Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Nanoteknoloji > Nano Teknoloji ile yapılmış LED li Ampüller

Nanoteknoloji hakkinda Nano Teknoloji ile yapılmış LED li Ampüller ile ilgili bilgiler


Özet; Nano teknolojinin birçok alanda yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu makalede , Bilkent Üniversitesinde, nano teknoloji ile üretilen LED lerle yapılan ve büyük enerji tasarrufu sağlayan özel ampuller konusunda kısa

Like Tree2Likes
  • 2 Post By mylove

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.11.07, 14:13
mylove - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 1.152
mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.
Standart Nano Teknoloji ile yapılmış LED li Ampüller

Özet; Nano teknolojinin birçok alanda yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu makalede , Bilkent Üniversitesinde, nano teknoloji ile üretilen LED lerle yapılan ve büyük enerji tasarrufu sağlayan özel ampuller konusunda kısa bir derleme yapılacaktır. Tek renk vermek üzere kullanılan LED lerin beyaz ışık vermesi için, birçok dalgaboyunda ışık yayan bu diyotlar bir araya getirilmiştir. Birçok uygulama alanı olan bu ampullerin ,sadece aydınlatmada %90 lık enerji tasarrufu sağlayacağı belirtilmektedir.

1.Giriş
Latincede cüce anlamına gelen nano, milyarda bir büyüklüğü ifade etmektedir. Bir kağıt sayfasının kalınlığı yaklaşık 100,000 nanometredir. Bu insan saç kılının çapının 1/80,000 civarındadır. Atomların, özel laboratuvar koşullarında, belirli bir amaca hizmet edecek tarzda düzenlenmesi nano tanecikleri oluşturmaktadır. Bu konuda ilk çalışmalar , Japonya***8217;da 1991 de Nano-tup adı aldında Sumio Iijima tarafından başlatılmıştır.(1). Daha sonra çok hızlı bir şekilde bu alanda Nabel ödülü alan çalışmalar yapılmıştır.1996 yılı kimya nobel ödülü , Nano-scala da yapılan karbon Fullerene ( buckyball) çalışmaları ile, . Robert F. Curl Jr., Sir Harold W. Kroto, and Richard E. Smalley***8216;e verilmiştir. (2). Nano teknoloji üzere birçok çalışma yayınlanmıştır (3,4,5,6)

2.Işık Yayan Diyodlar ( Light Emitting Diodes, LED)
LED, diğer diyotlar gibi , doping yapılmış yarıiletken p-n kavşaktır. LED in yaydığı ışığın dalgaboyu, yani rengi, p-n kavşağı oluşturan yarı iletken malzemenin enerji aralığı ile ilgilidir. Kırmızı ve Kırmızı- ötesi ( IR) diyodlar GaAs ten yapılmıştır. Genellikle n-tipi alt tabaka (substrate) üzerine , p-tipi ince bir film yapılarak LED yapılır. Farklı renkli LED için aşağıdaki yarıiletken malzemeler kullanılır ( Tablo.1)
[coverattach=1]

[coverattach=2]

.
Şekil.1.
Mavi,Yeşil ve kırmızı (Blue, green and red) LED.
Tablo.2. Farklı renk için yarı-iletken enerji aralığı (eV).

[coverattach=3]

3. Nano-yarıiletkenler
Karbon nano-tupten yapılmış özel bir yarı-iletken şekil.2.te gösterilmiştir.

[coverattach=4]

Şekil.2. Karbon nano-tupten yapılmış yarıiletken eleman

4. Işık ve Boya Ana Renkleri
Işık yayan sistemler ( televizyon gibi) kırmızı (Red), Yeşil (Green) ve Mavi (Blue) ana renklerin kombinezonundan oluşur. Buna RGB renk modeli denir. Üç ana rengin karışımı ile yeni renkler oluşur. Yeşil ile kırmızı biribirine eklenirse sarı renk, sarı ile mavi eklenirse beyaz renk ortaya çıkar (Şekil.3-4).
Boya renkleri için , farklı ana renk karışımları ,CMY Renk modeli , kullanılır. Burda Cyan,Magenta ve sarı renkler beyaz zemin çin kullanılır. Bazen 4. renk olarak siyah (black) da eklenir (CMYK renk modeli). Cyan boya rengi,kırmızı dışındaki diğer renkleri yansıtır. Sarı boya, mavi dışındaki renkleri, magenta boya, yeşil dışındaki renkleri yansıtır. Bunun nedeni; Cyan, eşit miktarda yeşil ve mavi; sarı renk ,kırmızı ve yeşil; magenta,kırmızı ve mavi toplamından oluşur. Bir rengin tristimulus değerleri ;X,Y, Z ,renk modeli bileşenlerindeki ana renk miktarlarını verir. Chromaticity (renklilik) koordinatlar x,y, ve z ile gösterilir ve burlar aşağıdaki denklemlerden hesaplanır.
x = X/(X+Y+Z), y = Y/(X+Y+Z), z = Z/(X+Y+Z)
[coverattach=5]

Şekil.3. Işık ana renkleri (RGB) ,karışımları ve bileşenleri
[coverattach=6]


Şekil.4. Renklilik ( Chromaticity ) koordinatları (CIE 1931 color space)
[coverattach=7]


Şekil.5. RGB ve CMYK renk kıyaslamaları

5. Nano-Malzemeden yapılmış Ampuller
Nano teknoloji ile üretilen LED grupları ile, ayarlanabilir beyaz ışık elde edilmiştir. Araştırmacılar, gelecekte aydınlatmaların LED bazlı olacağı, bunların da çoğunun nano kristalli LED ler olacağını ileri sürmektedirler (7).
Nizamoglu ve arkadaşları ( Bilkent Ün.,), beyaz ışık elde etmek için CdSe/ZnS çekirdekli ve nanoteknoloji ile yapılmış InGaN/GaN karışımlı LED leri kullanarak bu tür ampülleri yapmayı başarmışlardır (7). Ayarlanabilir beyaz ışık elde etmek için tekli, ikili, üçlü ve dörtlü LED grupları kullanmışlardır. Bu karışım aşağıdaki gibi hazırlanmıştır ;
(1) Sarı nanokristaller (XPL = 580 nm) ,mavi LED üzerine (XEL = 440 nm) ,(xj/) = (0.37,0.25)
(2) cyan ve kırmızı nanokristllar (XPL = 500 and 620 nm) mavi LED üzerine (XEL = 440 nm) (x,y) = (0.37,0.28)
(3) Yeşil,sarı, ve kırmızı nanokristaller (XPL = 540, 580 and 620 nm) mavi LED üzerine(XEL = 452 nm) , (xj/) = (0.30,0.28)
(4) cyan, yeşil,sarı,kırmızı nanokristaller (XPL = 500, 540, 580 and 620 nm) mavi LED üzerine (XEL = 452 nm) (x,y) = (0.24,0.33).
Bu karmaşık ışık kaynaklarının ayarlanabilir özellikleri,uygulama alanlarını artırmaktadır.

6. Sonuç ve öneriler
Edision tarafından icat edilen klasik ampüller, ısınan telin yaydığı ışıkla aydınlanma sağlar. Bilkent Üniversitesi, Nano-Teknoloji Araştırma Merkezinde üretilen (Mayıs-2007), nanokristalli LED içeren ampüller ise elektrik enerjisini direk ışığa çevirmektedir. Bu özel ampullerin, 23 yıl ömrü olabileceği ve aydınlatmada %90 tasarruf sağlıyacağı belirtilmektedir. Bu yolla küresel ısınma sorunu kısmen hafifletilecektir.kaynakpdf
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Nano Teknoloji ile yapýlmýþ LED li Ampüller-61674684rq5.jpg   Nano Teknoloji ile yapýlmýþ LED li Ampüller-86926244tg9.jpg   Nano Teknoloji ile yapýlmýþ LED li Ampüller-72324062mh0.jpg   Nano Teknoloji ile yapýlmýþ LED li Ampüller-71114784dd0.jpg  

Nano Teknoloji ile yapýlmýþ LED li Ampüller-40275872km3.jpg   Nano Teknoloji ile yapýlmýþ LED li Ampüller-83275718au1.jpg   Nano Teknoloji ile yapýlmýþ LED li Ampüller-77036653hc8.jpg  
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Nano.pdf (268,2 KB (Kilobyte), 4116x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 23.11.07, 16:31
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Nano Teknoloji ile yapılmış LED li Ampüller

emeğine sağlık mylove...
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 22.12.13, 10:11
Acemi
 
Üyelik tarihi: Feb 2009
İletiler: 2
Ayhan20 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Nano Teknoloji ile yapılmış LED li Ampüller

merhaba
Hocam ben Plazma Polimerizasyonu ile LED lerin Kontak noktasınında kullanilan malzemelerin ışıma özelikkilerini iyilerştirmek için bir ince film kaplamayı düşünüyorum
ama şimdiye kadar güzel litüratür toparlayamadım bana bi kaç tane dosya önerebili misiniz
bi de LED ler hakkına Plazma Polimerizasyonu ile daha neler yapabilirim diye bi fikrizniz var mı?
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ampüller, led, nano, teknoloji, yapılmış

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:26 .