Nüve Forum


Hristiyanlık hakkinda İşaya ile ilgili bilgiler


İŞAYA, Kutsal Kitap'ta adı geçen peygamber, dinsel görevini İ.Ö. 740 ile 687 arasında Yahuda krallığı nda gerçekleştirdi. Yahuda kralları Ahaz (736-716) ve Ezehyas' ın (716-687) yanında geniş bir dinleyici kitlesine

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.05.11, 11:35
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İşaya

İŞAYA, Kutsal Kitap'ta adı geçen peygamber, dinsel görevini İ.Ö. 740 ile 687 arasında Yahuda krallığı nda gerçekleştirdi. Yahuda kralları Ahaz (736-716) ve Ezehyas' ın (716-687) yanında geniş bir dinleyici kitlesine hitap etme olanağını buldu ve bu krallar Asur ile bir ittifakın tehlikelerine karşı sürekli olarak uyardı. Yehova'nın kutsallığını, iman ve adaleti savunan bir peygamberdi. Ama, tebliğinin özgün yanı, Mesih' in geleceğine olan inancındadır; Kutsal Kitap tarihinde Yehova'nın halkını kurtarmak için göndereceği Mesih-Kral (Davut'un oğlu) simgesi ilk kez onunla ortaya çıktı: Immanuel, yani "Tanrı bizimledir" (işaya VI-XII).
***8212;ikonogr. Ortaçağ heykelciliğinde, işaya' nın Souillac, Cremona, Notre-Damedu -Port (Clermont-Ferrand), Çhartres, Amiens, Poitiers, Bamberg'de işaya heykellerine rastlanır. Fakat, peygamberin en ünlü figürü, Sluter'in Musa'nın kuyusu (Champmol manastırı) adlı yapıtındaki heykelidir. Ayrıca, Aix Muştusu'nun ressamı, Grünewald (Colmar), Fra Bartolomeo (Floransa), Perugino (Perugia), Raffaello (Sant' Agostino, Roma), Michelangelo (Sis-tina capellası) işaya'nın resimlerini yaptılar Peygamberin dudaklarının arınması temasına, Nohant-Vic (indre) fresklerinde, Bedford dükünün breviariumu'nda (B. N.), Pietro da Cortona'nın mozaiklerinde (San Pietro, Roma); işaya'nın azabı temasına ise, Borso d'Este Kutsal Kitabı 'nda (Viyana) rastlanır.

kaynak:2-cilt:10
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýþaya-135x135_training_book_01.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ışaya

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:12 .