Nüve Forum


Hukuk Terimleri hakkinda İstimval ile ilgili bilgiler


İSTİMVAL a. (ar. istimvâl). ida. huk. idarenin özel kişilere ait taşınır malların mülkiyetini taşınmaz malların ise kullanma hakkını kamulaştırması işlemi. ***8212;ANSİKL. ida. huk. istimvâl, idare'nln olağanüstü dönemlerde başvurduğu bir kamulaştırma

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.04.11, 17:37
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İstimval

İSTİMVAL a. (ar. istimvâl). ida. huk. idarenin özel kişilere ait taşınır malların mülkiyetini taşınmaz malların ise kullanma hakkını kamulaştırması işlemi.
***8212;ANSİKL. ida. huk. istimvâl, idare'nln olağanüstü dönemlerde başvurduğu bir kamulaştırma yoludur, istimvâl, istimlak diye anılan kamulaştırma biçiminden konusu bakımından ayrılır, istimlak biçimindeki kamulaştırmanın konusu, taşınmaz mallardır. istimvâl ise, taşınır malların mülkiyetine ve onların kullanım hakkına, taşınmaz malların ise yalnızca kullanımına İlişkin bir kamulaştırma yöntemidir, istimvalin genel koşulları şunlardır:
1. bu yola ancak olağanüstü durumlarda başvurulabilir;
2. istimvalin yasal bir dayanağının bulunmasıdır;
3. istimvâl için bir idari kararın bulunması gerekir;
4. ilke olarak istimvâl konusu malın değeri idare'ce ödenir, istimvâl yöntemini düzenleyen genel bir yasa yoktur. Ancak Anayasa'da olağanüstü dönemlerde yurttaşlara bazı yükümlülüklerin konabileceği ve bunun yasa ile düzenleneceği öngörülmüştür (md. 121).

kaynak:2-cilt:10
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýstimval-135x135_training_book_01.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ıstimval

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:29 .