Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Siyaset > Politik Kavramlar > Osmanlı Ahrar Fırkası-Türk siyasal partisi

Politik Kavramlar hakkinda Osmanlı Ahrar Fırkası-Türk siyasal partisi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Osmanlı Ahrar Fırkası-Türk siyasal partisi (14 eylül 1908-30 ocak 1910) Prens Sabahattin'in yandaşı olarak bilinen Nurettin Ferruh (Alkend), Ahmet Fazlı, Celalettin Arif, Mahir Sait ve Kıbrıslı Tevfik, Nazım ve Şevket

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.08.09, 16:54
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Osmanlı Ahrar Fırkası-Türk siyasal partisi

[coverattach=1]Osmanlı Ahrar Fırkası-Türk siyasal partisi (14 eylül 1908-30 ocak 1910) Prens Sabahattin'in yandaşı olarak bilinen Nurettin Ferruh (Alkend), Ahmet Fazlı, Celalettin Arif, Mahir Sait ve Kıbrıslı Tevfik, Nazım ve Şevket Beyler tarafından kuruldu. Parti başkanlığı Prens Sabahattin'e önerildiyse de, kabul etmedi. Parti, prensin Paris'te kurduğu Teşebbüs'işahsi ve adem-i merkeziyet cemiyeti'nin görüşlerini sürdüren bir çizgi izledi. Bu görüşlerden biri olan yerinden yönetim (adem-ı merkeziyet) ilkesi, ittihatçılar'ın sert eleştirileriyle karşılaştı. Ahrarcılar, ermeni komitacılarıyla işbirliği yapmakla ve bölücülükle suçlandılar. 1908 seçimlerinde ittihat ve Terakki karşısında yenilgiye uğrayan partiye, seçimlerden sonra İsmail Kemal, Dr. Rıza Nur, Kirkor Zöhrap gibi mebuslar katıldı. Muhalif basın, partiyi destekledi. Osmanlı gazetesi de partinin yarı-resmi yayın organı niteliğindeydi. 31 Mart vakasını desteklediği ileri sürülen parti, olayların gelişmesi karşısında hesap vermek durumunda kaldı. Prens Sabahattin ve Ahmet Fazlı Bey bir süre tutuklandılar. Divanıharp, Mevlanzade Rıfat Bey'i on yıl "sürgün cezasına çarptırdı. Parti büyük bir sarsıntı geçirdi, dağıldı. Genel sekreter Nurettin Ferruh, fırkanın kapandığını bir bildiriyle duyurdu. Fiilen altı ay yaşayabilen Ahrar, ilk muhalif ve liberal parti olarak siyasal yaşamda iz bıraktı.

kaynak:2-cilt:1
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Osmanlý Ahrar Fýrkasý-Türk siyasal partisi-osmanli-ahrar-firkasi-turk-siyasal-partisi.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ahrar, fırkası-türk, osmanlı, partisi, siyasal

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:02 .