Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Aile > Çalışan Anne ve Çocuğu

Aile hakkinda Çalışan Anne ve Çocuğu ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Annenin işinden tatmin olmaması, çocuğun bakımı ve emniyeti konusunda endişe duyması veya çalışma şartlarının çok ağır ve stresli olması gibi faktörler çalışan anne ve çocuğu arasındaki etkileşimi olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Like Tree8Likes
  • 4 Post By Efe Özcan
  • 2 Post By ghostgirl
  • 2 Post By LİDER

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.03.09, 08:06
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Çalışan Anne ve Çocuğu

[coverattach=1]Annenin işinden tatmin olmaması, çocuğun bakımı ve emniyeti konusunda endişe duyması veya çalışma şartlarının çok ağır ve stresli olması gibi faktörler çalışan anne ve çocuğu arasındaki etkileşimi olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Günümüzde kadınlar, gerek ekonomik zorunluluklardan dolayı aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla, gerekse yaşam standartlarını yükseltmek, meslek sevgisi, toplumda prestij kazanmak, çevre edinmek, yeni İnsanlar tanımak ve eşinin yanında konumunu yükseltmek gibi bir dizi psikolojik nedenlerle çalışma hayatında yerlerini almışlardır.

Ülkemizde çalışan kadınların büyük bir çoğunluğu ekonomik zorunluluklar nedeniyle; aile geçindirmek veye aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmaktadır.Yaşam standartmı yükseltmek, veya eğitim gördüğü bir alanda uzman olduğu için çalışanların oranı İse oldukça azdır (Topçuoğlu, 1957, Çiftçi, 1979).
[coverattach=2]Kadının çalışması beraberinde bazı sıkıntılar da getirmektedir. Özellikle kadının evli ve çocuk sahibi olduğu hallerde bu durum daha da zorlaşmaktadır. Bu zorlukların başında; annenin olmadığı saatlerde çocuğun bakımı, İşinden yorgun ve gergin gelen annenin çocuğuna yeterince zaman ayıramaması ve onunla sağlıklı bir iletişim kuramaması gelmektedir (Yavuzer,1992).
Bu durumda akljmıza şöyle bir soru gelebilir: "Annenin çalışması çocuğu nasıl etkilemektedir?"
Aslında annenin çalışmasının çocuk üzerinde yaratacağı etkileri tek bir faktöre indirgemenin doğru olmadığı; annenin eğitim düzeyi, çalışma koşulları, çalışma nedeni, anne-çocuk ilişkisinin niteliği, aile ilişkileri, annenin yokluğunda çocuğun kim tarafından nasıl bakıldığı, çocuğa bakan kişinin özellikleri ve bakanın sürekliliği, çocuğun hangi gelişim basamağında olduğu, ailedeki çocuk sayısı ve çocuğun doğum sırası gibi bir dizi faktörün de etkili olabileceği görüşündeyiz (Razorı, 1990).
Çalışan anneler ve çocukları üzerinde yapılan araştırmaların arasında tam bir tutarlılık olmamakla birlikte, bulgular genellikle beklenilenin tersine, annenin çalışmasının çocuğu olumsuz yönde etkilemediği şeklindedir. Bu konuda yapılan çalışmalar, çalışan annelerin çocuklarının okul başarılarının ve sosyal gelişimlerinin çalışmayan annelerin çocuklarına göre daha üstün olduğu yönündedir (Cherry Eaton, 1977, Gold ve Andres,1978, Topalak, 1985).
[coverattach=3]Çalışan annelerin ve çocuklarının okul başarılan Ve sosyalÇalışmayan annelerin çalışan gelişimleriannelere göre çocuklarının fiziksel bakını ve disiplinlerine dahaçalışmayan fazla zaman ve enerji harcamala-annelerin çocuklarına göre rı ve bütün gün evde çocuğu ile daha üstündür. birlikte olmaları bu ailelerde anne-çocuk ilişkisinin daha fazla yıpranmasına neden olmaktadır. Çalışmayan annelerin parasal sıkıntıları da bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olmakta ve bu durum anne-çocuk ilişkisini olumsuz yönden etkilemektedir (Santrock, 1983, Stewart ve Friedman, 1987).
Buna karşın çalışan anneler çocuklarının bakımına günde iki saatten daha az zaman harcamakla birlikte, evde olduğu saatlerde çocuğu ile daha fazla ilgilenerek bu yoksunluğunu telafi etmektedirler. Bir yandan günlük ev işleriyle ilgilenirken bir yandan da çocuğu ile konuşmakta,onu dinlemekte ve boş zamanlarında çocuğuyla kitap okumak onunla sinemaya gitmek, alışveriş yapmak gibi etkinliklere de daha fazla zaman ayırmaktadır. Özellikle aile üyelerinin hep birlikte olduğu akşam saatlerinde ve hafta sonlarında zamanlarının çok büyük bölümünü birlikte ortak faaliyetlerde harcadıklarından annenin çalışmasının olumsuz etkisi ortadan kalkmaktadır (Compos vd. 1983, Dworetzky, 1990,Crockenberg ve Litman, 1991).
[coverattach=4]Ancak, annenin işinden tatmin olmaması, çocuğun bakımı ve emniyeti konusunda endişe duyması veya çalışma şartlarının çok ağır ve stresli olması gibi faktörler çalışan anne ve çocuğu arasındaki etkileşimi olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Fakat işinde mutlu olan ve çocuğunun bakımı konusunda hiçbir endişe duymadan çalışan anneler, çalışmayan annelere göre daha iyi bir ebeveyn rolüne sahiptirler (Gold ve Andres 1978,Steward ve Fredman, 1987;Dworetzky, 1990).
[coverattach=5]Annenin çalışması, çocuğun kendi benliğini algılamasında da önemli bir etkiye sahiptir. Şöyleki, annesi çalışan çocuklar annesi evhamını olan çocuklara oranla "büyüyünce ne olacağını?" sorusunu daha fazla düşünürler. Bu çocuklar kendilerine daha fazla hedef belirleyip, bu yönde çaba gösterirler.
Özellikle annenin çalışması kız çocuğunu daha olumlu yönden etkilemektedir. Annesi çalışan kızlar, annelerini daha yetenekli, becerikli hissetmekte ve onunla daha fazla gururlanmaktadırlar.

Konunun devamı eklentidedir

Kaynak
Araş. Gör. Yaşare AKTAŞ
A.Ü.Z.F. Ev Ekonomisi Y.O.
Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı


Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Çalýþan Anne  ve Çocuðu-mother-child-1a.jpg   Çalýþan Anne  ve Çocuðu-31-jan-mother-child.jpg   Çalýþan Anne  ve Çocuðu-bigstockphoto_mother_and_child_1213809.jpg   Çalýþan Anne  ve Çocuðu-mother_and_child_chicago.jpg  

Çalýþan Anne  ve Çocuðu-mother-child.jpg  
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 208.pdf (968,5 KB (Kilobyte), 10846x kez indirilmiştir)
__________________
Nevart Akademi
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları

Konu ghostgirl tarafından (28.03.09 saat 16:10 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 28.03.09, 16:12
ghostgirl - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Mersin
İletiler: 13.530
ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Çalışan Anne ve Çocuğu

Teşekkürler Efe...
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 28.03.09, 16:41
LİDER - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bölüm Yöneticisi
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: SamsuN
İletiler: 1.369
LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!LİDER öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Çalışan Anne ve Çocuğu

teşekkürler efe baya guzeldi...
__________________
Sakın üzmesin seni karşılıksız Sevgiler
Bağrına taş basarsın acılar bir gün diner
Giden gitsin aldırma yangınlarda söner
Sakın bakma arkana LİDERLER önde gider...
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 09.08.16, 08:34
Acemi
 
Üyelik tarihi: Aug 2016
İletiler: 9
julideakca doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Çalışan Anne ve Çocuğu

çalışan anne ve çocukları arasındaki sorunlar özellikle günümüzde çok yaygındır. e bu da kadınların çalışma hayatına girmesinin bir sonucu ama bu ilişki kısa sürede hızlı bir şekilde toparlanabilir . bir uzmana danışıp aldığınız tavsiyeleri uygulayın derim ben . size moodist hastanesinin psikologlarını öneririm işlerinde çok iyiler.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
anne, çalışan, çocuğu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:45 .