Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Din ve Felsefe > Dini İnanç Gelenek ve Akımlar > Hristiyanlık > Yehova'nın Şahitleri Hıristiyan mı ?

Hristiyanlık hakkinda Yehova'nın Şahitleri Hıristiyan mı ? ile ilgili bilgiler


Yehova'nın Şahitleri , Yehova'ya inanırlar. Kutsal Kitap'ta Yehova isminin binlerce kez geçtiğine ve bunun Tanrı'nın özel ismi olduğuna inanırlar. Dünya çapında 7 milyona yakın inananı olan bir topluluktur ve dünyada

Like Tree14Likes
  • 4 Post By Jeli
  • 3 Post By oguzgolcik
  • 3 Post By CiwCiw
  • 4 Post By oguzgolcik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.02.10, 21:21
Jeli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
İletiler: 6.516
Blog Başlıkları: 65
Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Yehova'nın Şahitleri Hıristiyan mı ?

Yehova'nın Şahitleri, Yehova'ya inanırlar. Kutsal Kitap'ta Yehova isminin binlerce kez geçtiğine ve bunun Tanrı'nın özel ismi olduğuna inanırlar. Dünya çapında 7 milyona yakın inananı olan bir topluluktur ve dünyada 236 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Hıristiyan alemi tarafından ayrı bir inanç olarak görülür.
İncil'i katı ve muhafazakar bir şekilde yorumlarlar. İsa'ya inanırlar. Gerçek dini bugünkü Hıristiyan aleminin değil, İ.S. 1. yüzyıldaki Hıristiyanların uyguladığına inanır ve buna bağlı kalırlar. İncil'in oriantalistik özelliğine inanırlar. Ahiret inançları kuvvetlidir. Gerçek dinin bir tane olduğuna, bunun hangi din olduğununun ise Kutsal Kitap'ta (Tevrat, Zebur, İncil) belirtildiğine inanırlar. Başkalarının inançlarına saygı gösterirler.
İnanç olarak askerlik yapmazlar, savaşa katılmazlar, siyasete karışmazlar ve kan nakli yaptırmazlar. Dünyadaki sorunların ancak Tanrı'nın gökteki Krallığı (yönetimi) tarafından çözüleceğine inanırlar.
Yeryüzünün kıyamette yok olmayacağına, Yehova ve Göklerin Krallığı'nin tek sahibi İsa Mesih tarafından yerin insanlara ebediyen cennet olarak verileceğine inanırlar. Yalnızca Cennet inancı vardır. Bu hayattan sonra bir cezanın olmadığına, Cehennem cezası veya ateşte yanmanın olmadığına inanırlar. Ölümü ceza olarak kabul ederler.Bu anlamda tekrar dirilme inançlari vardir fakat dirilecek olanlar bu dünyanın cennete dönüşmüş halinde yaşayacaktır. Dirilmeme ise cehennemdir. Yani cennete kavusamama ebediyen ölüm halinin devamını ifade etmektedir.(Wiki Pedia)


Önceleri Russel***8217;ın tarikatı durumunda iken, 26 Temmuz 1931***8242;den itibaren Yehova Şahitleri adı ile kendilerini tanıtmaya başlamışlardır. Yehovalar Hristiyanların bir koludur. İncil***8217;in içine kendilerine göre birtakım sözler sokmuşlardır ve çok sözleri de kendilerine göre açıklamışladır. Diğer hıristiyanlar bunlara çok kızmaktadırlar. Bu Yehovalar, Hz. İsa***8217;dan 1931 sene kadar önce neredeydiler de isimlerini açıklamadılar?
Hıristiyanlığın kutsal kitabı İncil***8217;i kendi yaptıkları yeni tercümede, metnin içine 200***8242;den fazla Yehova adını katmışlardır.

Hiç mukaddes sayılan bir kitaba, kullar tarafından ek yapılır mı?

Demek ki bu kitap eksikmiş ki, içine 200 tane Yehova eklemişler. İçine sonradan ek yapılan bir kitap, nasıl, olur da mukaddes kitap olabilir?
Yehova, Yahudilerde tanrının ismidir. Bizde ise Tanrının ismi, Allah***8217;tır. İncil***8217;in içine, 200 tane Yahudilerin tanrılarının ismini koymalarından, bunların Yahudiler tarafından Hıristiyanlığı bölmek için kurulan bir mezhep olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim, her yerde Yahudileri desteklemektedirler.
Yehova Şahitleri teşkilâtı yöneticilerinin düşüncelerini yansıtan yorumlar ve görüşler, 1917-1928 yılları arasında 148 noktada değişiklik göstermiştir. Onların dünyevî krallıklarının kurulduğunu, kendi anlayış çerçeveleri içinde devletlerin ve hükümetlerin sonunun başladığını ilan ettikleri tarihler daima fiyasko ile neticelenmiştir.(261) İsa***8217;nın kırallığının başladığı ve milletlerin, hükümetlerin sonu olduğunu iddia ettikleri tarihler, 1914-1918-1925-1975 tarihleridir.
Bu söyledikleri tarihlerde ne İsa***8217;nın krallığı başladı, ne de diğer hükümetlerin sonu oldu. Hıristiyanlığın kutsal kitabı, 66 kitaptan ibarettir. Bunların 39***8242;u aynı zamanda Yahudilerin de kutsal kitabıdır. Yahudiler 39 kitap dışında, hıristiyanlarca eklenen 27 kitabı kutsal saymazlar, reddederler. Onları uydurma olarak görürler. Bazı taraflarının yalan yanlış kendilerinden kopya edildiğini söylerler. Onların nazarında İsa ne Yehova***8217;nın oğlu, ne de bir peygamberdir. Onu yalancılık ve sahtekârlıkla itham ederler.
Bu 66 kitap Yehova Şahitlerinin de temel mukaddes kitaplarıdır. Bundan yaptıkları yorumla, ve eklemelerle ayrı bir akım, ayrı bir Hıristiyanlık mezhebi şeklinde görünürler. Bazı Hıristiyan mezhepleri İsa***8217;yı ilâhlaştırırlar ve bilinen teslis (baba-oğul-ruhul kudüs) içinde görürler. Katolik, Ortodoks ve Protestanlık da böyledir. Yehova Şahitleri için ilâh Yehova olmakla beraber, onun yanında ilâha eşit olmayan fakat aynı zamanda onun oğlu olan insanüstü bir varlık yer almaktadır. Yehova Şahitlerine göre, İsa Yehova***8217;nın sağında yer almıştır. Ve onun oğludur. Bu şekilde bile, İsa***8217;yı ilâh olmaktan çıkarış, Katolik, Ortodoks ve bazı Protestanları kızdırmıştır.
Yehova Şahitleri İsa***8217;nın ikinci gelişi için 1914 tarihini öne sürmektedirler. Bu defa onun gelişini ***8220;Russel Takipçileri***8221; durumunda olan Yehova Şahitlerinin göreceklerini iddia ettiler. İsa***8217;nın bu gelişinin maddî gözle değil, ruhen olacağını ve ruhanî gözle görüleceğini ileri sürdüler. Yehova Şahitleri bunda da yanılmışlardır. Zira vahiy kitabının 1:6-7 cümleleri onu her gözün görebileceğini, Yuhanna***8217;da günahkarların bile onu görebileceği anlatılmaktadır. (262) Bu da gösteriyor ki, Yehova Şahitleri Hıristiyan olduklarını iddia ettikleri halde, şu andaki hıristiyanların mukaddes kitabının emirlerine ters inanışlar da taşımaktadırlar.
Russel ve tarikatçılarına göre, zavallı İsa, dirildikten sonra hemen kral olmamıştır. O zaman krallık ehliyetini almış olduğu halde kral olabilmek için ta 1914***8242;e kadar beklemeliydi. Nasıl ki zavallı fakir bir adam, şoförlük ehliyetini alır ama parası olmadığı için bir oto satın alamaz ve muayyen parayı kazanıncaya kadar ehliyet cebinde olduğu halde beklemelidir. İşte böylece de zavallı fakir (haşa Allah(!) İsa***8217;ya krallık ehliyeti verdiği halde, krallığı yürütecek kudrette değildi, ta Yehova Şahitleri***8217;nin kurulacakları zamana kadar beklemeliydi. İşte tam o zaman zenginleşen baba, İsa Mesih***8217;i krallık ehliyetini kullanmak üzere tahta geçen kral yapmıştır! Eğer bu hususta ***8220;Allah Hak Olsun***8221; adlı kitabın 17. bölümüne ve 13 ve 14. paragraflarına bakarsanız, bu çeşit bir saçma iddiayı şaşkınlıkla görürsünüz. Ama öbür taraftan, bu konuda Hıristiyanlığın kutsal kitabı ne diyor? Rab İsa, 1914***8242;te mi krallığı aldı? O tarihte mi krallığı kullanmaya başladı? Yoksa mezara ve ölüme dirilişiyle bu zaferinden hemen sonra babasının (Hristiyanlığa göre tanrının) sağına, göğe gider gitmez mi krallığını kullanmaya başladı (262-a) Yehova Şahitleri***8217;nin bu konudaki yorumlarının, Hıristiyanlık kutsal kitabına uymadığı yine bu kitaptan deliller göstererek açıklamaya çalışılmakta ve Efesos 1.120-22, Matta, 28:18, Vahiy 17:14, Vahiy 19:16 ve diğer kitaplardan alınan cümlelerle Yehova Şahitleri bu noktada tekzip edilmektedir. (263)
kaynak
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Yehova'nýn Þahitleri Hýristiyan mý ?-tgeov25ws8.jpg  
__________________
Mankind differs from the animals only by a little, and most people throw that away.

Nuve Muzemizi gezdinizmi?
sanal resim galerim
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 20.02.10, 21:27
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Yehova'nın Şahitleri Hıristiyan mi ?

bu aydınlatıcı bilgi için teşekkür ederiz.


oğuz gölçik yazar...
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 20.02.10, 21:30
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Yehova'nın Şahitleri Hıristiyan mi ?

teşekkürler jeli
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 20.02.10, 21:31
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Yehova'nın Şahitleri Hıristiyan mi ?

Sundukları Mesajla İlgilenenlerin Sık Sordukları Sorular

Tanrı sevgiyse, kötülüğe neden izin veriyor?
TANRI kötülüğe izin verdi ve yeryüzünde milyonlarca kişi bile bile kötülük ediyor. Örneğin, milletler birbirine savaş ilan ediyor, çocukların üzerine bombalar atılıyor, yeryüzü harap ediliyor, insanlar açlığa itiliyor. Milyonlarca insan sigara içip akciğer kanserine yakalanıyor, zina yapıp cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapıyor, aşırı derecede içki içip siroz oluyor; daha neler neler sayılabilir. Böyle kimseler tüm kötülüklerin durmasını aslında istemiyorlar. Onların istediği sadece bunların cezasız kalması. Ektiklerini biçtiklerinde, ***8220;Neden bu benim başıma geldi?***8221; diye feryat ediyorlar. Ve Tanrı***8217;yı suçluyorlar. Süleymanın Meselleri 19:3***8217;te denildiği gibi: ***8220;İnsan çılgınlıklarıyla hayatını mahvedip sonra RABBE karşı kin besler.***8221; (The New English Bible) Tanrı kötü eylemlerini durdursaydı, bu sefer de hareket özgürlükleri ellerinden gitti diye tepki gösterirlerdi.
Yehova***8217;nın kötülüklere izin vermesinin esas nedeni, Şeytan***8217;ın iddiasını cevaplamaktır. İblis Şeytan, Tanrı***8217;nın yeryüzüne yerleştirdiği hiçbir insanın deneme altında Kendisine sadık kalamayacağını iddia etti. (Eyub 1:6-12; 2:1-10) Yehova Şeytan***8217;ın, iddiasını ispatlama fırsatına sahip olabilmesi için hayatta kalmasına izin veriyor. (Çıkış 9:16) Şeytan iddiasını ispatlamaya çalışırken insanların Tanrı***8217;ya sırt çevirmesini sağlamak üzere başlarına felaketler getirmeye devam ediyor. (Vahiy 12:12) Ne var ki, Eyub bütünlüğünü korudu. İsa da bunu yaptı. Şimdi de İsa***8217;nın gerçek takipçileri bunu yapıyor. ***8212;Eyub 27:5; 31:6; Matta 4:1-11; I. Petrus 1:6, 7.

Yeryüzündeki cennette insanların sonsuza dek yaşayacağına inanmak isterdim, ama bu, gerçek olamayacak kadar güzel bir düş değil mi?
Mukaddes Kitaba göre değil. İnsanlık yüzyıllardır kötülüğü bildiğinden, bu, gerçek olamayacak kadar güzel bir düş olarak görünüyor. Yehova yeryüzünü yarattı ve insana onu, içindeki bitkilere ve hayvanlara bakacak, harap etmek yerine güzelliğini koruyacak dürüst kadın ve erkeklerle doldurmasını söyledi. (Nelere İnanırlar? ve Duymanızı İstedikleri İyi Haber bölümlerine bakın.) Vaat edilen bu Cennet gerçek olamayacak kadar güzel bir düş değildir, ama içinde bulunduğumuz üzücü durum devam edemeyecek kadar berbattır. Bunun yerini Cennet alacak.

Mukaddes Kitabı alaya alıp onun bilimdışı ve efsane olduğunu söyleyenlere nasıl cevap verebilirim?
Bu vaatlere inanmak saflık değildir. ***8216;İman işitmekle olur.***8217; Tanrı***8217;nın Sözü incelendiğinde hikmeti anlaşılır, böylece iman artar. ***8212;Romalılar 10:17; İbraniler 11:1.
Arkeoloji, Mukaddes Kitabın birçok kısmının tarihsel doğruluğunu kanıtlar. Gerçek bilim Mukaddes Kitaba uygundur. Bilginlerin keşfinden çok önceleri, dünyanın gelişme döneminde sırayla geçtiği evreler, Yer***8217;in yuvarlak olduğu ve hiçbir şeyin üzerinde durmaksızın boşlukta asıldığı, kuşların göç ettiği gibi gerçekler Mukaddes Kitapta kayıtlıydı. ***8212;Tekvin bap 1; İşaya 40:22; Eyub 26:7; Yeremya 8:7.
Mukaddes Kitabı Tanrı***8217;nın ilham ettiği, kitapta önceden bildirilen olayların (peygamberliklerin) gerçekleşmesinden görülür. Daniel dünya güçlerinin yükselişinin ve düşüşünün yanı sıra Mesih***8217;in geleceği ve öldürüleceği zamanı da çok önceden bildirdi. (Daniel 2. ve 8. baplar; 9:24-27) Günümüzde de, yaşadığımız zamanı ***8220;son günler***8221; olarak tanıtan daha başka peygamberlikler gerçekleşiyor. (II. Timoteos 3:1-5; Matta 24. bap) Olayları böyle önceden bilmek insanın gücünün ötesindedir. (İşaya 41:23) Daha fazla kanıt için, Yehova***8217;nın Şahitleri tarafından yayımlanan Mukaddes Kitap ***8212;İnsanın mı, Yoksa Tanrı***8217;nın mı Sözü? ve Sizinle İlgilenen Bir Yaratıcı Var mı? kitaplarına bakın.

Mukaddes Kitap hakkında sorulan soruları yanıtlamayı nasıl öğrenebilirim?
Mukaddes Kitabı inceleyip onun üzerinde derin düşünmeli, aynı zamanda yol göstermesi için Tanrı***8217;nın ruhunu dilemelisiniz. (Süleymanın Meselleri 15:28; Luka 11:9-13) Mukaddes Kitap ***8220;eğer sizden birinin hikmeti eksikse***8221; der, ***8220;herkese cömertlikle ve tekdir etmeden veren Allahtan istesin, ve kendisine verilecektir.***8221; (Yakub 1:5) Ayrıca Mukaddes Kitabı incelerken başvurmaya değer yardımcı yayınlar da var. Filipus***8217;un Habeşli bir memurla birlikte yaptığı incelemeden görüldüğü gibi, genelde başkalarının yardımına gerek vardır. (Resullerin İşleri 8:26-35) Yehova***8217;nın Şahitleri ilgi gösterenlerle evlerinde ücretsiz olarak Mukaddes Kitabı incelerler. Bu hizmeti istemekte kendinizi serbest hissedin.

Yehova***8217;nın Şahitlerine karşı koyanlar ve bana onlarla inceleme yapmamamı söyleyenler neden bu kadar çok?
İsa***8217;nın vaaz etme işine karşı konuldu ve o, takipçilerine de karşı konulacağını söyledi. Bazı kimseler onun öğretilerinden etkilendiğinde, dinsel muhalifler onlara şu sert karşılığı verdiler: ***8220;Yoksa siz de mi saptırıldınız? Reislerden, yahut Ferisilerden biri ona iman etti mi?***8221; (Yuhanna 7:46-48; 15:20) Şahitlerle inceleme yapmamanızı öğütleyenlerin çoğu, onlar hakkında ya yanlış bilgiye sahiptir ya da önyargılıdır. Şahitlerle Mukaddes Kitabı inceleyin ve bunun sonucunda Tanrı***8217;nın Sözü konusunda anlayışınızın artıp artmadığına kendiniz karar verin. ***8212;Matta 7:17-20.

Şahitler, zaten bir dini olan insanların kapısını neden çalıyorlar?
Onlar bunu İsa***8217;nın örneğini izledikleri için yaparlar. İsa Yahudiler***8217;e gitti. Yahudiler***8217;in kendi dinleri vardı, ama bu din birçok yönden Tanrı***8217;nın Sözünden saptırılmıştı. (Matta 15:1-9) Bugün de her milletin kendine göre bir dini var. Kimisi sözde Hıristiyan, kimisiyse diğer dinlerden birine mensup. İnsanların inançlarının Tanrı***8217;nın Sözüne uygun olması son derece önemlidir ve Şahitlerin, onlara bu yönde yardımcı olmak üzere gösterdiği çabalar aslında komşu sevgisinden kaynaklanır.

Şahitler kendi dinlerinin tek doğru din olduğuna mı inanıyorlar?
Dinini ciddiye alan bir kimse, onun en doğru din olduğunu düşünür. Aksi halde ona neden inansın? İsa***8217;nın takipçilerine şu tembihte bulunuluyor: ***8220;Her şeyi sınayın. İyi olana sımsıkı tutunun.***8221; (I. Selânikliler 5:21, Müjde) İnsan, inançlarının Kutsal Yazılarca desteklendiğinden emin olmalıdır, çünkü sadece tek bir hakiki iman vardır. Efesoslular 4:5 ***8220;Rab bir, iman bir, vaftiz bir***8221; diyerek bunu doğrular. İsa, birçok yol, birçok din olmasına karşın hepsinin kurtuluşa götürdüğünü ileri süren günümüzün kayıtsız görüşüne karşıydı. Tersine o, ***8220;hayata götüren kapı dar, ve yol sıkışıktır, ve onu bulanlar azdır***8221; dedi. Yehova***8217;nın Şahitleri bunu bulduklarına inanırlar. Aksi halde başka din ararlardı. ***8212;Matta 7:14.

Sadece kendilerinin kurtulacağına mı inanıyorlar?
Hayır. Yüzyıllarca önce yaşamış, Yehova***8217;nın Şahidi olmayan milyonlarca kişi diriltilerek geri gelecek ve yaşama fırsatına sahip olacak. Şimdi yaşamakta olan birçok kişi de ***8220;büyük sıkıntı***8221; gelmeden önce hakikatten ve adaletten yana tavır alıp kurtuluş kazanabilir. Üstelik, İsa birbirimizi yargılamamamızı söyledi. Biz dış görünüşe bakarız; Tanrı ise yüreğe bakar. O baktığında hatasız, doğru olarak görür ve merhametle yargılar. Hükmetme işini bize değil, İsa***8217;ya bıraktı. ***8212;Matta 7:1-5; 24:21; 25:31.

Yehova***8217;nın Şahitlerinin ibadetlerine katılanlardan ne gibi bir bağış beklenir?
Para bağışları konusunda resul Pavlus şunu dedi: ***8220;Hüzünle yahut mecburiyetle değil, herkes yüreğinde niyet ettiği gibi versin; çünkü Allah sevinç ile vereni sever.***8221; (II. Korintoslular 9:7) Yehova***8217;nın Şahitlerinin ibadet salonlarında veya büyük ibadetlerin yapıldığı salonlarda para toplanmaz. Bağışta bulunmak isteyenlerin bunu rahatça yapabilmesi için bağış kutuları konulmuştur. Başkalarının ne verip vermediğini hiç kimse bilmez. Bazıları diğerlerinden daha fazla verebilecek, bazılarıysa hiçbir şey veremeyecek durumdadır. İsa Yeruşalim***8217;deki mabedin hazine kutusu ve bağışta bulunanlar hakkındaki fikrini söylediğinde doğru görüşü belirtti: Önemli olan paranın miktarı değil, kişinin maddi gücünün elverdiği ölçüde gösterdiği cömertlik ruhudur. ***8212;Luka 21:1-4.

Yehova***8217;nın Şahidi olursam, benden de onlar gibi vaaz etmem beklenecek mi?
Mesih***8217;in Gökteki Krallığının yönetimi altında yeryüzündeki Cennette yaşama vaadi hakkındaki bilgiyle dolan kişi bunu başkalarıyla paylaşmak ister. Siz de isteyeceksiniz. Bu sevinç veren bir haberdir. ***8212;Resullerin İşleri 5:41, 42.
Bunu yapmak İsa Mesih***8217;in öğrencisi olduğunu göstermenin önemli bir yoludur. O, Mukaddes Kitapta ***8220;sadık ve hakikî şahit***8221; diye adlandırılır. Yeryüzündeyken ***8216;göklerin krallığı yakındır***8217; diyerek vaaz ediyordu ve öğrencilerini aynısını yapmaya gönderdi. (Vahiy 3:14; Matta 4:17; 10:7) Sonra, takipçilerine ***8216;gidin ve bütün milletlerden insanları öğrenci yapın, onlara öğretin***8217; emrini verdi. Ayrıca son gelmeden önce ***8216;krallığın bu iyi haberinin, bütün milletlere bir şahitlik amacıyla dünyanın oturulan her yerinde vaaz edileceğini***8217; de önceden bildirdi. ***8212;Matta 24:14; 28:19, 20, NW.
Bu iyi haberi duyurmanın birçok yolu vardır. Dostlarla ve tanıdıklarla sohbetler genelde buna fırsat yaratır. Bazıları mektupla ya da telefonla bunu yapar. Başkaları tanıdıklarına genelde ilgilerini çekeceğini düşündükleri konular içeren yayınlar postalar. Şahitler haberi işitmeyen kimse kalmamasını istediklerinden, evden eve giderek de mesajı bildirirler.
Mukaddes Kitapta şu sıcak çağrı bulunuyor: ***8220;Ruh ve Gelin, ***8216;Gel!***8217; diyorlar. Her işiten, ***8216;Gel!***8217; desin. Susamış olan gelsin. Dileyen, yaşam suyundan karşılıksız alsın.***8221; (Vahiy 22:17, Müjde) Yeryüzündeki Cennet ve getireceği nimetler hakkında başkalarıyla konuşmak, bu iyi haberi paylaşma arzusuyla dolu yürekten gelen, gönüllü bir iş olarak yapılmalıdır.
Yehova***8217;nın Şahitleri ve inançları hakkında başka sorularınızın da olduğundan eminiz. Bazı soruların üzerinde uzun uzun konuşmak gerekebilir. Sorularınızı yanıtlamak istiyoruz. Bu küçük kitapta yerimiz kısıtlı olduğundan, sizden bunları yörenizdeki Şahitlere sormanızı rica ediyoruz. Bunu onların ibadet salonlarında ya da sizi evinizde ziyaret ettiklerinde yapabilirsiniz. Ya da tam adresinizi yazarak sorularınızı Watch Tower***8217;e yazabilirsiniz.

kaynak:
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hıristiyan, yehova'nın, şahitleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:40 .