Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Antropoloji > Türkler ,Amerika'dan kaçan kızılderililer ,olamaz mı?!!

Antropoloji hakkinda Türkler ,Amerika'dan kaçan kızılderililer ,olamaz mı?!! ile ilgili bilgiler


'Cengiz Han'dan kaçan Türkler Amerika'da''Kızılderililer Türk mü' tartışması sürüyor. İşte New York'ta düzenlenen panelde ortaya atılan tezler.. 27.01.2008 11:02 ABD'nin New York kentinde düzenlenen ''Türkler ile Kızılderililer Arasında Ortak Bağlar''

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.01.08, 11:43
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Türkler ,Amerika'dan kaçan kızılderililer ,olamaz mı?!!

'Cengiz Han'dan kaçan Türkler Amerika'da''Kızılderililer Türk mü' tartışması sürüyor. İşte New York'ta düzenlenen panelde ortaya atılan tezler..

27.01.2008 11:02 ABD'nin New York kentinde düzenlenen ''Türkler ile Kızılderililer Arasında Ortak Bağlar'' adlı panelde, iki millet arasında çok ilginç benzerliklerin olduğu ortaya çıktı.
ABD'de faaliyet gösteren İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği'nin (İÜMEZUSA) Türkevi'nde düzenlediği etkinlikte, George Washington Üniversitesinden Prof. Dr. Türker Özdoğan başkanlığında Türklerle Kızılderililer arasında tarih, kültür, dil, Şamanizm inancı ve el sanatlarında kendini gösteren benzerlikler tartışıldı.
Özdoğan açılış konuşmasında, konunun çok popüler olduğunu belirterek, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de bu konuyla ilgilendiğini anımsattı.

ABD'DE ''HAVASU'' KENTİNİN ANLAMI

DNA testlerinin yapılmasıyla son yıllarda Türkler ile Kızılderililer arasındaki bağların net şekilde ortaya çıktığını kaydeden Özdoğan, Orta Asya'daki Türkler ile Sibirya Türkleri ve Kızılderililerin DNA örneklerinin çakıştığını söyledi.

Özdoğan, iki halk arasında kültürel, ruhani pek çok bağ olduğunu çeşitli örneklerle anlattı. ABD'nin Arizona eyaletinde Kızılderililerin yaşadığı ''Havasu'' kentinin ne anlama geldiğini yerlilere sorduğunda Türkçe'dekiyle aynı anlama geldiğini öğrenince çok şaşırdığını anlatan Özdoğan, Türk ve Kızılderili kilim motiflerinin birbirinden ayırt edilmesinin zor olduğunu, dil, müzik, heykel, mücevher ve diğer el sanatlarında büyük benzerlikler olduğunu belirtti.

CENGİZ HAN'DAN KAÇAN UYGUR ASILLI TÜRK GRUPLARI

Özdoğan, Kızılderililerin Bering Boğazından Amerika kıtasına göç ettiklerini ifade ederek, en son MS 1233 yıllarında göç edenlerin Cengiz Han'dan kaçan Uygur asıllı Türk grupları olduğunu söyledi.

Özdoğan, bu insanların Amerika'da Atabaşkan lisanı konuştuklarını ve bu lisanının Türkçe'ye çok benzediğini belirtti. Özdoğan, Kızılderililerin Navaho klanından olanların yaratılış hikayesini anlatan ''Dine Bahane'' isimli kitabın da yine Türkçe çağrışımlar yaptığını ifade etti.

TÜM KIZILDERİLİLER TÜRK KÖKENLİ DEĞİL

Georgetown Üniversitesi Sosyoloji-Antropoloji Bölümünden Prof. Dr. Marjorie Mandelstam Balzer de konuşmaSInın başında, tüm Kızılderililerin Türk kökenli olduğunu söylemenin yanlış olacağını, ancak bazı kabilelerle arada büyük benzerlikler olduğunu söyledi.
Balzer, Doğu Sibirya'da yaşayan Türk gruplarının Cengizhan'dan kaçarak Bering Boğazından 800 yıl önce Alaska'ya göç ettikleri bilgisini de teyit etti.

ŞAMANİZM VE TOTEMLER ORTAK

Balzer, Kızılderililer ile Türkler arasında ''ayı, kurt, kartal'' gibi totem ve simgelerin aynı şekilde yaygın biçimde kullanıldığını, dil, tarih, biyolojik ve ruhaniyet açısından büyük benzerlikler olduğunu söyledi.

Rusya'daki ''Yakutistan'' adıyla bilinen Saha Cumhuriyetinde yaşayan Türk kökenlilerle Kızılderililer arasında yine büyük benzerlikler olduğunu anlatan Balzer, örneğin Alaska'daki Kızılderili grupların başından beri demir işleme konusunda çok ileride olmasının da yine bu göçten kaynaklanabileceğini ifade etti.
Ruhaniyet ve Şamanizm'in Türkler ile Kızılderililer arasında en büyük benzerliklerden biri olduğunu kaydeden Balzer, Şamanların o dönemin doktorları sayıldığını ve Kaliforniya'da halen Şaman teknikleri kullanan ''doktorlar'' olduğunu belirtti.

KIZILDERİLİ VE TÜRK KİLİMLERİ ARASINDA FARK YOK

Balzer, Türk ve Kızılderili gruplar tarafından dokunan kilimlerin, coğrafi uzaklığa rağmen birbirinden ayırt edilmesinin son derece güç olduğunu da belirterek, yapılan bir deneyde insanlara kendilerine gösterilen Türk ve Kızılderili kilimleri birbirinden ayıramadıklarını anlattı.

Arizona State Üniversitesinden Kızılderili kökenli Doçent Carol Jujan da kendisinin bağlı bulunduğu Navaho klanıyla ilgili detaylı bilgi verdi. Jujan, ABD'de 2.5 milyon dolayında Kızılderili ve 300 bin civarında Navaho klanından Kızılderili olduğunu söyledi. Navaho (Dine-halk) Kızılderililerinin ABD'nin güneyindeki Utah, Arizona ve New Mexico'da yaşadıklarını kaydeden Jujan, kendileri için ''aile, kadın, arkadaşlık, eğitim ve sanatın'' çok önemli olduğunu anlattı.

DİLDE GRAMER BENZERLİĞİ

Michigan Devlet Üniversitesinden Prof. Dr. Timur Kocaoğlu ise Türkçe ile Kızılderili dilleri arasında bağ bulunduğunu, bu bağın kendisini ortak kelimelerin ötesinde gramer açısından gösterdiğini söyledi.

Kelimelerin zamanla değiştiğini, bu açıdan karşılaştırma yaparken sadece kelimelerin değil başka bilimsel ölçütlerin de kullanılması gerektiğini, ancak yine de zaman değişse bile bazı kelimelerin anlamının ve şeklinin değişmediğini anlattı.

''TÜRKLERİN ATALARI BELKİ DE AMERİKA'DAN GÖÇ ETTİ''

ABD Doğu Yakası Kabileleri (Ayı Klanı) Başkanı Brian Paterson da geleneksel
Kızılderili başlığıyla yaptığı konuşmasında, Türkçe ''merhaba'' diyerek konukları
selamladı.

Paterson, ABD'de Kızılderililerin geçmişte ezildiğini, ancak şu an daha iyi koşullar altında yaşadıklarını, modern yaşama uyum sağlamakla birlikte kültürel miraslarını korumaya çalıştıklarını belirtti.
Paterson, Türkleri kardeş ve aynı aileden gördüklerini, aynı değerleri paylaştıklarını kaydederek, esprili şekilde, ''Türk insanların ataları da belki de bu topraklardan (Amerika'dan) göç etti'' dedi.

TÜRK DOKTORUN DNA SONUCU

Bu arada Prof. Dr Özdoğan, Paterson'a, ''Size bir müjdem var'' diyerek, İstanbul'dan Levent Bozatlı adlı doktorun DNA testi sonuçlarının kendisinin Kızılderili olduğunu kanıtladığını söyledi.

New York'a gelemeyen Bozatlı panele telefonla bağlanarak Paterson'la konuştu. Paterson daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, DNA testi sonucunun kendisini şaşırtmadığını, Türkleri kardeş gördüklerini ve toplantının da aralarındaki dostluğu pekiştirdiğini belirtti.
ABD İçişleri Bakanlığı Kızılderililer Doğu Yakası Başkanı Frank Keel de yaptığı konuşmada Türk misafirperverliğini övdü ve ''Aradaki bağın derecesi ne olursa olsun veya bağ olsun ya da olmasın iki halk her zaman dost olacak'' dedi.
Özdoğan daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada ise Türkler ile Kızılderililer arasındaki benzerlikleri yıllardır anlatan tarihçilerin, antropologların, dil bilimcilerin söylediklerinin DNA testleriyle kanıtlandığını ve testlerin artık benzerliğin Orta Asya ve Sibirya'da yaşayan Türkler ile Kızılderililer arasında olduğunu ortaya çıkardığını belirtti.
Özdoğan, toplantıya katılan Kızılderili liderlerin toplumlarında önemli kişiler olduğunu vurgulayarak, bu vesileyle iki toplum arasındaki dostluğun yeniden altının çizildiğini ve bundan ileride de yararlanılması gerektiğini söyledi.
ABD'deki Türk toplumunun Kızılderili asıllı Amerikalı bir Kongre üyesini desteklemesinin yararlı olabileceğini kaydeden Öztürk, Kızılderili gruplarının da Türk lobisi için çok aktif olabileceklerini belirtti.

AAilgili konular

Kızılderililerin Türk olduğu iki tarafın da katılacağı bir zirvede ele alınacak

kızılderili ve Türklerde ortak kelimeler

kendini kızılderili hisseden Türkler

Kızılderililer - İlk Amerikalılar


kızılderililer Türkmü

Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 28.01.08, 19:18
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Türkler ,Amerika'dan kaçan kızılderililer ,olamaz mı?!!

Türkler mi Kızılderili yoksa Kızılderililer mi Türk?

Türk Evi'nde düzenlenen panelde Türk, Amerikan ve Kızılderili bilimadamları, iki milletin kilimlerinde bile kendini gösteren ortak özelliklerini anlattı. Panel, Kızılderililerin danslarıyla sona erdi. FOTOĞRAF: BASRİ ŞAHİN / AA
Türkler ve Kızılderililer, New York'ta buluşup 'Kızılderililerin aslında Bering Boğazı'nı geçip Amerika'ya giden Türkler olduğu' iddialarını konuştu. Panelin sürprizi, 'DNA analizine göre Djigonasee kabilesindenim' diyen Türk doktordu
NEW YORK - Türkler ile Kızılderililerin akraba olduklarına ilişkin tartışma, önceki gün ABD'de ilginç iddialarla alevlendi.
New York'taki Türk Evi'nde düzenlenen 'Türkler ile Kızılderililer Arasında Ortak Bağlar' adlı panelde iki milletin benzerlikleri anlatıldı. ABD'de faaliyet gösteren İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği'nin panelinde çok sayıda Türk, ABD'li ve Kızılderili bilim adamı konuştu. New York Başkonsolosu Mehmet Samsar'ın da izlediği panelde iddialar uçuştu:
DNA örnekleri çakışıyor: Türkler ile Kızılderililer arasındaki bağların son yıllarda DNA testleriyle net şekilde ortaya çıktığını söyleyen Georgetown Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Türker Özdoğan'a göre Orta Asya'daki Türkler ile Sibirya Türkleri ve Kızılderililerin DNA örnekleri çakışıyordu. Kızılderililer Bering Boğaz'ından Amerika kıtasına göç etmişti. En son MS 1233 yıllarında göç edenler de Cengiz Han'dan kaçan Uygur asıllı Türk gruplarıydı. Özdoğan, bu insanların Amerika'da Türkçe'ye benzer Atabaşkan dili konuştuklarını belirtti. ABD'deki 'Havasu' adlı kent de benzerliklere örnekti çünkü bu isim Türkçe'dekiyle aynı anlama geliyordu. Türk ve Kızılderili kilim motiflerini ayırt etmek zordu. Zamanında Atatürk de bu konuyla ilgilenmişti.
Bazı kabilelerle akraba: Aynı üniversiteden Prof. Dr. Marjorie Mandelstam Balzer'ın iddiasına göre tüm Kızılderililerin Türk kökenli olduğunu söylemek yanlış olsa da bazı kabilelerle arada büyük benzerlikler vardı. Balzer da Doğu Sibirya'da yaşayan Türk gruplarının Cengiz Han'dan kaçarak Bering Boğazı'ndan 800 yıl önce Alaska'ya göç ettikleri görüşüne katılıyordu. Kızılderililer ile Türkler arasında 'ayı, kurt, kartal' gibi totem ve simgeler aynı şekilde kullanılıyordu. Rusya'da 'Yakutistan'da yaşayan Türk kökenlilerle Kızılderililer arasında büyük benzerlikler vardı. Alaska'daki Kızılderili grupların demir işleme konusunda usta olması da bu göçten kaynaklanmıştı. Şamanlar, eskiden Türklerin doktorlarıydı. Bugün de Kaliforniya'da halen Şamanlar bulunuyordu.
Gramerde benzerlikler: Michigan Devlet Üniversitesi'nden Prof. Dr. Timur Kocaoğlu, Türkçe ile Kızılderili dilleri arasında bağ olduğunu, bu bağın kendisini ortak kelimelerin ötesinde gramer açısından gösterdiğini anlatıyordu.
Toplantıya geleneksel Kızılderili başlığıyla katılan ve sözlerine Türkçe 'merhaba' diye başlayan ABD Doğu Yakası Kabileleri (Ayı Klanı) ve Oneida Kabilesi Başkanı Brian Paterson, Türkleri kardeş gördüklerini söylerken iddiayı daha da ileri götürüyordu: "Türk insanların ataları da belki de bu topraklardan göç etmiştir."
Ben de Kızılderiliyim: Panelin sürprizi, DNA çalışmalarıyla bilinen Dr. Levent Bozatlı'yla İstanbul'dan kurulan telefon bağlantısıydı. Dr. Bozatlı, yaptırdığı DNA analizine göre, köklerinin ABD'deki en büyük Kızılderili kabilelerinden biri olan Onedia kabilesi ile aynı olan Djigonasee klanına ait genler olduğunu açıkladı:
"Eşim Hande Bozatlı'yla, İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde DNA analizimizi yaptırdık. Eşimin DNA'sı Avrupa orijinali çıkarken benim DNA Djigonasee klanına ait geldi. Biz, Djigonasee klanının Kuzeydoğu Asya'dan başlayan yaşamı, şimdi iki farklı coğrafyada, yani Anadolu Asya ve Amerika'da devam ediyor." (aa, anka)

Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Türkler mi Kızılderili yoksa Kızılderililer mi Türk?
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
amerika'dan, kaçan, kızılderililer, mı?!!, olamaz, türkler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:32 .