Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > İstatistik Bölümü > Yığın Hacminin Tahmini İçin Bulanık Doğrusal Regresyon Modelinde Ters Tahmin Metodu

İstatistik Bölümü hakkinda Yığın Hacminin Tahmini İçin Bulanık Doğrusal Regresyon Modelinde Ters Tahmin Metodu ile ilgili bilgiler


Yığın Hacminin Tahmini İçin Bulanık Doğrusal Regresyon Modelinde Ters Tahmin Metodu-Inverse Estimation Method In Fuzzy Linear Regression Model For Estimate Of Population Volume Bu çalışmada yığın hacminin tahmini için farklı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.10.10, 13:53
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Yığın Hacminin Tahmini İçin Bulanık Doğrusal Regresyon Modelinde Ters Tahmin Metodu

Yığın Hacminin Tahmini İçin Bulanık Doğrusal Regresyon Modelinde Ters Tahmin Metodu-Inverse Estimation Method In Fuzzy Linear Regression Model For Estimate Of Population Volume
Bu çalışmada yığın hacminin tahmini için farklı bir yaklaşım sunulmaktadır. Yığın hacminin tahmini için yakalama-tekrar yakalama yöntemiyle elde edilen bağımlı ve bulanık gözlemlere dayanan ters tahmin yönteminde bulanık doğrusal regresyon modelleri önerilmektedir. Bu çalışmada, iki farklı bulanık model bir örnek üzerinde tartışılmış ve bu modeller için varsayımlar belirlenmiştir.

In this study, a different approach is presented for estimating population size. For estimate of population size, fuzzy linear regression models in inverse prediction methods are suggested with the data, dependent and fuzzy observations, obtained from capture-recapture sequential sampling process. In this study, two different fuzzy models are investigated on an example and then the required assumptions of these models are determined.

Giriş
Açık veya net olmayan yada bulanık olan verilerle pazarlama, ekonomi, kalite kontrol, görüntü tanımlama, yapay zeka gibi bir çok alanda karşılaşırız. Bu kesin olarak tanımlanmayan veya sınıflanmayan veriler için bulanık sayılar veya veriler tanımını kullanılmaktadır. Değişkenin aldığı sayısal değer subjective bir tanımlamaya yol açıyorsa bu veri bulanık veri olarak tanımlanır [3,6,9,10].
Yaşlı, genç, kilolu, zayıf gibi tanımlamalar bulunulan ortama veya kişiden kişiye değişir. Ayrıca, yaşı 20 olan bireyi genç olarak tanımlarsak 25 yaşındaki bireyi nasıl tanımlarız. Bulanık veriler tanımlandıkları kümelere ait üyelik fonksiyonları ile tanımlanan üyelik derecelerine sahiptirler. Aşağıdaki grafikte genç nüfusu tanımlayan bir üçgensel üyelik fonksiyonunu ve gözlenen bir bireyin bulanık yaş değerine göre ne kadar bu kümeye ait olduğunu yada ne kadar genç olduğunu tanımlamaktadır. 20 yaşındaki birey 1 olasılıkla bu gençler kümesinin bir elemanıdır. 10 yada 30 yaşındaki bireyler genç tanımına %50 uymaktadır. 20 yaşından uzaklaştıkça buradaki tanımlamaya göre genç tanımlaması yanlış olmaktadır. Bulanık verileri yapısı gereği farklı üyelik fonksiyonları ile tanımlamak gerektiğinden çok farklı üyelik fonksiyonları mevcuttur ve uygulayıcının kendisi de farklı bir bulanık küme fonksiyonu tanımlayabilir.
1.JPG
Bilinen klasik regresyon problemlerinde gözlemler sabit yada değişmez olarak kabul edilir. Örneğin, ağırlık ve boy arasındaki varsayılan doğrusal modelin tahmininde her bir bireyden elde edilen gözlem yada ağırlık ve boy değeri sabittir. Belirli bir bireyin ağırlığı için bir boy değeri yada boyu için bir ağırlık değeri gözlenir.

Mustafa SEMİZ1, Aşır GENÇ2
1 Gazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İstatistik Bölümü
2 Selçuk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İstatistik Bölümü
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index1.pdf (299,2 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bulanık, doğrusal, hacminin, metodu, modelinde, regresyon, tahmin, tahmini, ters, ıçin, yığın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:07 .