Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > ilk akademi 1635'te kuruldu - Akademi - Akademos - Aka-demoî

Toplum ve Yaşam hakkinda ilk akademi 1635'te kuruldu - Akademi - Akademos - Aka-demoî ile ilgili bilgiler


M.Ö. IV. yy .da büyük Yunan filozofu "Eflatun'un izinde giden bütün aydın ar Akademos adlı güzel ve bakımlı bahçelerde toplanırlardı. Aka-demoî Atina yakınlarında, çevresi surlarla çevrili ağaçlık ve sulak bir

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.09.08, 00:20
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart ilk akademi 1635'te kuruldu - Akademi - Akademos - Aka-demoî

M.Ö. IV. yy .da büyük Yunan filozofu "Eflatun'un izinde giden bütün aydın ar Akademos adlı güzel ve bakımlı bahçelerde toplanırlardı. Aka-demoî Atina yakınlarında, çevresi surlarla çevrili ağaçlık ve sulak bir dinlenme yeriydi. Böyle bir nedenle, Eflatun'un kurduğu felsefe okulunun adı akademi oldu.
Bugünkü anlamıyla akademi bilim, sanat ve edebiyatta ilerlemeyi, gelişmeyi sağlamak amacıyla kurulmuş bir topluluk veya bir okuldur. Ptole-maios 'un İskenderiye'de kurduğu müzeyi bu anlamda bir akademiye ilk örnek olarak gösterebiliriz. Gerek doğunun gerek Eski Yunan'm bütün ünlü bilginleri İskenderiye Okulu da denilen bu bilim yuvasında toplanmışlardı. Bu müze, ünlü İskenderiye kitaplığının da kaynağı olmuştur. Bizanslılarda (IX. yy.), bilimi yaymak üzere ilk akademiyi Bardan kurmuştu. Bu bilimler enstitüsüne devlet yardım ediyordu. Rönesansla birlikte akademiler de çoğaldı. İtalya'da Antorıio Becadelli Academia Ponta-niana'yı (1433), Cosimo de Medici A-cademia Platonica'yı (1442) kurdular. Fransa'da ilk akademi 1635'te kuruldu: L'Academie Française.
Akademiler, hemen her yerde aynı zamanda birer yüksekokuldur. Bizde özellikle Güzel Sanatlar Akademisi bunun örneğidir. 1851'de kurulan Encümeni Dâniş, Cumhuriyet döneminde kurulan Türk Dil .Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Türk Hukuk Kurumu da akademi niteliğinde kuruluşlardır.
Yabancı ülkelerin çoğu sanat ve bilimle uğraşan akademilere sahiptir. Berlit Bilimler Akademisi, Belçika Krallık Akademisi, Londra Kraliyet Akademisi, Stockholm Kraliyet Bilimler Akademisi, San Luca Roma Akadzmisi, Polonya Bilimler Akademisi, Papalık Bilimler Akademisi, Türk ye'de Gülhane Tıp Akademisi, S.S.C.B. Bilimler Akademisi gibi.


kaynak12
1.cilt / s.44
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
1635'te, aka-demoî, akademi, akademos, ilk, kuruldu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:38 .