Nüve Forum


Bakanlıklar hakkinda Bakanlıklar ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Hükümet işlerinin yürütülmesinde en yüksek sorumluluk taşıyan uzmanlık kuruluşları. Her bakanlık kendi hizmet dalında yapılması gereken işleri yüklenir ve hizmeti, halkın en kolay yararlanabileceği biçimde yerine getirebilmek için gerekli örgüt

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.02.09, 14:37
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Bakanlıklar

[coverattach=1]Hükümet işlerinin yürütülmesinde en yüksek sorumluluk taşıyan uzmanlık kuruluşları.
Her bakanlık kendi hizmet dalında yapılması gereken işleri yüklenir ve hizmeti, halkın en kolay yararlanabileceği biçimde yerine getirebilmek için gerekli örgüt ağını kurar. Her bakanlığın başında bir bakan bulunur. Bakanın birinci derecedeki yardımcısı müsteşardır. Ondan sonra bakanlık örgütünü oluşturan genel müdürlükler, müdürlükler ve bunlara bağlı taşra örgütü gelir.
Adalet Bakanlığı
Adalet işlerinin düzenli olarak yürütülmesi için gerekli işleri ve işlemleri yapar. Kanunların uygulanışını izler, mahkemelerin kurulma ve kaldırılma işleriyle ilgilenir, kamu davası konusunda savcılara emir verebilir, ceza ve tutuk evlerinin yapımı, bakımı gibi işlerle ilgilenir.
Millî Savunma Bakanlığı
Millî güvenliğin sağlanması ve Silâhlı Kuvvetlerin savaşa hazırlanması amacıyla kurulmuştur. Barışta ve savaşta askere alma hizmetlerinin yürütülmesi, ordunun silâh, araç ve gereçleriyle her türlü ihtiyaçlarının karşılanması, harp sanayii ile ilgili çalışmalar görevleri içindedir.
İçişleri Bakanlığı.
Ülke çapındaki hükümet yönetiminin en yüksek kademesidir. Yurdun kolluk ve güvenliğini sağlamak, sınırlarda, kıyılarda ve karasularında gerekli koruma tedbirlerini almak, kaçakçılık ve benzeri olayları izlemek, yönetimle ilgili kanunları uygulamak, karayollarında trafiği düzenlemek, filimleri ve senaryoları yayımından önce incelemek, pasaport işlerini yürütmek, sivil saunma işlerini düzenlemek, nüfus kayıtlarını tutmak, mülteci ve göçmen işleri, bu bakanlığın görevleri arasındadır.
Dışişleri Bakanlığı.
Hükümetin dış politikasını uygulamakla görevli olan bu bakanlık aynı zamanda devletin yabancı ülkelerde temsil edilmesini sağlar. Çeşitli antlaşma, sözleşme ve anlaşmaların hazırlanması ve yapılması, devletin ve vatandaşların yabancılara karşı haklarının savunulması, yabancı ülkelerdeki Türk vatandaşlarının özlük işleri ve NATO, Birleşmiş Milletler ve benzeri uluslararası kuruluşlarda Türkiye'nin temsil edilmesi, başka ülkelerdeki Türk azınlıkların kültür ve varlıklarının korunması, bu bakanlığın görevleri arasındadır.
Maliye Bakanlığı.
Bu bakanlığın ana görevlerinin başında devlet bütçesinin hazırlanması gelir. Meclis'in onayından geçtikten sonra bütçenin uygulanmasını izler. Devlet gelirlerinin başlıca kaynağı olan vergileri toplamak da Maliye Bakanlığı'nın ödevidir. Para, kredi, borçlanma işleri, yabancı ya da uluslararası parasal kuruluşlarla görüşme ve anlaşma yapılması da bu bakanlığın görevleri arasına girer.
Millî Eğitim Bakanlığı
Ulusun bilgi, sanat, kültür ve teknik konularda çağdaş düzeye erişmesini sağlamak amacıyla ilk, orta, yüksek dereceli okullar, akademiler, meslekî ve teknik öğrenim kuruluşları, enstitüler, kurslar açmak, bunlar için bina, öğretmen ve donanım sağlamak, özel öğrenime muhtaç çocuklarla ilgilenmek, ders programlarını düzenlemek, Türk kültürünü tanıtıcı yayınlar yapmakla görevli bakanlıktır.
Bayındırlık Bakanlığı
Ulaştırma işlerinin altyapısı demek olan karayolları, demiryolları, limanlar, barınaklar, havaalanları, akaryakıt boru hatları gibi tesisler ile devlet ve kamu binalarının yapımı bu bakanlığın başlıca görevleridir.
Ticaret Bakanlığı
Bakanlığın temel görevi iç ve dış ticareti düzenlemek, gelişmesini sağlayıcı tedbirler almak ve denetlemektir. Onun için ticaret ve sanayi odaları, esnaf kuruluşları, bankalar, kooperatifler çeşitli yönlerden bu bakanlığın denetimindedir.
Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı
Bu bakanlığın görevleri dört grupta toplanır: koruyucu hekimlik, tedavi edici hekimlik, sosyal yardım işleri ve serbest hekimlik ile eczacılık çalışmalarının düzenlenmesi. Kişi ve toplum sağlığının korunması için gerekli tedbirleri almak, bulaşıcı ve salgın hastalıklarla savaş, çevre sağlığı ve beslenme koşullarının iyileştirilmesi, muhtaçlara, yaşlılara, sakatlara, çocuklara ve yoksullara yardım etmek.
Gümrük ve Tekel Bakanlığı
Yurdun çeşitli giriş-çıkış noktalarındaki gümrük kapılarında kanunların gerektirdiği denetimleri yapar, gümrük vergilerini toplar, bunlardan doğacak anlaşmazlıkları inceler ve P.T.T. dışındaki devlet tekellerini işletir. Tekel Genel Müdürlüğü de bu bakanlığa bağlıdır.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan bu bakanlığın temel görevi devletin tarım ve hayvancılık politikasını saptamak ve bunu uygulamaktır. Bu amaçla yapılan çalışmalarda tarım ve orman ilişkilerini düzenler, tarımda daha iyi ürün alınması ve yüksek düzeyde verim sağlanması için gerekli tedbirleri alır, çiftçilerin çalışmalarına Önderlik eder.
Ulaştırma Bakanlığı
Barışta ve savaşta kara, deniz ve hava ulaştırmas; ihtiyaçlarını saptayarak gerekli tedbirleri alır, işletmeleri kurar, bunların işleyişini denetler, liman, iskele, havaalanı, demiryolu, istasyon gibi ulaştırma altyapılarını yaptırır, gerek kendi işletmelerinde, gerek özel kesim ulaştırmacılığında uygulanacak tarifeleri hazırlar, ulaştırma alanında uygulanacak güvenlik tedbirlerini saptar. Haberleşme işlerini ise P.T.T. aracılığıyla yürütür.
Çalışma Bakanlığı
Çalışma hayatının düzenlenmesi, işçi ve işveren ilişkilerinin ulus yararına ve çekişmesiz sürdürülmesi, çalışma gücünün verimli biçimde değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi, çalışanların sosyal güvenliklerinin sağlanması ve bu amaçların gerektirdiği kanunların hazırlanması, bu bakanlığın başlıca görevleridir.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığ
Ülkedeki tüm sanayi ve küçük sanat çalışmalarının topluma yararlı ve ahenkli biçimde çalışmasını sağlayıcı tedbirleri alır, bunları denetler, bakanlığa bağlı kamu iktisadî kuruluşlarını denetim altında tutar, gerekli görürse yenilerini kurar.
Turizm ve Tanıtma Bakanlığı
Yurdun turistik olanaklarını değerlendirmek, geliştirmek, bu alanda gerekli tesislerin kurulmasını sağlamak ve bunların kuruluşuna yardımcı olmak, Türkiye'yi turizm yönünden dışarıda tanıtmak, turizm personeli yetiştirmek bu bakanlığın başlıca görevleri arasındadır.
îmar ve İskân Bakanlığı
Şehirleşmenin dengeli biçimde gelişmesi için çalışır, bölgesel planlama çalışmaları yapar, İller Bankası ve belediyelerce hazırlanan planları onaylar, yurt ihtiyaçlarına uygun ucuz yapı malzemesini saptar, ucuz ve toplu konut projelen hazırlar,* bu konularda araştırmalar yaptırır, mevcut gecekonduların gelişmesini ve ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar, yeni gecekondu yapımını önler, doğal âfet bölgelerinde yapılacak yapıların tek¬nik koşullarını belirler.
Gençlik ve Spor Bakanlığı
Her düzeydeki okul ve üniversite öğrencileriyle okul dışındaki gençlerin beden ve ahlâk yönünden ulusal isteklere uygun olarak yetiştirilmesini amaç edinen bu bakanlık gençliğin spor, izcilik, oyun ve beden eğitimi alanlarında çalışmasına önderlik eder, bunun gerektirdiği spor tesislerini kurar ve korur, Türk sporunu uluslararası temaslara hazırlar.

Kaynak:12
1.cilt/s.183-185


Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Bakanlýklar-adalet-bakanligi-binasi.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bakanlıklar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:03 .