Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Akademi-Akademeia:Platon'un İÖ 4. yüzyılda ders verdiği okul tarihteki ilk akademidir

Toplum ve Yaşam hakkinda Akademi-Akademeia:Platon'un İÖ 4. yüzyılda ders verdiği okul tarihteki ilk akademidir ile ilgili bilgiler


Akademi, en geniş tanımıyla, bir okuldur. Eski Yunanlı düşünür Platon'un İÖ 4. yüzyılda ders verdiği okul, tarihteki ilk akademidir. Bu okul adını, Atina yakınlarındaki Akademeia adlı bir zeytinlikten alır. çünkü

Like Tree2Likes
  • 2 Post By puskullupabuc

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.06.08, 14:53
puskullupabuc - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
İletiler: 21.629
Blog Başlıkları: 1
puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Akademi-Akademeia:Platon'un İÖ 4. yüzyılda ders verdiği okul tarihteki ilk akademidir

Akademi, en geniş tanımıyla, bir okuldur. Eski Yunanlı düşünür Platon'un İÖ 4. yüzyılda ders verdiği okul, tarihteki ilk akademidir. Bu okul adını, Atina yakınlarındaki Akademeia adlı bir zeytinlikten alır. çünkü Platon ve öğrencileri bu zeytinlikte toplanarak matematik, doğa bilimleri ve en iyi yönetim biçimi gibi çeşitli konuları tartışırıardı.

Platon'un öğrencileri ve felsefesini benimseyenler, onun ölümünden sonra da Akademi'yi yaşattılar. İs 529'da, Roma İmparatoru Jüstinyen Akademi'yi kapatıncaya kadar çalışmalar sürdürüldü. Akademi'nin öğrencileri

ve öğretmenleri en çok sanat, edebiyat, müzik ve bilime ilgi gösteriyorlardı. Günümüzde yalnızca eğitim kurumlarına değil, bu konuları tartışmak için bir araya gelen üyelerin oluşturduğu bilim, edebiyat ve sanat derneklerine de akademi dendiği görülmektedir.

Bugün birçok ülkede bu tanıma uyan akade-müer vardır. Bunlardan en ünlüsü Paris'teki Fransız Akademisi'dir (Academie Française). 1635'te Kardinal Richelieu tarafından kurulan bu akademinin üyeleri, 1639'dan 1694'e kadar çalışarak bir sözlük hazırladılar. O tarihten bu yana Fransız Akademisi, Fransız dili konusunda tek yetkili kurum sayılır. "Ölümsüzler" adıyla tanınan akademi üyelerinin sayısı bugüne kadar hiç değişmemiş, hep 40 olarak kalmıştır.

ABD'nin en ünlü akademilerinden biri, sanat değeri taşıyan sinema filmlerinin yönetmen, oyuncu, görüntü yönetmeni ve öbür yaratıcılanna verdiği Akademi Ödülü ile tanınan Sinema Sanat ve Bilimleri Akademisi'dir. Oskar adlı bir heykelcikle simgelenen Akademi Ödülü 1929'dan bu yana her yıl verilir.

İngiltere'nin en ünlü akademileri, her ikisi de Londra'da bulunan Kraliyet Sanat Akademisi (1768) ile Kraliyet Müzik Akademisi'dir (1822). Bunların yanı sıra, gene Londra'daki Kraliyet Tiyatro Sanatı Akademisi (1904) ile bilimsel çalışmalar yapmak üzere 1662'de kurulmuş olan Kraliyet Derneği (Royal Society) de ünlü akademiler arasındadır.

1725'te Rus Çan I. Petro tarafından Petersburg Bilimler Akademisi adıyla kurulan bugünkü SSCB Bilimler Akademisi de bu alandaki ünlü araştırma kurumlarından biridir.

Türkiye'de hiçbir araştırma kurumu akademi adıyla anılmaz. Yakın zamana kadar akademi adını taşıyan birçok yükseköğrenim kurumu da artık yüksekokul, üniversite ya da fakültelere dönüşmüştür. Örneğin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin bugünkü adı Mimar Sinan Üniversitesi'dir. Günümüzde akademi adını koruyan eğitim kurumlan olarak yalnızca Harp Akademileri ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi kalmıştır.

kaynak 1
1.cilt / s.99-100
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akademidir, ders, ilk, okul, tarihteki, verdiği, yüzyılda

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:01 .