Nüve Forum


Diğer Mekanik Tesisat Konuları hakkinda Soğutma ve klima sistemlerinde enerji tasarrufu ile ilgili bilgiler


SOĞUTMA VE KLiMA SiSTEMLERiNDE ENERJi TASARRUFU Prensiple bilinmesine rağmen geçmis yıllarda diğer enerji kaynaklarından daha ucuz yararlanma imkanı soğutma cihazlarının enerji ekonomisine yönelik türlerinin gelistirilmemis olmasının nedenidir. Özellikle 70' li

Diğer Mekanik Tesisat Konuları Yangın Söndürme Tesisatı, Basınçlı Hava Tesisatı, Buhar Tesisatı, Sıhhi Tesisat, HVAC (Isıtma, Soğutma, Havalandırma) Tesisatı, Yangın Algılama Tesisatı, Güneş Enerjisi Tesisatı, LPG, LNG, SPG, CNG Tesisatları, Isıtma Tesisatı, Boylerler, Eşanjörler, Genleşme Tankları, Tanklar ve Depolar, Topraklama, Askılama, Pompalar, Asansör, Isı Yalıtımı, Ses Yalıtımı, Yüzme Havuzları, Otomatik Kontrol

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.08.16, 11:56
LİDER - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bölüm Yöneticisi
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: SamsuN
İletiler: 1.369
LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Soğutma ve klima sistemlerinde enerji tasarrufu

SOĞUTMA VE KLiMA SiSTEMLERiNDE ENERJi TASARRUFU
Prensiple bilinmesine rağmen geçmis yıllarda diğer enerji kaynaklarından daha ucuz yararlanma imkanı soğutma cihazlarının enerji ekonomisine yönelik türlerinin gelistirilmemis olmasının nedenidir.
Özellikle 70' li yıllarda yasanan petrol krizinden sonra çesitli alanlarda hızlanan ekonomik enerji kullanımı çalısmalarında soğutma teknolojisi de önemli gelismeler kaydetmistir. 80' li yılların basında ise, konuyla ilgili firmaların ürettiği enerji tasarrufuna yönelik soğutma cihazları büyük bir uygulama alanı bulmus, olabildiğince ekonomik, emniyetli isletme problemleri çıkarmayan yapılara kavusturulmustur.
ENERJi TASARRUFU NEDiR?
Soğutma sistemlerinde veya soğutma içeren klima sistemlerinde performans katsayısını (COP) artırmak veya bu sistemler vasıtası ile atılan enerjileri geri kazanıp kullanma islemlerinin tümüne enerji tasarrufu denir.
ENERJi TASARRUFU SiSTEMLERi NELERDiR?
Soğutma ve soğutma içeren klima sistemlerinde uygulamada olan enerji sistemleri sunlardır:
- Isı pompaları
- Isı geri kazanım sistemleri
- Soğuk stok sistemleri
- Serbest pistonlu Vuilleumier ısı pompası sistemleri
ISI POMPALARI
Isı pompaları en yaygın kullanılan enerji tasarrufuna yönelik soğutma cihazlarıdır. Klasik elektrikli ısıtıcıya göregenelde 3 kat daha ekonomik bir ısıtma sağlar. Isıtma soğutma amaçlı kullanılan klasik klima cihazı türündegelistirilmis pek çok modeli vardır. Ayrıca son yıllarda ısı pompalan ile atık ve düsük sıcaklıklı ısı kaynaklarından
yararlanmaya yönelik projeler üzerinde çalısmalar yoğunlastırılmıstır. Bu sayede büyük metropollerde lağım suları ve çöplerden yararlanarak enerji tasarrufu sağlama imkanları arastırılmaktadır.
ISI GERi KAZANIM SiSTEMLERi
Klima sistemlerinde egzost havasından yararlanmak veya soğutma sistemlerinde kondenserden atılan ısının kullanılması veya motorların soğutması ve egzos gazlarından atılan ısının kullanılması islemine ısı geri kazanımı denir. Bir baska değisle herhangi bir makinada esas proses sonucunda ısı atımı söz konusu oluyorsa atılan ısının(sıcaklığı aynen veya yükseltilerek) kullanılması islemine ısı geri kazanımı denir.
Sekil 1'de ısı geri kazanımı sematik olarak gösterilmistir.
Isı geri kazanımında ısı kaynağındaki ısının düsük olması halinde bazı durumlarda ısı, kompresör yardımı ileyükseltilerek kullanılabilir. Isı geri kazanımına örnek teskil eden bazı uygulamalar söyledir;Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf SOĞUTMA VE KL***272;MA S***272;STEMLERi.pdf (330,6 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
__________________
Sakın üzmesin seni karşılıksız Sevgiler
Bağrına taş basarsın acılar bir gün diner
Giden gitsin aldırma yangınlarda söner
Sakın bakma arkana LİDERLER önde gider...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
enerji, klima, sistemlerinde, soğutma, tasarrufu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:40 .