Nüve Forum


Okuma ve Öğrenme Güçlüğü hakkinda Oğlum evde okuyor okulda okuyamıyor ile ilgili bilgiler


Alıntı: Oğlum 1. Sinifa gidiyor ama okulda sıkıntı yaşıyoruz evde iki harfleri birlestiriyor okuyor ama okulda okuyamiyor ogretmen iki harfi bile birlestiremiyor diyor ogretmeni cocukta dikkat eksikligi var diyor cocugu

Okuma ve Öğrenme Güçlüğü Okuma, Yazma ve Hecelemede Zorluk Çeken Çocuklar, disleksik çocuklar

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.12.17, 23:06
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Oğlum evde okuyor okulda okuyamıyor

Alıntı:
Oğlum 1. Sinifa gidiyor ama okulda sıkıntı yaşıyoruz evde iki harfleri birlestiriyor okuyor ama okulda okuyamiyor ogretmen iki harfi bile birlestiremiyor diyor ogretmeni cocukta dikkat eksikligi var diyor cocugu cok calistir diyor ama cocuk evde azda olsa okuyor ama okulda yapamiyor ne yapcagimi bilmiyorum.
Hece tablosundan çalışın. Öğrendiği ikili, üçlü heceleri ezbere hem yazacak, hem okuyacak duruma gelmesi gerek . Bununla birlikte kısa okuma metinlerini yazarak ve okuyarak çalışsın, ezberlesin. Karışık şekilde içlerinden kelime sorduğunuzda o kelimeyi tanıyabilmeli ve yazabilmeli. Bir süre sonra artık tanıdığı kelimeleri hecelemeden okuyacak duruma gelecektir. Bu şekilde sıkı bir tempoyla çalışılırsa ilerleme kaydedecektir. Bu çalışmalar sırasında hiç bir ilerleme görünmüyorsa bir pedagog ile iletişime geçmenizi öneririm.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 31.12.17, 13:28
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Oğlum harfleri karıştırıyor, ezber okuyor

Alıntı:
Suan 1. Sinifa gidiyor, harflerde zorluk cektigini fark ettik. A/e karistiriyor tek basina La/le taniyamiyor. Ezber yaptigini fark ediyoruz. Nasil bir yaklasimla nasil yardimci olabiliriz oglumuza.
Bol bol hece tablosunu hem okuyarak hemde yazarak çalıştırın. Önce bakarak yazsın sonra bakmadan yazsın. Bir grup iyice pekişince diğerine geçin. Bu arada okuma çalışmalarını siz hecelere ayırarak ona okuması için yardımcı olun. Çalıştığı heceleri kelimelerin arasında da görmesi ve bu kelimeleri yazabilmesi önemli. Arkadaşları ile kıyaslamayın. Eğer bir ilerleme kaydetmezse mutlaka profesyonel destek almanızı tavsiye ederim.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 31.12.17, 13:30
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Çocuğumun üstün zeka olabileceği söylendi

Cocugum bebeklik donemin de muayene oldugu bir cok doktor kelime dagarciginin cok iyi olup farkli oldugu konusunda uyardilar. 3/4 yas arasi bir kurumda test yapilarak sonlandirilmadan “ustun zeka ” olabilecegi bilgisi verilmistir.
Yaşı test için uygun değildi..
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 31.12.17, 13:31
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Kızım okuma yazmada problem yaşıyor

Alıntı:
Benim kızım 3.sınıfa gitmekte..Bizim sıkıntımız hala tam anlamıyla okuma ve yazmada problem yaşıyor olmamız..Mesela güzellik yazacakken güzelik yazması trafik yazacakken Tirafik yazması..Çoğu sesli harfi unutması b ve d ti karıştırması..Öğretmenimizle konuştuğumuzda disleksi olmadığını söylemesine rağmen 3.sınıfa geçen bir çocuğun artık yazma da ve okumada sıkıntısı olmaması lazım bize yardımcı olursanız çok sevinirim..
Bahsettiğiniz durumlar disleksi’de yaşanan sorunlardan. Bir uzmanla görüşüp tanı koydurursanız çok daha geç olmadan çocuğun eğitiminde bilinçli bir yol takip edersiniz.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 31.12.17, 13:32
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Oğlum evde okuyor okulda okuyamıyor

Benim kızım da 3. sınıfta ve disleksi aynı sizinki gibiydi. Kolay gelsin özel eğitim almaları gerekiyor
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 31.12.17, 13:32
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Oğlum evde okuyor okulda okuyamıyor

benim oğlum 2 yaşından beri kreslere gitti özel anaokuallarna gitti şimdi 1.sinif i devlet okulunda okuyor okula karşı çok soğuk öğretmeni ni sevmiyor çok ceza verdiğini söylüyor birde okuma yaparken ezber yapiyor yaz dedigmde yazamıyor ne yapmalıyım
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 31.12.17, 13:35
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Oğlum sınıfta hiperaktif ve oyun oynuyormuş

Alıntı:
Merhaba,
gordumki cogu arkadasimiza yardimci olmusunuz lutfen banada yardim edin.benim oglum birinci sinifa gecti biliyorsunuzki okul yeni basladi gecen ogretmen velini cagir gelsin demis neyse babasina dedim aradik ogretmeni konustuk.ogretmen dediki çocuğunuz okula kalem silgi defterini getirmiyor halbuku ben inanin bes kalem ve iki silgi birakiyorum cocuktur kaybeder diye herseyi fazladan birakiyorum ama ogretmene hep suyum yok buyum yok diyor ve ogretmeni bize derste cok hiperaktif oldugunu oyunu herseye tercih ettigini cok konustugunu soyledi bize dusunun ogretmen iki haftada pes etmis gibiydi neyse esim ogluma kizdi bende kizdim biraz sonra oturduk konustuk ama ben oglumun bu hiperaktifligini bastirmam lazim biraz derse yogunlassin sevsin lutfen az cok anladiniz beni ne olur yardim edin bana
Merhaba,
Çocuğunuzun sınıftaki tepkisel davranışı impulsivite ve hiperaktiviteden olabilir. Bu çocukların büyük bir kısmı dikkatlerini yoğunlaştırmakta güçlük çekerler. İlgileri çoğunlukla kısa sürelidir. Çabuk sıkılır, kuralları reddederler ve bir etkinlikten hemen başka bir etkinliğe geçerler. Çocuğa kızmak, onu baskılamak doğru bir davranış değildir çünkü bu çocukların cezalardan pek anlamadıkları kısa süre içinde görülmektedir. Bu nedenle mutlaka bir uzmanla iletişime geçmek aynı zamanda aile ve okul arasında sıkı işbirliği önemlidir. Öğrenme ve uyum sorunları, arkadaşları ile ilişkileri ve kurallara uyma güçlüğü aile ve okulun birlikte, etkin yaklaşımlarıyla aşılabilir.
Ancak çocuğun bu davranışları bahsettiğim nedenleri kapsamıyorsa okula başlama yaşı, onun bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olup olmaması ile yakından alakalıdır. Çocuğunuz bu duruma henüz hazır olmayabilir ve tepkisini de bu tür davranışlarla gösteriyor olabilir.
Çocuğunuzla konuşun ve öğretmeni ile arasındaki iletişim eksikliğinin nedenini anlamaya çalışın. Hiç bir çocuk sebepsiz yere tepki göstermez öncelikle bunu bilelim ve altında yatan sebebi anlamaya çalışalım.
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 31.12.17, 13:37
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Çocuğunuz bu yıl okula başlamaya hazır değil

Alıntı:
oğlum 1. sınıfa isteğe bağlı olarak gönderdik fakat ona verilen nokta birleştirme boyama aktiviteleri ve yazmayı okulda öğretmeni yapamadığını söylüyor. sürekli derste oturuyor diğer arkadaşlarına yetişemiyor diyor sürekli fakat şu an 1. aşama olan e l a t seslerini ben evde onunla çalıştığımda çok güzel alıyor ve yazıyor evde yapan benden ala çocuk okulda nasıl yapamaz anlayamıyorum birde ben oğlumla dersi daha eğlenceli yapıyoruz mesela küçük e harfinde efe merdivenleri çıkıyor ve efe kaydıraktan kayıyor büyük E için saçlarımızı tarayalım gibi acaba öğretmen çok mu düz anlatıyor o yüzden mi öğrenmek istemiyor anlayamıyorum?
Çocuğunuz akademik olarak bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünüyorum. Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Bu nedenle öğretmenine uyum sağlamakta zorluk çekiyor olabilir. Çünkü, öğretmenin davranış şekli çocuğunuzun alıştığı davranış şekline göre tanıdık tarzda değildir. Öğretmeni anne-babası ile farklı bir yaklaşım sergiliyordur ve çocuk kendini ifade etmekte zorlanıyordur. İyi bir öğretmen dahi olsa çocuk öğretmeni ile bağ kuramıyor veya baskın karakterli bir öğretmenden korkup iletişim kuramıyor olabilir.
Hiç bir çocuk sebepsiz yere tepki göstermez öncelikle bunu bilelim ve altında yatan sebebe odaklanırsak sorunun çözümüne kolaylık sağlarız.
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 31.12.17, 13:38
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Kızım ders esnasında sürekli dolaşıyor

Alıntı:
benim kızım 1.sınıf öğrencisi. Öğretmeniyle hemen hemen her gün irtibat halindeyiz. kızımın sürekli eşyalarını dağıttığını, ders esnasında sürekli yerinden kalkıp diğer arkadaşlarının yanına gittiğini,etkinliklere katılmadığını söylüyor ve okul başladığından bu yana hergün ceza alıyor bu sebeplerden. Ben çalıştığım için 2 yaşından beri kreşte büyüdü. şimdi de okul sonrası etüt e gidiyor. okuma da zorlanıyor… ne yapmam lazım.. bu durum bizi çok üzüyor. nasıl davranmalıyız.. bir yardım almamız gerekiyormu.. daha sonralarda düzelir mi
Önerim bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ile iletişime geçmeniz. Kızınızda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir. Bu durumun en temel sıkıntısı yaşadıkları ortam ve okul ile ilgilidir. Öğrenmekte zorlandıkları için doğal olarak yavaş yavaş kendi özgüveninin gelişmesinde de sıkıntılar yaşamaya başlarlar. İleriye dönük hem okul başarısı açısından hem kişilik gelişimi açısından hem de arkadaş ve sosyal uyum sağlaması açısından profesyonel destek almanız iyi olur.
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 31.12.17, 13:39
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Oğlum harfleri birleştiremiyor

Alıntı:
benim oğlum soylediklerimi yazıyor ama okumada sorun var harfleri hemen unutuyor birlestirmeyide yapamiyoruz ne olur bir yol gosterirmisiniz
Bir sesin yanına başka sesi yazınca sadece ikisinin birlikte okunuşunu verin. Örneğin,ka sesinin ikisinin birlikte okunuşunu verin tek tek siz asla söylemeyin. Önce k sonra a ka demeyeceksiniz. Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Dikte ve birlikte okuma yapın. Çocuk yapamadığı şeylerde doğal olarak dikkatini toplayamaz çabuk sıkılır. Önemli olan başarabileceğine inandırmak. Sakin ve sabırlı olun, mutlaka okumanın mantığını çözecektir sadece biraz zaman lütfen.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
evde, oğlum, okulda, okuyamıyor, okuyor

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:20 .