Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Kişiler > Medici ailesi, İtalya'nın Floransa kentini yönetmiş soylu bir aile

Kişiler hakkinda Medici ailesi, İtalya'nın Floransa kentini yönetmiş soylu bir aile ile ilgili bilgiler


Mediciler, İtalya'nın Floransa kentini yönetmiş soylu bir ailedir (bak. Floransa). İtalya'da ve Avrupa'nın öbür ülkeleriyle yaptıkları ticaret ve giriştikleri iş ilişkileri sonucunda büyük bir servet kazanan bu aile 400 yıl

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.08.08, 16:43
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Medici ailesi, İtalya'nın Floransa kentini yönetmiş soylu bir aile

Mediciler, İtalya'nın Floransa kentini yönetmiş soylu bir ailedir (bak. Floransa). İtalya'da ve Avrupa'nın öbür ülkeleriyle yaptıkları ticaret ve giriştikleri iş ilişkileri sonucunda büyük bir servet kazanan bu aile 400 yıl süreyle siyasal gücünü sürdürmüştür.
Günümüzde Medici ailesi büyük paralar harcayarak yaptırdıkları ya da satın aldıkları olağanüstü güzellikte sanat yapıtlarıyla hatırlanır. Ailenin en başarılı üyelerinin yaşadığı dönemde yaptırdıkları görkemli kilise ve saraylarla Floransa İtalya'nın en güzel kentlerinden biri oldu. Bu yapıları bugün dünyaca ünlü büyük sanatçıların heykel ve tablolarıyla donattılar. Böylelikle sanat çevrelerini de desteklemiş oldular.
Ne var ki, Mediciler güzel sanat yapıtlarını sevdikleri kadar, yönetmeyi ve güç sahibi olmayı da seviyorlardı. Rakiplerini alt etmek için çoğu zaman acımasız ve kurnazca yollara başvurur, hatta onları öldürürlerdi.
İlk ünlü Medici, ailenin zenginlik ve güç kazanmasını sağlayan Giovanni di Bicci de 'Medici'dir (1360-1429). Giovanni'nin oğlu Cosimo de 'Medici (1389-1464), ailenin iyi ve kötü yanlarını kişiliğinde birleştiren bir insandı. Kendisini yönetici ilan etmedi, ama büyük bir siyasal güç kazandı. Böylelikle düşmanlarını sürgüne gönderebiliyordu. Bu arada, ressam ve heykeltıraşlara parasal destek sağladı. Eski Yunan düşünürü Platon'un adına bir akademi ve giderlerini karşıladığı ilk halka açık kütüphaneyi kurdu, kilise ve saray gibi gösterişli yapılar için bol para harcadı. Rönesans döneminde, güzel sanatlar ve eğitim alanında Floransa'nın Avrupa kentlerinin en ünlüsü olması büyük ölçüde Cosimo sayesindedir. (Ayrıca bak. RÖNESANS.)
Cosimo'dan sonraki ünlü Medici, Cosimo' nun torunu Lorenzo de 'Medici'ydi (1449-92). Siyaset ve ticarette büyükbabası kadar becerikli olmayan Muhteşem Lorenzo acımasızlığı ve kurnazlıklanyla neredeyse bir diktatör olmayı başardı. Çok sayıda casusu vardı ve halkın özel yaşamına karışırdı. Cosimo gibi o da, aralarında heykeltıraş Michelangelo da olmak üzere birçok sanatçının koruyuculuğunu yaptı. Lorenzo'nun, yazarları o dönemin edebiyat dili olan Latince yerine, konuşma dili olan İtalyanca'yı kullanma konusunda yüreklendirmesi, İtalyan edebiyatı'bakımından önemli bir gelişme sayılmaktadır. Loren-zo'nun büyük sarayı kitap, tablo ve heykellerle doluydu.
Lorenzo'nun oğlu Piero di Lorenzo de 'Medici, 1494'te Fransa kralının İtalya'yı işgal etmesi üzerine teslim olunca, Medici ailesi bir süre gücünü kaybetti. Tüm aile sürgüne gönderildi. Ama 18 yıl sonra geri döndüklerinde eskisinden daha fazla güç kazandılar. Piero' nun erkek kardeşlerinden Giovanni de 'Medici X. Leo adıyla ve ailenin öbür üyelerinden Guilio de 'Medici 1523'te VII. Clemens adıyla papa oldular. Lorenzo'nun büyük torunu Caterina de 'Medici (1519-89), 1553'te Fransa Kralı II. Henri ile evlenerek Catherine de Medicis adını aldı. Böylece Medici ailesi üyeleri Avrupa'nın en önemli ülkelerinde de güç kazandılar. Catherine de Medicis de sanatın gelişmesine öncülük etti. Oysa siyasette acımasız ve ikiyüzlüydü. Binlerce Fransız Protestan'ın öldürüldüğü Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı'ndan büyük ölçüde Catherine de Medicis sorumluydu.
16. yüzyıldan sonra Medici ailesi yöneticiliği sürdürdüyse de önemini yitirdi. Zalimce yönetimleri ve halka yüksek vergi yüklemeleri, Floransa kentinin yoksullaşarak Cosimo ve Lorenzo dönemlerindeki görkemini yitirmesine neden oldu. Medici ailesinin sonuncu üyesi olan Gian Gastone'nin çocuğu yoktu. Bu nedenle 1737'de ölünce yaklaşık 400 yıllık Medici ailesinin yönetimi sona erdi.

Nüve Forum
Kaynak:1
12.cilt / s.121-122
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aile, ailesi, floransa, kentini, medici, soylu, yönetmiş, ıtalya'nın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:39 .