Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Kişiler > Ivan IV Korkunç (Grozniy)

Kişiler hakkinda Ivan IV Korkunç (Grozniy) ile ilgili bilgiler


İVAN IV Korkunç (Groznıy) [Kolomens-koye 1530 - Moskova 1584], büyük prens (1533), sonra Rusya çarı (1547-1584). Vasiliy lll'ün oğlu. Babası öldüğünde üç yaşındaydı, annesi Yelena Glinskaya 1538'e dek naipliği üstlendi,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.07.11, 13:27
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ivan IV Korkunç (Grozniy)

İVAN IV Korkunç (Groznıy) [Kolomens-koye 1530 - Moskova 1584], büyük prens (1533), sonra Rusya çarı (1547-1584). Vasiliy lll'ün oğlu. Babası öldüğünde üç yaşındaydı, annesi Yelena Glinskaya 1538'e dek naipliği üstlendi, daha sonra boyarlar (özellikle de Şuyskiyler ile Beiskiyler), rakip klanlar arasında her türlü şiddete başvurarak, devlete elkoymaya çalıştılar. Yetim prens özenli bir eğitim görmedi ve acımasız aşağılamalara konu oldu. 1547'de ivan "Bütün Rusya'nın çarı ve büyük prensi olarak" taç giydi.
Değişken, sert mizacına ve boyarlara karşı büyük bir güvensizlik duymasına karşın çar, kişisel Konsey'i (izbrannaya Rada, metropolit Macarius, pop Silvester, Adaşev ve prens Kurbskiy'den oluşuyordu) ile birlikte kendinden önceki yöneticilerin merkezileştirme çalışmalarını sürdürdü. Böylelikle yeni bir yasa (1550 tarihli Sudebnik) ile 1551 konsili'nin çalışmalarını yasallaştıran Stoglav hazırlandı. Çar 1552'de müslümanlara karşı bir haçlı seferine çıktı ve Kazan hanlığı'nı ele geçirdi. Astrahan hanlığı'nın ülke topraklarına katılması (1556) doğuya açılmayı kolaylaştırdı. Öte yandan ivan IV rus pazarını ingiliz tacirlerine açtı ve matbaayı Moskova'ya soktu (1563). Baltık kıyılarını ele geçirmeyi bile denedi ve Livonya savaşı'na girdi (1558-1583).
Kişisel Konsey'in dağılmasından ve eşi Anastasya Romanovna'nın ölümünden (1560) sonra çar, boyarların ikide bir ihanete kalkışmaları karşısında duyduğu öfkeyle kendini paranoyak eğilimlerine kaptırmaya başladı. 1564 yılının sonunda Moskova'nın dış mahallelerinden birine çekilen ivan IV, soyluların ihaneti ve alçaklığı yüzünden iktidarı bırakmak niyetinde olduğunu açıkladı. Sonra "ortodoks halk" ın oyuna başvurup olağanüstü yetkiler alarak opriçnina' denilen özel bir bölge kurdu (1565-1572) ve kendine bağlı olanları buraya yerleştirdi. Bunlar çarın muhafız birliğini oluşturuyor, acımasız yıkım ve kıyımlara girişiyorlardı. Eski mülk sahipleri ve köylüleri yok edildi ya da ortak topraklara (zemşçina) sürüldü. Terör rejimine (Novgorod ve Pskov 1570'te tahrip edildi) Kırım Tatarları'nın (Devlet Giray I 1571de Moskova'yı ateşe verdi) ve Livon-ya savaşı'nın (1566'da yeniden başlatılan savaş, 1575'ten sonra, tüm Baltık kıyıları ile Litvanya'nın, Polonyalı-Litvanyalılar ve isveçliler tarafından yeniden ele geçirilmesiyle sonuçlandı) neden olduğu yıkımlar eklendi. Köylüler, 1581'de ilan edilen "yasaklı yıllar" yüzünden, yıkıma uğramış bölgelerden kaçamadılar, ivan IV 1582'de büyük oğlunu (Ivan) bile öldürdü, iktidar kendi ölümünden sonra ikinci oğlu Fyo-dor'a geçti.

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(grozniy), ivan, korkunç

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:22 .