Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > İstatistik Bölümü > Derinliğe Dayalı Diskriminasyon-Discrimination Based on Depth

İstatistik Bölümü hakkinda Derinliğe Dayalı Diskriminasyon-Discrimination Based on Depth ile ilgili bilgiler


Derinliğe Dayalı Diskriminasyon-Discrimination Based on Depth Bu çalışmada, çok değişkenli veri analizinde son yıllarda kullanılan derinlik kavramına dayalı olarak atama problemi üzerinde durulmuştur. Eşit varyans kovaryans matrisine sahip iki değişkenli

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.11.10, 09:50
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Derinliğe Dayalı Diskriminasyon-Discrimination Based on Depth

Derinliğe Dayalı Diskriminasyon-Discrimination Based on Depth
Bu çalışmada, çok değişkenli veri analizinde son yıllarda kullanılan derinlik kavramına dayalı olarak atama problemi üzerinde durulmuştur. Eşit varyans kovaryans matrisine sahip iki değişkenli normal dağılımlı kitlelerden üretilen veri kümeleri kullanılarak, klasik diskriminant analizinde tanımlanan hata oranları ve simpleks, yarı-uzay derinlikleri ile yapılan atama kuralına göre elde edilen hata oranları için bazı değerlendirmeler ve gözlemler yapılmıştır.
Discrimnant analysis.jpg
In this study, the allocation problem is concerned on the depth notion which has been used in the multivariate data analysis in recent years. Some evaluations and observation are made for the error rates those are defined in the clasical discriminant analysis and the allocate with simplicial, half-space depths by using two generated data sets from bivariate normal distributions with the same variance-covariance matrices.
Giriş
Diskriminant analizi, üzerinden ölçüm alınan bir birimin sonlu sayıda bilinen farklı kitlelerden birine atanmasını gerçekleştiren istatistiksel bir teknik olarak tanımlanır. Bu atama işlemi yapılırken birim aldığı gözlem değerine göre ait olduğu kitleden farklı bir kitleye atandığında, bir hata yapılmış olur. Diskriminant analizinde bu hataya, hata oranı ya da hatalı sınıflandırma olasılığı denmektedir. Diskriminant analizinde amaç, atama işlemini minumum hatayla yapmaktır.
Tek boyutta rasgele değişkenlerin sıralanması doğal bir şekilde olurken, rasgele vektörlerin sıralanması böyle bir doğallıkla yapılamamaktadır. Derinlik kavramı tek boyutlu rasgele değişkenlerin sıralanmasıyla da kısmen örtüşen, bir dağılımın merkezine göre değişken değerlerinin sıralanması olarak düşünülebilir. Çok değişkenli verilerin analizinde, derinlik ölçülerinin kullanımı son yıllarda yaygınlaşmaktadır. Liu, Parelius ve Singh***8217;in çalışmalarında bu uygulamalardan özetle söz edilmektedir[1].
Derinlik sıra sayılarına göre de diskriminasyonun yapılabileceği Liu ile Liu ve Singh***8217;in çalışmalarında söz edilmektedir[2,3]. Derinlik ölçüleri ve bu ölçülere dayalı atama konusunda özet bilgi takip eden alt bölümlerde verilecektir.

Cemal ATAKAN1, İhsan KARABULUT1
Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi, İstatistik Bölümü, 06100 Tandoğan, Ankara, TÜRKİYE.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index2.pdf (895,5 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
based, dayalı, depth, derinliğe

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:46 .