Nüve Forum


Diğer Mekanik Tesisat Konuları hakkinda İç hava kalitesi ve kontrolü ile ilgili bilgiler


Günümüzde iç hava kalitesinin önemi gittikçe artmaktadır. 1980'lerde gündeme gelen Hasta Bina Sendromu ile mühendislerin binalarda sadece ısı'yı düsündükleri, havalandırmayı önemsemedikleri görülmüs ve bu nedenle bina sakinlerinin farkında olmadan hastalanmalarına

Diğer Mekanik Tesisat Konuları Yangın Söndürme Tesisatı, Basınçlı Hava Tesisatı, Buhar Tesisatı, Sıhhi Tesisat, HVAC (Isıtma, Soğutma, Havalandırma) Tesisatı, Yangın Algılama Tesisatı, Güneş Enerjisi Tesisatı, LPG, LNG, SPG, CNG Tesisatları, Isıtma Tesisatı, Boylerler, Eşanjörler, Genleşme Tankları, Tanklar ve Depolar, Topraklama, Askılama, Pompalar, Asansör, Isı Yalıtımı, Ses Yalıtımı, Yüzme Havuzları, Otomatik Kontrol

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.08.16, 10:09
LİDER - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bölüm Yöneticisi
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: SamsuN
İletiler: 1.369
LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İç hava kalitesi ve kontrolü


Günümüzde iç hava kalitesinin önemi gittikçe artmaktadır. 1980'lerde gündeme gelen Hasta Bina Sendromu ile mühendislerin binalarda sadece ısı'yı düsündükleri, havalandırmayı önemsemedikleri görülmüs ve bu nedenle bina sakinlerinin farkında olmadan hastalanmalarına ve verim düsüklüğüne uğramalarına yol açmıslardır.
Gelisen teknoloji ile bu sorunların üstesinden gelebilecek yeni kurallar ve kontrol teknikleri gelistirilmistir. Bu tekniklerden bazılarına kısaca değinilecek, ayrıca hissedicilerle yapılan iç hava kalitesi kontrolü uygulamalarından örnekler verilecektir. Ayrıca, iç hava kalitesinin ne olduğu, iç hava kalitesini olusturan gazların neler olduğu, ASHRAE standartları çerçevesinde iç hava kalitesi için nelerin nasıl yapılacağı,
karbondioksit kontrolünün neden gerekli olduğu gibi konulara değinilecektir.
GiRiS
Genel pratik uygulamada HVAC Sistemleri sıcaklık ve nem değerlerine göre kontrol edilir. Bu değerler odada bulunan insanın konforunu sağlamaya yönelik değerlerdir. Bu değerlerin sağlanması için özellikle 1970'lerdeki enerji krizi ile birlikte herkes (yatırımcı, tasarımcı, isletmeci) enerji maliyeti ve enerji tasarrufunu ön plana çıkararak çalısmaktaydı. Bununla birlikte, 1980'lerin ortalarından itibaren sıcaklık ve nem gibi parametrelerin yanı sıra önemli bir parametre daha dikkatleri çekmeye basladı. Bu ise, önceleri, TBS (Kapalı Bina Sendromu), SBS (Hasta Bina Sendromu), BRI (Bina Bağlantılı Hastalıklar) gibi tanımlarla anlatılmaya çalısılan iç Hava Kalitesi parametresidir. insanların zamanlarının %90 gibi bir kısmını iç hacimlerde geçirdiği ve bu hacimlerdeki kirleticilerin ortamdan uzaklastırılamadığı dikkate alınırsa iç havanın kalitesinin neden önemli olması gerektiği ortaya çıkar. Artık günümüzde sıcaklık ve nem gibi değerlerin kontrol edildiği "konfor" ile birlikte, iç hava kalitesinin de kontrol edildiği "sağlık" daha önemli olmaktadır.
iÇ HAVA KALiTESi NEDiR?
iç hava kalitesi insanların bulunduğu mahaldeki havanın temizliğidir. ***272;ç hava kalitesini tanımlamak zor olduğu için "Kabul edilebilir ***272;ç Hava Kalitesi" tanımı kullanılmaktadır. Bu tanım "Kabul edilebilir iç Hava Kalitesi için Havalandırma" baslıklı ASHRAE 62-1989 Standardında söyle açıklanmaktadır: "içinde, bilinen kirleticilerin, yetkili kuruluslar tarafından belirlenmis zararlı konsantrasyonlar seviyesinde bulunmadığı ve bu hava içinde bulunan insanların %80 veya daha üzerindeki oranın havanın kalitesiyle ilgili herhangi bir memnuniyetsizlik hissetmediği havadır" (1)
iÇ HAVA KALiTESiNi OLUSTURAN GAZLAR
Yeryüzündeki havanın bilesimi hacim bazında; %78 nitrojen, %21 oksijen, %0.9 argon, %0.03 karbondioksit ve %3.5 su buharıdır. Ayrıca, havanın içinde neon, ksenon, kripton ve helyum gibi inert gazlar bulunmaktadır (2). Her ne kadar bu bilesimdeki gazlar haricindekiler kirleticiler olarak anılmakta iseler de bilesimdeki oranların birisi lehine bozulması da kirletici etki yapmaktadır. Diğer bazı kirletici gazlara örnek ise karbonmonoksit, partiküller, (sigara dumanı, sprey gazları gibi) oranik buharlar, azotoksit, kükürtdioksit, mikro organizmalar, ozon, elyaf, formaldehit, sülfat vb. Bu gazların oranları küçük olmakla beraber, bina sakinlerine, yapı malzemelerine veya içindekilere zararları çok büyüktür. Bu nedenle bu kirleticilerin ortamdan uzaklastırılmaları gereklidir.
iÇ HAVA KALiTESiNiN KONTROLÜ
iç hava kalitesinin kontrolü asağıda belirtilen yöntemlere göre yapılmaktadır:
a) Partikül kontrolü (Filtrasyon)
b) Havalandırmanın kontrolü
1. Sabit debiye göre kontrol
2. Değisken debi kontrolü
c) Basınçlandırma
d) Diğer yöntemler


Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf iÇ HAVA KALiTESi VE KONTROLÜ.pdf (70,4 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________
Sakın üzmesin seni karşılıksız Sevgiler
Bağrına taş basarsın acılar bir gün diner
Giden gitsin aldırma yangınlarda söner
Sakın bakma arkana LİDERLER önde gider...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hava, iã‡, iãƒâ£ã¢â‚¬â¡, kalitesi, kontrolãƒâ£ã…“, kontrolãœ, kontrolü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:57 .