Nüve Forum


Siyasi Terimler hakkinda istihkam ile ilgili bilgiler


İSTİHKÂM a. (ar. istihkam). Ask. Düşman saldırısını engellemek amacıyla düzenlenmiş yer. istihkâm aracı, tank gövdesi üzerine bir tahrip topuyla ön tarafına buldozer bıçağı, bum ve vinç monte edilmiş paletli araç.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.03.11, 13:01
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart istihkam

İSTİHKÂM a. (ar. istihkam). Ask. Düşman saldırısını engellemek amacıyla düzenlenmiş yer.
istihkâm aracı, tank gövdesi üzerine bir tahrip topuyla ön tarafına buldozer bıçağı, bum ve vinç monte edilmiş paletli araç.
istihkâm eri, savunma mevzii oluşturma çalışmalarında görev yapan er.
***8212; istihkâm sınıfında askerlik hizmeti yapan er. (Birinci Dünya sava-şı'nda mevzilerde yapılan çalışmaların artması nedeniyle istihkâm erlerinin kullanımı yaygınlaştı.)
istihkâm sınıfı, ana görevi çeşitli etkinliklerle dost birliklerin harekâtını kolaylaştırmak, düşman birliklerinin ilerleyişini durdurmak ya da geciktirmek olan muharebe destek sınıfı. (Bk. ansikl. böl.)
***8212;Ask. havc. istihkâm-inşaat dairesi, hava kuvvetleri komutanlığının altyapı çalışmalarıyla yükümlü önemli komuta birimi. (Bk. ansikl. böl.)
***8212;isi. huk. istihkâm hücceti, satış ve bağışlama gibi hukuki işlemleri kanıtlamak için düzenlenen belge.
***8212;ANSİKL. Ask. istihkâm sınıfı, temel olarak kara kuvvetlerine ait olmakla birlikte öteki kuvvet komutanlıklarında da bulunur. Başlıca görevleri: yol, köprü, boru-hattı, liman, hava alanı inşası, bakımı, onarımı ve işletilmesi; çeşitli engel, tahrip ve mayın tarlalarının inşası; tahkimat ve gizleme etkinlikleri; istihkâm keşfi ve arazi etüdü; su İkmali; bina, arazi vb. gayri menkullerin bakım, onarım ve tapu, kadastro hizmetlerinin yürütülmesi; düşmanın yaptığı engellerde geçit açılması; kimyasal ve radyoaktif maddelerle kirletilmiş bölgelerin temizlenmesi.
***8212;Ask. havc. istihkâm-inşaat dairesi ikinci Dünya savaşinın sonuna kadar kısıtlı bir personel ve donanımla hava birlikleri içinde görev yapıyordu.
Savaştan sonra yeniden oluşturulan yüksek komutanlık karargâhında lojistik başkanlığına bağlı, başında bir general bulunan Istihkâm-inşaat daire başkanlığı kuruldu.
istihkâm-inşaat daire başkanlığı'nın yıllık yapım ve onarım planları bütün hava birliklerinin gereksinimini kapsar. Bu planlardaki işlerin bir kısmı ihale yoluyla özel inşaat şirketlerine verilir, diğerleri bu dairenin emrindeki inşaat taburlarınca yapılır. Başkanlığa bağlı üç inşaat taburu (Ankara-Malatya-Eskişehir) vardır. Yaklaşık 150-200 uzman personeli (subay, astsubay, er) olan ve 50 kadar teçhizat, makine ve araçla (dozer, grayder, damperli kamyon, asfalt ve beton dökme makineleri, çeşitli motorlu araç, yükleyici) donatılan bu taburlar gezici olarak da görev yaparlar. Hava istihkâm sınıfı personeli izmir Hava teknik okulu'nda yetiştirilir.
istihkam-amfibi-koprusu.jpg

istihkam-matein-batiknolles-siper-koprusu.jpg

istihkam-istihkam.jpg


kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
istihkam

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:17 .