Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Kişiler > Köprülü Fazıl Mustafa Paşa (sadrazam)

Kişiler hakkinda Köprülü Fazıl Mustafa Paşa (sadrazam) ile ilgili bilgiler


KÖPRÜLÜ FAZIL MUSTAFA PAŞA, türk sadrazam (Vezirköprü 1637/1638 - Slankamen 1691). Köprülü Mehmet Paşa'nın ortanca oğlu. 4 yaşındayken istanbul'a geldi, iyi bir medrese öğrenimi gördü. Ağabeyi Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.01.11, 22:26
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Köprülü Fazıl Mustafa Paşa (sadrazam)

KÖPRÜLÜ FAZIL MUSTAFA PAŞA, türk sadrazam (Vezirköprü 1637/1638 - Slankamen 1691). Köprülü Mehmet Paşa'nın ortanca oğlu. 4 yaşındayken istanbul'a geldi, iyi bir medrese öğrenimi gördü. Ağabeyi Köprülü Fazıl Ahmet Paşa' nın ölümünden sonra sadrazam olan Kara Mustafa Paşa döneminde yedinci vezir olarak Divanı hümayun'a girdi (1676); altıncı vezirlik, Viyana seferi sırasında Edirne'de sadaret kaymakamlığı, Silistre beylerbeyliği ve serdarlığı yaptı. 1684'te kubbe veziri olarak istanbul'a geldi, birkaç ay sonra üçüncü vezirliğe yükseldiyse de istifa etti. Sakız, Çanakkale muhafızı olarak görev yaptı. Eniştesi Abaza Siyavuş Paşa sadrazam olunca, sadaret kaymakamlığına atandı (ekim 1687). Mehmet IV'ün tahttan indirilmesinden sonra istanbul'dan uzaklaştırıldı; Çanakkale, Girit'te Hanya ve Kandiye, Sakız muhafızlıklarında bulundu. Bu görevindeyken Süleyman II tarafından Edirne'ye çağrılarak 25 ekim 1689'da Bekri Mustafa Paşa'nın yerine sadrazamlığa getirildi.

Fazıl Mustafa Paşa'nın devlet hizmetinde yükselme yılları padişah Mehmet IV' ün saltanatının en bunalımlı dönemine rastlamaktadır. Viyana bozgununu izleyen günlerde sadrazam ve serdarıekrem Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın Belgrad' da idam edilmesi (25 aralık 1683) olayından Budin'in ve Atina'nın düşmesine değin geçen süre içinde imparatorluk hayli yıpranmış, içte ve dışta devletin otoritesi zedelenmişti. Mehmet IV'ün, saltanatının son günlerinde sadaret kaymakamlığına getirdiği Fazıl Mustafa Paşa, 39 yıldan beri hükümdar olan padişahı kansız bir şekilde tahttan indirmeyi başardı. Bu tarihten sadrazam oluncaya değin geçen iki yıl boyunca Osmanlı'nın toprak kaybı sürdü. Batuçina ve Niş bozgunlarından sonra, alman orduları Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan'ı tehdit etmeye başlamıştı. Buraları, daha Murat I (Hûdaven-digâr) zamanında ele geçirilmiş, müslümanların çoğunlukta bulunduğu yerlerdi. Süleyman ll'nin Edirne'de topladığı saltanat şûrası ordu, hükümet ve halk üzerinde otoriteyi sağlayabilecek tek kişinin Köprülü Fazıl Mustafa Paşa olduğuna karar verdi.

Sakız muhafızlığından Edirne'ye gelen Fazıl Mustafa Paşa, padişahtan, Mehmet IV'ün babasına ve ağabeyine tanıdığı geniş yetkilerin kendisine de verilmesini istedi. Süleyman II kabul etti. Bu durum, daha ilk adımda içerdeki zorbaları ürkütüp sindirdiği gibi, Avrupalılar'ı da telaşlandırdı. Elli bir yaşındaki sadrazam ilk iş olarak vergi sistemindeki adaletsizliği ortadan kaldırarak, düşük ayarlı sikke kesiminin önüne geçti. Yolsuz kazançlarla elde edilmiş servetleri hazineye alarak ordu ve devlet örgütünde etkili değişiklikler yaptı. Bu kadarla kalmayarak Köprülü ailesine ait saraylardaki altın ve gümüş eşyayı da darphaneye göndererek sikke kestirtti ve bu sikkeleri devlete bağışladığı gibi, padişahın da aynı şekilde davranmasını sağladı.

Böylece hazineyi güçlendirdikten ve gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra 13 temmuz 1690'da Edirne'den sefere çıkan Fazıl Mustafa Paşa, birkaç ay içinde Vidin, Niş, Semendire ve Belgrad'ı geri aldı. Özellikle Belgrad kalesinin bir hafta gibi kısa bir zamanda fethedilmesi büyük yankı uyandırdı. Kırımlı Kazaklar Rusya içlerini altüst ederken Türkler de Vardar' dan Drava'ya kadar 60 000 km2'den geniş bir araziyi Avusturyalıların elinden kopardılar.
Kış aylarını ordunun eksiklerinin tamamlanması için istanbul'da geçiren Fazıl Mustafa Paşa, haziran 1691'de Erdel'I geri almak için ordunun başında Edirne'den ayrıldı. Yola çıkmadan önce, Süleyman ll'nin hastalığını fırsat bilip bir darbeyle Mehmet IV'ü yeniden tahta oturtmak isteyen bazı ulemayı tutuklattı. Orduyu uğurlamak için İstanbul'dan Edirne'ye gelmiş olan padişah, 8 gün sonra öldü.
Fazıl Mustafa Paşa hükümdarın ölüm haberini Filibe'de aldı. 28 haziranda Sofya'ya gelen serdarıekreme Anadolu beylerbeyi Bekir Paşa'yla macar kralı Tökeli de askerleriyle katıldılar.
Belgrad'a gelen Fazıl Mustafa Paşa kırım kuvvetlerinin henüz gelmemiş olmasına karşın orduyu Sava'nın karşı kıyısına geçirdi. Tuna'nın sağ kıyısında bir köy olan Slankamen'de Baden prensi Ludwig Wilhelmen komuta ettiği Avusturya kuvvetleriyle yapılan savaşta şehit düştü. Bütün aramalara karşın ölüsü bulunamadı.

kaynak:2-cilt:12
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(sadrazam), fazıl, köprülü, mustafa, paşa

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:51 .