Nüve Forum


Hristiyanlık hakkinda İshak (peygamber) ile ilgili bilgiler


İSHAK, Kutsal Kitap'ta adı geçen peygamber, ibrahim ve Sara'nın oğlu, Esav ve Yakup'un babası. Peygamberler tarihinde babası ve oğulları dolayısıyla adı geçer. Filistin'in güneyine yerleşen ishak, Beerşeba bölgesinde yaşamıştır. Yaradılış'a

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.01.11, 19:43
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İshak (peygamber)

İSHAK, Kutsal Kitap'ta adı geçen peygamber, ibrahim ve Sara'nın oğlu, Esav ve Yakup'un babası. Peygamberler tarihinde babası ve oğulları dolayısıyla adı geçer. Filistin'in güneyine yerleşen ishak, Beerşeba bölgesinde yaşamıştır. Yaradılış'a göre, Tanrı'nın inancını sınadığı babası tarafından kurban edilmek istendi..
***8212;ikonogr. ishak'ın tarihinde en sık tasvir edilen bölüm onun ibrahim" tarafından Tanrı'ya kurban edilmesidir: Dura -Europos ya da Calixtus (Roma) mezarlığı freskleri, Vatikan mağaralarının lahitle-ri, Ravenna'da San Vitale'nin mozaikleri. Ayrıca Cluny, Saint-Benoit-sur-Loire sütun başlıkları, Klosterneuburg sunakarkalığı, Bourges'da bir vitray (XIII. yy.) ve XIV. yy. Jean de Sy incili (B. N., Paris) sayılabilir. XV. yy.'da bu tema Floransa vaftizhanesi' nin bronz kapıları için yarışma konusu olarak önerildi (Ghiberti yarışmayı kazandı; Brunelleschi'nin alçakkabartmaları, Floransa ve Leningrad'da); aynı tema heykel olarak J. Delia Quercia tarafından Bolog-na'da S. Petronlo için yapıldı. Resimdey-se, Sodoma (Pisa), Tiziano (Venedik), Tintoretto (Floransa), L. Giordano (Madrid), Van Orley (ibrahim'in örtüsü için, Hampton Court), Caravaggio (Floransa), Rembrandt (Münih, Leningrad), Rubens (Louvre), Annibale Carracci (Louvre), Piazzetta (Dresden), Pittoni (Venedik) ve Tiepolo' nun (Venedik) yapıtları sayılabilir.

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(peygamber), ıshak

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:57 .