Nüve Forum


Hukuk Terimleri hakkinda İstisna ile ilgili bilgiler


İSTİSNA a. (ar. istisna). 1. Bir kimseyi ya da bir şeyi benzerlerinden ayrı tutma; kuraldışı sayma. 2. Benzerlerinden ayrı tutulan; genel kuralın dışında olan şey ya da kimse: Bu kuralın

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.04.11, 14:42
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İstisna

İSTİSNA a. (ar. istisna). 1. Bir kimseyi ya da bir şeyi benzerlerinden ayrı tutma; kuraldışı sayma.
2. Benzerlerinden ayrı tutulan; genel kuralın dışında olan şey ya da kimse: Bu kuralın istisnası yoktur. Birkaç istisna dışında herkes toplantıya katılmıştı, istisnalar kaideyi bozmaz.
***8212;Huk. istisna akdi - yapıt sözleşmesi.
***8212;Verg. huk. Vergi konusu olan şeyin vergiden muaf tutulan bölümü. (Bk. ansikl. böl.)
***8212;ANSİKL. Verg. huk. istisna tekniği, vergi yükünün yükümlülere göre değiştirilip ayarlanmasına olanak verir Bu bakımdan giderek artan oranda bir verginin ekidir. Objektif vergi mükellefiyetini kaldırıcı hükümler olan istisnalar, tam ya da kısmi, sürekli ya da geçici, mutlak ya da şarta bağlı olarak çeşitli biçimlerde olabilir. Tam istisna, vergi konusu olabilecek bir şeyin tümüyle vergi dışında bırakılmasıdır. Gelir vergisi kanunu'nda sanat yapıtlarının, bilimsel araştırma ve incelemelerin, ihtira beratları sahiplerinin ya da yasal mirasçılarının bu yapıtları üzerindeki haklarından elde ettikleri kazançlardan gelir vergisi alınmayacağı hükmü tam istisnaya bir örnektir. İstisnanın vergi konusu şeyin yalnız bir bölümüne uygulanması durumunda ise kısmi istisna sözkonusu olur; örneğin binaların mesken olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı İçinde elde edilen kazancın 360 000 lirasından gelir vergisi alınmaz, istisnalar sürekli (yukardaki örneklerde olduğu gibi) ya da geçici olabilirler. Örneğin bina vergilerinde yeni inşaat için ancak belirli bir süre uygulanan istisnalar kabul edilmektedir, istisna hükümleri çoğunlukla mutlak istisna niteliğindedir. Ancak, bazı durumlarda istisnalar şarta bağlanabilir. Türk gelir vergisi kanunu'nda, yabancı elçilik ve konsoloslukların diplomasi muafiyetine girmeyen memur ve hizmetlilerinin yalnız bu işlerinden dolayı aldıkları ücretler karşılıklı olmak koşuluyla vergiden istisna edilir.

kaynak:2-cilt:10
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýstisna-135x135_training_book_01.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ıstisna

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:21 .