Nüve Forum


Hukuk Terimleri hakkinda İşlenme ile ilgili bilgiler


İŞLENME a. işlenmek eylemi. ***8212;Huk. işlenme eser, bir eserden yararlanılarak oluşturulan ve bu eserden bağımsız olmayan fikir ve sanat ürünü. (Bk. ansikl. böl.) ***8212;ansikl. işlenme eser, var olan bir eserin

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.06.11, 10:56
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İşlenme

İŞLENME a. işlenmek eylemi.
***8212;Huk. işlenme eser, bir eserden yararlanılarak oluşturulan ve bu eserden bağımsız olmayan fikir ve sanat ürünü. (Bk. ansikl. böl.)
***8212;ansikl. işlenme eser, var olan bir eserin yeniden şekillendirilmiş bir biçimidir. Fikir ve sanat eserleri kanunu'nun 6. maddesinin son fıkrasına göre, işleyenin özelliğini taşıyan işlenmeler eser sayılır ve işleyen, eser sahibi olarak bu yasada güvence altına alınan haklardan yararlanabilir. Aynı madde, işlenme eserleri sınırlamadan başlıcalarını saymakla yetinmiştir. Buna göre; 1. çeviriler; 2. roman, öykü, şiir gibi eserlerden birinin bu sayılan türlerden bir başkasına çevrilmesi; 3. musiki, güzel sanatlar, ilim ve edebiyat eserlerinin film durumuna getirilmesi; 4. musiki aranjman ve tertipleri; 5. güzel sanat eserlerinin bir şekilden başka bir şekle sokulması; 6. külliyatlar; 7. seçme ve toplama eserler; 8. yayımlanmamış bir eserin ilmi araştırma ve çalışma sonucunda yayımlanmaya elverişli duruma getirilmesi; 9. başkasına ait bir eserin açıklaması, şerhi ya da kısaltılması işlenme eserlerin örnekleridir.

kaynak:2-cilt:10
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýþlenme-love-romantic.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ışlenme

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:55 .