Nüve Forum


Antropoloji Taslakları hakkinda İlkel ile ilgili bilgiler


ilkel sıf. 1. Antropol. Önceleri, teknolojik ve siyasal gelişimi batılı sanayi toplumlarına göre geri kalmış görünen bir halk için kullanılırdı.(Bk. ansikl.böl.)***8212;2. Kaba saba, kültürsüz kimse ve onun tutumu için kullanılır:

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.09.10, 10:14
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İlkel

ilkel sıf. 1. Antropol. Önceleri, teknolojik ve siyasal gelişimi batılı sanayi toplumlarına göre geri kalmış görünen bir halk için kullanılırdı.(Bk. ansikl.böl.)***8212;2. Kaba saba, kültürsüz kimse ve onun tutumu için kullanılır: Ne ilkel adam, zor kullanarak amacına ulaşacağını sanıyor, ilkel bir tepki. ***8212;3. Bütün incelikleri hesaplanmamış, üstünkörü yapılmış şey için kullanılır: Bu evin elektrik tesisatı oldukça ilkel. ***8212;4. İlk sırada yer alanı belirtir. ***8212;Ceb. Birin ilkel n inci kökü, birin n inci köklerinin n inci basamaktan çevrimsel çarpma grubunu doğrudan n İnci kökü. (Birin, genel biçimi
Ýlkel-1.jpg
olan n inci kökleri arasında ilkel kökler, k ile n nin aralarında asal olduğu köklerdir. n bir asal sayı İse, birin bütün kökleri ilkeldir.) || Bir k cisminin K cebirsel genişlemesinin ilkel elemanı, K = k(x) olduğuna göre K nin x elemanı. [K, x elemanını k ye katarak elde edilir.] || Katsayılarını bir A birim tamlık halkasından alan ilkel poli-nom, katsayılarının ortak bölenleri, yalnızca A nin evirtilir elemanları olan ve sıfır olmayan polinom.

***8212;Fels. Daha önceden bilinen ya da kanıtlanamayan kavramlara dayanan bir akılyürütmenln, bir düşünce başlangıcının bir çözümlemenin temellerine denir. || Leibniz'e göre, "kendi kendisinin göstergesi olan, yani parçalara bölünemeyen, ancak kendi kendisiyle kavranabilen ve dolayısıyla, kurucu öğeleri olmayan" kavram (Méditations sur la connaissance [Bilgi üzerine düşünceler]). ***8212;Mat. ilkel terim, bir matematik kuramında, tanımını yapmak gerekmeyen terim, ("e"ait olma simgesi kümeler kuramının ilkel terimidir.)
***9830; a. Mat. çözlm. Değerlerini İR ya da C içinden alan ve ı c R üzerinde tanımlanan bir / fonksiyonu için F' = t gerçekleyen türevlenebilir F: i***8212; İR (ya da C) fonksiyonu. (Eşanl. İLKEL FONKSİYON.) [Bk. ansikl. böl.] ***8212;Bir f : u ***8364; (U, C nin açık kümesi) fonksiyonu için, U üzerinde ho-lomorf olan ve F' = f yi gerçekleyen F : U -> C fonksiyonu, (Bu durumda t de holomorftur.) [Bk. ansikl. böl.] \\Bir diferan-siyel biçiminin ilkeli,
Ýlkel-2.jpg
İfadelerini gerçekleyen F fonksiyonu.
***8212;ANSİKL. Antropol. Günümüzde antropoloji, açıkça aşağılayıcı yananlamları nedeniyle "ilkel" teriminden vazgeçerek sa-nayileşmemiş toplumları adlandırmak için, daha çok "yazısız", "geleneksel", "toplu-luksal", "devletsiz", "arkaik" gibi terimleri kullanmaya başladı. Ama bu terimler de tam anlamıyla doyurucu olmaktan uzaktır. Çünkü bu toplumları sanayi toplumuna göre -dolayısıyla örtük bir biçimde evrimciliğe başvurarak- olumsuz bir biçimde tanımlamaları bir yana, sözkonusu toplumlar hiçbir bakımdan tek bir terim altında toplanabilecek türdeş bir gerçeklik oluşturmazlar.
"İlkel" terimi, evrimci kuramın gözde olduğu dönemde (XIX. yy. sonu) büyük yaygınlık kazandı. Evrimcilik, batılı olmayan yazısız toplumların, ilkel toplumsal grupların kalıntılarını temsil ettiklerini ileri sürüyordu. Bu görüşün içerdiği genellikle ırkçı düşünceler çok vurgulanmıştır: "gelişmiş" toplumların şu ya da bu özelliğinin (örneğin tarım, yazı ya da devlet) "bilin-'memesi" ve bu yüzden bu toplumların et-noriıerkezci bir biçimde sanayi uygarlığı ölçülerine göre değerlendirilmeleri, onların "basit" ya da kültürsüz toplumlar olarak görülmelerine yol açtı. "İlkel" teriminin Kendisi, ikili anlamı nedeniyle, bu özellikler (basitlik ve insanlığın İlk çağları) karışımına elverişli zemin hazırlıyor ve bu da tarihsel olarak bu toplumların incelenmesine dayanan antropoloji tarafından bilimsel olarak destekleniyordu.
XX. yy. boyunca, bu toplumlar üzerine daha derin bilgiler sağlayan etnoloji incelemelerinin artması, geleneksel "düşünce sistemleri" konusunda bazen bugün de kullanılmasına rağmen "ilkel" kavramından yavaş yavaş vazgeçilmesine yol açtı. Antropologlar böylece batılı olmayan toplumların da, yazıyı ya da devleti bilme-seler bile, tıpkı bizim toplumlarımız gibi, bir tarihe ve özellikle akrabalık, din ve siyasal kuruluş bakımından aynı derecede karmaşık bir yapıya sahip olduklarını (Pig-meler, Boşimanlar, Negritolar, Andaman-lar ya da Avustralya yerlileri gibi "ilkel" sıfatının öncelikle uygulandığı avcı-toplayıcı göçebe toplumlar da dahil olmak üzere) gördüler. Buradan da anlaşılacağı gibi, "ilkel" teriminin kullanılması, kuşkusuz sanayi toplumlarına göre daha az gelişmiş teknoloji düzeyiyle toplumsal örgütlenmenin karmaşıklık düzeyini birbirine karıştırmaktan kaynaklanıyordu.
Ýlkel-3.jpg
de bir İlkel kabul eder. D basit bağlantı-lıysa, D İçinde bulunan ve kenarları eksenlere koşut olan bir dikdörtgenin çevresi y olarak alınabilir.
***8226; Başlıca basit fonksiyonların ilkellerinin çizelgesi. (Kısaltma amacıyla değişmez kaldırılmıştır.)
Ýlkel-4.jpg

kaynak:2-cilt:9
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ılkel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:03 .