Nüve Forum


Hukuk Terimleri hakkinda İştirak ile ilgili bilgiler


İŞTİRAK, -ki a. (ar. şirket, ortaklık'tan iştirak). 1. Ortak olma; ortaklık. ***8212;2. Bir eyleme, bir işe katılma, onda yer alma; bir düşünceyi, duyguyu paylaşma, benimseme. ***8212;3. Bir eyleme, bir işe

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.06.11, 09:49
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İştirak

İŞTİRAK, -ki a. (ar. şirket, ortaklık'tan iştirak). 1. Ortak olma; ortaklık.
***8212;2. Bir eyleme, bir işe katılma, onda yer alma; bir düşünceyi, duyguyu paylaşma, benimseme.
***8212;3. Bir eyleme, bir işe iştirak etmek, ona ortak olmak, katılmak, onda yer almak: Bir davete iştirak etmek. Harbe iştirak etmek.
***8212;4. Bir düşünceye, bir duyguya iştirak etmek, ona katılmak, onu paylaşmak, benimsemek: Bu konudaki fikirlerinize iştirak etmiyorum.
***8212;Esk. iştirak-i lisan, aynı dili konuşma, ortak bir dile sahip olma.
***8212;Cez. huk. Suça iştirak, bir suçun birden çok kişinin önceden anlaşmaları ve işbirliği yapmalarıyla işlenmesi. (Bk. ansikl. böl.)
***8212;Med. huk. iştirak halinde mülkiyet ya da elbirliği mülkiyeti, yasa ya da sözleşme gereğince ortak durumunda olan kişilerin bir eşyaya bu ortaklık dolayısıyla hep birlikte sahip olmaları. (Bk. ansikl. böl.)
-iştirak nafakası - nafaka.
***8212;Tic. iştirak hissesi - katilma payı.
***8212;ansikl. Cez. huk. Suça iştirakin varlığı için şu koşulların bulunması gerekir: 1. suça iştirakten söz edebilmek için her şeyden önce cezayı gerektiren bir eylem, yani bir suç bulunmalıdır. Bu suçun cürüm ya da kabahat türünden olması önemli değildir; 2. suç oluşturan eylemin işlenmesi için kişilerin önceden anlaşmaları ve işbirliği yapmaları gerekir; 3. suça katılan kişilerin aktif bir eylemde bulunmaları gerekir. Bir davranışta bulunmama biçiminde iştirak olmaz. Bir suçun işlendiğini gören kişinin bunu yetkililere bildirmemesi, suça iştirak sayılmaz. Suça iştirak, "asli" ve "fer'i" olmak üzere iki türde ele alınır. Asli iştirak de, maddi asli iştirak ve manevi asli iştirak diye ikiye ayrılır. Asli maddi iştirak iki biçimde olabilir: suç oluşturan eylemi gerçekleştirmek ya da doğrudan doğruya birlikte işlemek. Suç oluşturan eylemi gerçekleştirmek, suçun maddi unsurlarını oluşturan hareketleri ya da bunlardan bir bölümünü gerçekleştirmektir. Örneğin, iki kişinin kullandıkları bıçak larla bir kişiyi öldürmelerinde durum budur. Suçu doğrudan doğruya birlikte işlemek durumunda ise suçun maddi unsurunu oluşturan hareketler yapılmamakta ancak, suçun işlenmesindeki önemli hareketler birlikte gerçekleştirilmektedir. Örneğin, adam öldürme suçunda bir kişinin bıçağını kullanırken ötekinin öldürülen kişinin ellerini tutması. Asli iştirakin öteki türü, asli manevi iştiraktir Bu iştirak başkasını suç işlemeye yönlendirme biçiminde ortaya çıkar. Bu durumda suçu oluşturan eyleme fiilen katılma yoktur. Ancak suç bir kişinin başka birini yönlendirmesi (azmettirmesi) sonucunda işlenmektedir. Suça iştirakin başka bir türü de fer'i iştiraktir. Bu iştirak türü, suçun işlenmesinde ikinci derecede sayılabilecek hareketlere karışmaktır. Bu da asli iştirak gibi, maddi ve manevi iştirak türlerine ayrılır.
Suça iştirak Türk Cez. k.'nun 64. ve 65. maddelerinde düzenlenmiştir. Birkaç kişi bir cürüm ya da kabahatin işlenmesine iştirak ettikleri takdirde, fiili işleyenlerden ya da doğrudan doğruya birlikte işlemiş olanlardan her biri o fiile ait ceza ile cezalandırılır. Başkalarını suç işlemeye azmettirenlere de aynı ceza verilir (md. 64). Suç işlemeye teşvik ederek (özendirme), ya da suç işleme kararını destekleyerek veya suç İşlendikten sonra yardım edeceğini söyleyerek, suçun işlenmesi için gerekli araçları sağlayarak suça iştirak edenlere, işlenen suça ait cezadan belirli oranda indirim yapılarak ceza verilir işlenen suçun cezası ölüm ise yirmi yıldan, ömür boyu ağır haplsse on altı yıldan aşağı olmamak üzere ağır hapis cezasıyla cezalandırılır. Bunun dışında kalan durumlarda yasada öngörülen cezanın yarısı indirilir (Türk Cez. k. md. 65).
***8212;Med. huk. iştirak halinde mülkiyet biçimi birden çok kişi arasında meydana gelen kişisel bir ilişkiye dayanır. Kişilerin her birinin hakkı mülkiyet konusu eşyanın tümünü kapsar. Bu tür mülkiyette mal sahiplerinin payları belirlenmemiştir. Müşterek mülkiyet biçiminden farklı olarak, iştirak halinde mülkiyette malikler paydaş değil yalnızca ortaktırlar. Bir taşınmaza iştirak halinde sahip olanların tapu sicilinde yalnız adları yazılır, payları belirlenmez. Bu mülkiyet türünde ortakların hak ve ödevleri, ortaklığı doğuran yasa ya da sözleşmedeki kurallarla belirlenir. Aksine bir kural yoksa, ortakların haklan ve özellikle sahip oldukları eşya üzerindeki tasarruf yetkileri, ancak oybirliğiyle verecekleri karara göre kullanılabilir (Türk Med. k. md. 630). İştirak halinde mülkiyet, mülkiyet konusu malın devredilmesi ya da ortaklığın ortadan kalkmasıyla sona erer. (- mülkiyet.)

kaynak:2-cilt:10
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýþtirak-135x135_training_book_01.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ıştirak

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:37 .