Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Kişiler > Johannes Kepler-Alman Gökbilimci-Fizikçi-Matematikçi

Kişiler hakkinda Johannes Kepler-Alman Gökbilimci-Fizikçi-Matematikçi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Stuttgart yakınlarında, Weil der Stadt'da doğan, Johannes Kepler (1571-1630), Güneş sisteminin ilk doğru tanımını ("Astronomla Nova" [Yeni Astronomi] adlı yapıtında) yapan (1609) kişidir. Ileri surdüüğü gezegen hareketlerine ilişkin üç yasasının,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.12.08, 21:47
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 5.648
İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Johannes Kepler-Alman Gökbilimci-Fizikçi-Matematikçi

[coverattach=1]Stuttgart yakınlarında, Weil der Stadt'da doğan, Johannes Kepler (1571-1630), Güneş sisteminin ilk doğru tanımını ("Astronomla Nova" [Yeni Astronomi] adlı yapıtında) yapan (1609) kişidir. Ileri surdüüğü gezegen hareketlerine ilişkin üç yasasının, evrensel çekim yasasının sonuçları olduğu, NEWTON tarafından, gösterilmiştir. Kepler'in matematik ve OPTIK alanında da önemli buluşları olmüş, 1611'de yaptıığı kırılmalı teleskop, çok yaygınlaşarak "gök teleskopü" diye adlandırılmıştır.
Adelberg ve Tübingen okullarında oküyan Kepler'e, Tübingen'de, gezegenlerin Dünya çevresinde değil, Güneş çevresinde döndüğünü ileri suren KOPERNIK'in düşünceleri öğretildi. Kepler, ilk yayınladıığı çalışması olan Mysteriüm Cosmographicüm'da. (Evrenin Gizi) [1597] yeni sistemin, eskisi tarafından açıklanmayan birçok gerçeği vurgüladığını, sözgelimi Venüs ve Merkür gezegenlerinin Güneş'ten hiç de uzak olmadııklarını öne surdüü. Yeni sistem ayrıca, gezegenlerin yörüngelerinin hesaplanmasına da olanak sağladı. Kepler, buyörüngelerin, beş düzgün çokyüzlü içine küreler halinde yerleştirilebileceğini buldü (düzgün çokyüzlü, her kenarı aynı büyükluk ve biçimde olan üç boyutlubir yapıdır; en iyi bilinen örneği küptür). Altı gezegen küresi bulunduğünü öne suren fiziksel gerçek, böylece, yalnızca beş düzgün çokyüzlünun bulunmasıyla açıklanmış olüyordu. Kepler kuramı, günümüzde gökbilimcilerin benimsedikleri, gezegen uzaklıklanna ilişkin cebirsel TitiüsBode yasasının geometrik olarak formüllendirilmesidir ve istatistiksel mekanik terimleriyle açıklanır.

Kaynak:4 Cilt 4

Nüve Forum
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Johannes Kepler-Alman Gökbilimci-Fizikçi-Matematikçi-johannes_kepler_1610.jpg  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
johannes, kepler-alman

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:17 .