Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Kişiler > Köprülü Numan Paşa (sadrazam)

Kişiler hakkinda Köprülü Numan Paşa (sadrazam) ile ilgili bilgiler


KÖPRÜLÜ NUMAN PAŞA, türk sadrazam (istanbul 1670 - Kandiye, Girit, 1719). Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın büyük oğlu. Demirkapılı Fazıl Süleyman, Kayserili Hafız Ahmet Efendi gibi çağının önde gelen bilginlerinden ders

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.01.11, 22:45
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Köprülü Numan Paşa (sadrazam)

KÖPRÜLÜ NUMAN PAŞA, türk sadrazam (istanbul 1670 - Kandiye, Girit, 1719). Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın büyük oğlu. Demirkapılı Fazıl Süleyman, Kayserili Hafız Ahmet Efendi gibi çağının önde gelen bilginlerinden ders aldı. Babasının ölümünden sonra bir süre Köprülüler ailesinin vakıflarını mütevelli olarak yönetti, ikinci Avusturya seferine katıldı (1696), Mustafa ll'nin kızı Ayşe Sultan'la nişanlandı (1700); altıncı vezir olarak Divanı hümayun'a girdi. Bu tarihten başlayarak Erzurum ve Anadolu beylerbeylikleri yaptı. Mustafa ll'nin tahttan indirilmesine yol açan Edirne vakası'ndan (1703) sonra iki kez Eğriboz, iki kez Girit muhafızlığında bulundu. 1709 ya da 1710'da Ayşe Sultan'la evlendi ve beylerbeyi olarak Bosna'ya gönderildi. Ancak Rusya ile savaşmaktan yana olan sadrazam Çorlulu Ali Paşa'nın azli üzerine kısa bir süre sonra istanbul'a çağrılarak sadrazamlığa getirildi. (16 haziran 1710). Bu görevde yeterince etkili olamadığı ve adamlarının yolsuzluklarının önüne geçemediği gerekçesiyle iki ay sonra azledilerek yeniden Eğriboz muhafızlığına gönderildi. Yanya sancağı da arpalık olarak kendisine verildi. 1714'te Karadağ'daki ayaklanmayı bastırmakla görevlendirildi. 1715'te Belgrad muhafızı, 1716'da Kıbrıs beylerbeyi oldu. Üç ay sonra, bu görev de sorumluluğunda kalmak koşuluyla yeniden Bosna ser- darlığına getirildi. Pasarofça antlaşması' na değin (21 temmuz 1718) kaldığı bu görevde Avusturyalıların Bosna'ya yaptıkları saldırıyı durdurmakta ve Zvornik (izvornik) kuşatmasının kaldırılmasında büyük yararlıkları görüldü. Pasarofça antlaşması' ndan sonra, kendi isteği üzerine, yeniden Girit'e gönderildiyse de, adaya geldiğinden kısa bir süre sonra hastalandı ve Kandiye'de öldü. Divanyolu'ndaki Köprülü türbesi'ne gömüldü.

kaynak:2-cilt:12
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(sadrazam), köprülü, numan, paşa

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:50 .