Nüve Forum


Hukuk Terimleri hakkinda İstinabe ile ilgili bilgiler


İSTİNABE a. (ar. niyabet'ten istinabe). Birinin yerine vekil olma, vekâlet etme. ***8212;Huk. Bir davadaki bazı işlemlerin davaya bakan mahkemeden başka bir mahkeme tarafından yapılması. (Bk. ansikl. böl.) ***8212;isi. huk. istinabe

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.04.11, 17:39
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İstinabe

İSTİNABE a. (ar. niyabet'ten istinabe). Birinin yerine vekil olma, vekâlet etme.
***8212;Huk. Bir davadaki bazı işlemlerin davaya bakan mahkemeden başka bir mahkeme tarafından yapılması. (Bk. ansikl. böl.)
***8212;isi. huk. istinabe fi'l-vezaif, bir vakıfta görevli bir kişinin başka bir kişiyi hâkimin onayı ile kendi yerine vekil tayin etmesi. (Vakıflarda imamlık, hatiplik, kayyımlık, türbedarlık vb. görevlerde bulunan kişiler o görevleri yapabilecek yetenekte başka kişileri hâkimin onayıyla kendi yerlerine vekil atayabilirler. Acele durumlarda hâkimin onayının alınması gerekmez.)
***8212;ANSİKL. Huk. istinabe, değişik yerlerdeki mahkemeler arasında bir tür yardımlaşma yoludur. Davaya bakan mahkemenin yargı çevresi dışında bulunan kişi ya da şeylerin mahkemeye getirilmesi çok zor ve kimi zaman da olanaksızdır. Bu durumda istinabe yoluna başvurulur. Mahkemeler arasındaki bu yardımlaşma uluslararası düzeyde de olabilir. Türk mahkemeleriyle yabancı mahkemeler arasındaki istinabe, uluslararası sözleşmelerle belirlenir. Bu konudaki en önemli sözleşme, hukuk usulüne İlişkin 1 mart 1954 tarihli Lahey sözleşmesi'dir. Türkiye, 1972 yılında 1574 sayılı yasa'yla bu sözleşmeye katılmıştır.

kaynak:2-cilt:10
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýstinabe-equity.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ıstinabe

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:29 .