide yayınlanan
makaleler de R for Windows paket programı kaynak kodu ile beraber gelmektedir. R for Windows paket programı ilk bakışta kod yazımı tabanlı olduğu için kullanıcılara zor gelebilmektedir. Fakat 15 dakikalık kısa bir çalışma daha önce programlama dilleri ile herhangi bir etkileşimi olmayan kişilerin bile kolaylıkla veri girişi yapabilmesine, çeşitli grafik ve istatistiksel analizler yapabilmesine olanak vermektedir. R for Windows paket programı uygun işletim sistemine göre yüklendikten sonra kolaylıkla çalıştırılabilmektedir. Yükleme işlemi sırasında hem R for Windows paket programının kullanımı hem de bu paket programın içerisinde yer alan fonksiyonların detayları hakkında yardım dosyalarıda gelmektedir. Özellikle kullanım kılavuzları kişilerin baskısını alıp çalışabilecekleri PDF dosyaları olarak gelmektedir. Kullanıcıların dile kolaylıkla alışabilmeleri için yardım dosyaları bir çok örnek ile sunulmaktadır. Ayrıca daha ileri problemlerin çözümünde yine isteyen herkesin katılabileceği 4 ayrı tartışma listesi bulunmaktadır. Şekil 2.'de Microsoft Windows XP işletim sistemi altında derlenerek çalıştırılan R for Windows 1.9.1 paket programı arayüzü görülmektedir [1-2¬3].

Fikret ER1, Harun SÖNMEZ2
12 Anadolu Üniversitesi, Fen Fakültesi, İstatistik Bölümü, 26470 ESKİŞEHİR
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 6.pdf (545,4 KB (Kilobyte), 36x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
eğitiminde, kullanımı, paket, programı, temel, windows, ıstatistik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:23 .