Nüve Forum


Hukuk Terimleri hakkinda Hakemlik ile ilgili bilgiler


HAKEMLİK a. Hakemin işi, görevi. ***8212;Kamu mal. Bütçenin hazırlanması sırasında, maliye bakanı ile öteki bakanlar arasındaki karşıt görüşlerin başbakanın kararı doğrultusunda uzlaştırılması. ***8212;Uluslarar. huk. Devletler arasındaki uyuşmazlıkların, taraf devletlerce seçilen

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 25.07.10, 11:37
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Hakemlik

HAKEMLİK a. Hakemin işi, görevi. ***8212;Kamu mal. Bütçenin hazırlanması sırasında, maliye bakanı ile öteki bakanlar arasındaki karşıt görüşlerin başbakanın kararı doğrultusunda uzlaştırılması. ***8212;Uluslarar. huk. Devletler arasındaki uyuşmazlıkların, taraf devletlerce seçilen yargıçlar eliyle, hukuk sınırları çerçevesinde çözülmesini sağlayan hukuksal yöntem. (Bk. ansikl. böl.) ***8212;Ansİkl. Uluslarar. huk. Antikçağ'dan beri uluslararası ilişkilerde başvurulan bir yöntem olan hakemlik, çağımızda daha çok anglosakson ülkelerinde ve Amerika kıtası ülkeleri arasındaki ilişkilerde, özellikle sınırların belirlenmesi konusunda uygulandı. 19. yy.'da uluslararası uyuşmazlıkların bu yolla çözümü gözle görünür oranda arttı (1820-1870 arasında 48 olay). Hakemlik yönteminin Alabama davasındaki başarısı (1872), savaş tehlikesi durumlarında da bu yola başvurulması çığırını geliştirdi. Lahey konferansları (1899 ve 1907) hakemliği ilke olarak zorunlu kıldılarsa da, gerçek bir yargı mercii yaratamadılar. Öyle ki, 1899'da kurulan Sürekli hakemlik mahkemesi, bir uluslararası hakemler mahkemesinden ibaretti. Bu hakemler, Lahey sözleşmesine taraf olan devletlerce seçiliyor, hakemlik usulünü (1907 Lahey sözleşmesiyle kurallaştırman yöntem) kullanmayı kabul eden devletlere hizmete hazır bulunuyorlardı.

Hakemlik, uyuşmazlıkların çözümünde en çok başvurulan yoldur. Hakeme başvurma isteğe bağlı olabileceği gibi (bu durumda başvuru uyuşmazlığın tarafları arasında imzalanan bir tahkimname'ye dayanır), uyuşmazlığın doğmasından önce yapılan bir anlaşma uyarınca zorunlu da olabilir. Hakem seçimi serbesttir. Eskiden genellikle hükümdarlar hakem tayin edilirdi. Bugünse artık bu amaçla kurulan ve üyeleri Sürekli hakemlik mahkemesi' nin listesinden seçilebilen mahkemeler hakemlik görevini üstlenirler.


kaynak:2-cilt:8
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hakemlik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:22 .