Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Arkeoloji > Arkeoloji terimleri sözlügü - A

Arkeoloji hakkinda Arkeoloji terimleri sözlügü - A ile ilgili bilgiler


Acanthus Nedir acanthus: eski Yunan***8217;dan beri süsleme sanatlarında kullanılan bitkisel bir motif. türkçe***8217;de akanthus ya da akantus olarak yazılır. türkçe***8217;de yanlış olarak kenger diye adlandırılsa da tümüyle farklı bir bitkidir.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.11.08, 15:02
Jeli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
İletiler: 6.516
Blog Başlıkları: 65
Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Arkeoloji terimleri sözlügü - A

Acanthus Nedir
acanthus: eski Yunan***8217;dan beri süsleme sanatlarında kullanılan bitkisel bir motif. türkçe***8217;de akanthus ya da akantus olarak yazılır. türkçe***8217;de yanlış olarak kenger diye adlandırılsa da tümüyle farklı bir bitkidir.

Agora Nedir
agora: pazar yeri. antik Tiyatro yapisi ortaya çikmadan ve diyonizos şenlikleri atina'daki akropolis'in güneydogu yamacina alinmadan önce oyunlar pazar yerinin basamakli tarafinda oynanirdi. seyirciler basamaklara otururdu.

Akkadlar Kimlerdir
akkadlar:
* arap yarımadasından mezopotamya'ya gelen sami kökenli bir kavimdir.
* ilk sürekli ve düzenli orduları kurmuşlardır. (bu sayede kısa zamanda mezopotamya'nın tamamına sahip olmuşlardır.)
* tarihte bilinen ilk büyük imparatorluğu kurdular.
* kurucuları sargon, başkentleri agade'dir. (tapınaklarına da agade denilirdi.)
* en önemli mimari eserleri zafer anıtı'dır.

Akropol Nedir
akropol: "akro" (yüksek), "polis" (sehir) kelimelerinden türetilmis akropol, yüksek ve savunulmasi kolay tepeler üzerinde kale anlamindadir. bu kale içinde yönetici kralliga ait çesitli sosyal ve dinsel yapilar yer alir. akropol kral'in korunmasina ayrilmistir; Halk ise akropolün eteginde yasamini sürdürür. örnek olarak, atina akropolü, bergama akropolü ve priene akropolü gösterilebilir.

Akropolis Nedir
akropolis: genelde sarp bir tepeye kurulan şehrin savunmasında önem taşıyan iç kale. akropolde saraylar, savunma amaçlı yapılar ve tapınaklar yeralmıştır.

Alınlık Nedir
alınlık: antik yapıların cephelerinde çatı ile korniş arasında yer alan üçgen biçimindeki kısım. bir portalin ya da bir pencerenin çerçeve içine alınmış üst kısmına da bu ad verilir.

Altar Nedir
altar: tapınağın içinde ya da yakınında bulunan, tanrıLara sunulan adaklar için kullanılan, genellikle taştan yapılmış öğe. küçük boyutlarda olduğu gibi, anıtsal yapı türünde olanları da vardır.

Amfi tiyatro Nedir
antik yunanda amfi tiyatrolar "u" şeklindedir ve her zaman güvenlik nedeniyle şehirin en stratejik yerine inşaa edilirlerdi. ayrıca Yunan amfi tiyatroları mutlaka bir yamacın üzerinde yer alırlardı. dinleyicilerin oturduğu, sıralar arkaya doğru basamaklı olarak yükselen ve kendine has bir akustiği olan salonlardır. ismi yaygın ve yanlış olarak anfi Tiyatro olarakda kullanılmaktadır.

Andezit Nedir
andezit : eflatun, mor, pembemsi renkli dış püskürük bir taştır. ankara taşı da denir. dağıldığında killi topraklar oluşur.

Antik Nedir
antik:
- ilk çağdaki uygarlıklarla, özellikle eski Yunan ve roma uygarlıkları ile ilgili olan, antika.
- fransızca Tarih (antique)

Antropoloji Nedir
antropoloji: toplumların ırk yapılarını inceler.

Aquaduct Nedir
aquaduct: su kemeri. bir bölgeye uzak bir bölgeden su sağlamak amacıyla, antik roma***8217;da geliştirilen büyük kemerli köprülerdir. latince ***8216;aqua***8217; (su) ve ***8216;duco***8217; (götürmek) kelimelerinden oluşur.

Arabesk Nedir
arabesk: (alm. arabeske; ital. magrip. arap tarzı ani.): önceleri helen-roma sanatında stilize edilmiş kenar süsü; ortaçağ'dan bu yana süsleme çizgisi, edebiyatta dolambaçlı, süsleme amaçlı ayrıntı, trivial

Arkeografi Nedir
arkeografi: karakalem, yağlıboya ve heykelle eski çağ sahnelerinin canlandırılması.

Arkeolog Nedir
arkeolog : kazı bilimci.

Arkeoloji Nedir
arkeoloji
eski zaman sanat ve eserleri bilimi. eski zamanlarda insanlar tarafindan yapilmiş, gözle görülen ve elle tutulan her eser titizlikle incelenir; cinslerine, devirlerine ve özelliklerine göre belli gruplara ayrilir ve her biri insanin geçmiş hayatinin türlü safhalarini aydinlatmağa yarayan belgeler halinde değerlendirilir. bunun için çeşitli yardimci bilim kollarindan, filoloji, antropoloji, jeoloji, coğrafya, sanat tarihi ve felsefeden faydalanir.
arkeoloji çalişmalarinin başlangiç] kesin olarak bilinmiyor. insan hayatinin geçmişini öğrenmeğe çok eski devirlerden beri çalişmiştir. fakat arkeolojinin, bilimsel alanda en fazla geliştiği çağ, xix, yüzyilin sonlari ile xx. yüzyilin başlaridir. önasyanin büyük bir kismina yayilan çivi yazisinin okunmasi, misir hiyeroglifinin çözülmesi, eski medeniyet kalintilarina karşi büyük bir ilginin uyanmasina yardim etmiş ve yapilan çeşitli kazilar ve incelemelerle arkeoloji bilimi gelişmiştir.

Arkeometri Nedir
arkeolojide çeşitli fen ve doğa bilim dallarının matematiksel ölçüm ve analiz yöntemlerinin uygulanması ve kullanılması olarak tanımlanabilir.

Arketip Nedir
arketip : fransızca archetype. ilk örnek, asıl numune, özgün model. bu söz sanatın çeşitli kollarında da kullanılır. ***8220;ileriki dönemlerde geliştiği bilinen bir mimarî ögenin henüz en yetkin biçimine ulaşmamış ilk örneği***8221; anlamında da dilimizde geçmektedir. bu söz için kurulumuz, ilk örnek kelimesinin uygun bir karşılık olduğu kanaatindedir. örnek: ancak iyi bir öykü kurmak için bir tek ilk örneğin ele alınması, bunun geliştirilmesi yeterlidir.

Arkheion Nedir
arkheion: antik Yunan ve roma***8217;da devlet arşivlerinin konulduğu bina; archivium ya da tabularium da denir.

Asos Nedir
asos-çanakkale
yılboyu açık tesisleri, tertemiz havası ve ulaşım kolaylığı ile assos***8230;
çanakkale ile ayvacık ilçesine bağlı olan bir köy olan behramkale, tarihte troas bölgesi***8217;nin önemli bir kenti olan assos***8217;tu***8230; kıyı şeridi ile 1500 metre uzaklıkta olan tuzla çayı arasında kalan alanda, hem denize hem de karaya hakim bir tepede kurulmuş olan kent, 4 bin yıllık tarihi boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. hellen ve pers savaşlarına, aristotales***8217;in derslerine, büyük iskender***8217;in fetihlerine, roma ve Bizans uygarlıklarına, haçlı seferlerine ve osmanlı imparatorluğu***8217;na tanıklık etmiş***8230; ilk kez 1881 yılında kazı yapan abd ekibinden sonra, 100 yıl kaderine terk edilen assos***8217;ta 1981***8242;de prof. ümit serdaroğlu başkanlığında kazı çalışmalarına yeniden başlanmış.
nihayet 1995 yılında efes pilsen firması***8217;nın sponsorluk katkılarıyla başlanan kazı çalışmaları sonunda, nekropol alanında ve antik Tiyatro tümüyle gözler önüne çıkarılmış. nekropol alanında açılan bölümlerde, millattan önce 6. yüzyıl ile 4. yüzyıldan kalan küp ve lahit mezar çıkarıldı. buluntular çanakkale müzesi***8217;nde sergilenirken, athena tapınağı***8217;nın 6 sütununun onarımı planlanıyor.

Atrium Nedir
1- antik roma konutlarında evin bir bölümünü oluşturan, etrafı sütunlarla çevrili avlu.
2- kalbin üst odacıkları;kulakçık.
kaynak
__________________
Mankind differs from the animals only by a little, and most people throw that away.

Nuve Muzemizi gezdinizmi?
sanal resim galerim
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 10.07.13, 09:14
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jul 2013
İletiler: 49
Mehmet3567 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Arkeoloji terimleri sözlügü - A

Teşekkürler
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
arkeoloji, sözlügü, terimleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:58 .