Nüve Forum


Hukuk Terimleri hakkinda İşveren ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İŞVEREN a. iş huk. Bir hizmet sözleşmesine dayanarak herhangi bir işte ücret karşılığı işçi çalıştıran gerçek ve tüzel kişi. (Bk. ansikl. böl.). -işveren vekili, işyerinde işveren adına hareket eden, işin

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.06.11, 10:15
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İşveren

[coverattach=1]İŞVEREN a. iş huk. Bir hizmet sözleşmesine dayanarak herhangi bir işte ücret karşılığı işçi çalıştıran gerçek ve tüzel kişi. (Bk. ansikl. böl.).
-işveren vekili, işyerinde işveren adına hareket eden, işin ve işyerinin yönetiminde görev alan kişi. (işveren vekilinin işçilere karşı davranış ve yükümlerinden doğrudan doğruya işveren sorumludur iş yasası 'nda işveren için öngörülen her çeşit sorumluluk ve zorunluklar işveren vekili için de uygulanır işveren vekilliği niteliği işçilere tanınan hak ve yükümlülükleri ortadan kaldırmaz [iş k. md. 1/3, 4].)
***8212;ansikl. İş huk. işveren tanımında da işçi tanımındaki öğeler sözkonusudur. işverenin, yani hizmet sözleşmesiyle bir kişiyi çalıştıran kişinin, çalıştırdığı kişinin kendisine bağımlı olarak emeğini sunmasını ve işin özenle yapılmasını istemek hakkı vardır. Bu haklara karşılık işverenin de işçiye ücret ödemesi, iş sağlaması ve işyerinde sağlık ve güvenlik önlemlerini alma borcu bulunur işverenin bir özelliği de hem gerçek kişi hem de tüzel kişi olabilmesidir Tüzel kişi şirket, dernek, vakıf gibi özel hukuk tüzel kişisi olabildiği gibi devlet, iktisadi devlet kuruluşu gibi kamu tüzel kişisi de olabilir.

kaynak:2-cilt:10
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýþveren-business-law.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ışveren

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:10 .