Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > İstatistik Bölümü > Arşimedyen Kapulalar Ve Bir Uygulama

İstatistik Bölümü hakkinda Arşimedyen Kapulalar Ve Bir Uygulama ile ilgili bilgiler


Arşimedyen Kapulalar Ve Bir Uygulama-Archimedean Copulas And An Applicatıon Arşimedyen kapulalar özellikle son yıllarda uygulamalarda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışmada bu kapulaların temel özellikleri, iki parametreli ve ikiden çok değişkenli

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.12.10, 02:38
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Arşimedyen Kapulalar Ve Bir Uygulama

Arşimedyen Kapulalar Ve Bir Uygulama-Archimedean Copulas And An Applicatıon
Arşimedyen kapulalar özellikle son yıllarda uygulamalarda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışmada bu kapulaların temel özellikleri, iki parametreli ve ikiden çok değişkenli aileleri ile birlikte bu alanda ortaya çıkan yeni gelişmelere değinilmiştir. Ayrıca iki örnek uygulamaya yer verilmiştir.

Especially in the last years, the Archimedean copulas take place more frequently in the applications. In this study, it is tried to introduce the Archimedean copulas with their basic properties, two parameter families and the multivariate families meanwhile some new developments are touched on. In addition, two applications for the student examination scores are given.
Giriş
Kapulalar çok değişkenli dağılım fonksiyonlarını bir değişkenli marjinal dağılım fonksiyonlarına bağlayan fonksiyonlardır. Bir başka açıdan kapulalar, bir değişkenli marjinal dağılım fonksiyonları (0,1) aralığı üzerinde düzgün dağılım fonksiyonu olan çok değişkenli dağılım fonksiyonlarıdır. Kapulalar, ölçekten bağımsız bağımlılık ölçülerini çalışmada, özellikle simülâsyon açısından çok değişkenli dağılım fonksiyonları inşa etmede önemlidir.]1,0[I= birim aralığı üzerinde ikili bir işlem gibi davranan bir C Arşimedyen kapulası, bir başka deyişle Abel yarı grubu olan (I,C) ikilisi, özgün olarak ilk kez olasılı metrik uzaylarda üçgen eşitsizliğinin olasılı bir biçiminin geliştirilmesi çalışmalarında ortaya çıkmıştır[1].
Arşimedyen kapulalar şu nedenler yüzünden uygulamada geniş yer tutar[2] :
1. Elemanlarının kolayca inşa edilebilmesi,
2. Bu sınıfa ait ailelerin büyük değişkenlikler içermesi,
3. Elemanlarının sahip olduğu güzel cebirsel özellikler.
Yukarıda sözü edilen 2. özellik gereği, Arşimedyen kapulalar çok çeşitli bağımlılık yapılarını yansıtabildikleri için menkul kıymet borsalarında, sigorta matematiğinde, portföy paylaştırmada, ömür verilerinin analizlerinde,...kullanılmaktadır[3,4,5,6].
Bu çalışmanın temel amacı Arşimedyen kapulaları tanıtmak ve uygulanışını örneklendirmek-tir.
Tanımlar, Temel Özellikler
Sonraki teoremden de görüleceği gibi, bir Arşimedyen kapula üretici adı verilen bir fonksiyon yardımıyla tanımlanır. Genest ve MacKay Arşimedyen kapulaların birçok özelliğinin ve bu kapulalar arasındaki ilişkilerin üreticilerin özellikleri aracılığıyla belirlendiğini gösterdiler[7].
1.JPG

Salih ÇELEBİOĞLU
Gazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, 06503, Teknikokullar-ANKARA
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index3.pdf (733,1 KB (Kilobyte), 4x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
arşimedyen, kapulalar, uygulama

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:04 .